Přestaňte se vymlouvat a sbalte si kufr!

Cestování / 23.11.2012

Vznešené důvody k tomu, proč vycestovat na studijní pobyt Erasmus do zahraničí, by měly být doplněny i o ty pravdivé. Přečíst si je můžete zde.

Proč se skutečně jezdí na Erasmus?

1. Ze závisti

Pocit, že všichni okolo balí kufry, nakupují letenky, vyřizují víza a já sedím přes dvacet let doma a za hranice se podívám leda tak přes facebookové profily kamarádů, mne navedl k myšlence, že je nejvyšší čas se k něčemu rozhoupat.

2. Protože neumím jazyky a chci se je naučit

Má poslední smysluplná anglická konverzace proběhla s učitelkou během maturitní zkoušky. Když se mě nedávno britská turistka zeptala na cestu do známé brněnské restaurace, raději jsem zalhala, že nejsem místní a nemohu pomoci. Při skype hovoru se sestřiným přítelem z Kanady jsem byla tak nervózní, že jsem si nevzpomněla na číslici pět a řekla jsem „fifth“ (?!) Jste-li na tom podobně, jeďte za hranice!

3. Legální důvod, jak ještě chvíli oddálit psaní diplomky 

Jsem pilný student, zkoušky skládám v termínech, abych ušetřila rodiče placení školného, ale je to teprve pár měsíců, co jsem odevzdala bakalářku a už po mně zase chtějí, ať pracuji na něčem podobném, ale rozsáhlejším a propracovanějším. Ze snů mě budí věta mého profesora Musila: „Diplomovou prací chceme změnit svět.“ Já jsem ten svět ale chtěla nechat aspoň na půl roku při starém, proto ta přihláška na Erasmus.

Erasmus

Budoucí „Erasmáci“ se nemusejí bát, Evropská unie chce i nadále program finančně podporovat. Zdroj: freedigitalphotos.net

[one_half align=“right“]

Program Erasmus se letos potýká s nedostatečným rozpočtem. Chybí mu téměř 90 miliónů EUR. Existuje tedy riziko, že od počátku roku 2014 bude nutné podstatně snížit počet míst nabízených pro studenty nebo omezit výši studentských stipendií. Evropská komise však usiluje o dorovnání rozpočtu a vyjednává s rozpočtovými orgány. „Z pozice Národní agentury pro evropské vzdělávací programy vás  můžeme ujistit, že veškeré smluvní závazky mezi Národní agenturou a českými vysokoškolskými institucemi budou dodrženy a že mobilita studentů nebude ohrožena,“ uklidňuje studenty Barbora Nájemníková, vedoucí oddělení Erasmus z Domu zahraničních služeb.

[/one_half]

4. Budu sama v cizině, ale bude o mě dobře postaráno

Dnes už k cestování nepotřebujete ani moc peněz. Letenku koupíte za směšný peníz přes nízkonákladovou společnost a nocleh najdete na internetu přes share-house služby. Jediné, co vám může bránit vyjet, je vaše odvaha. Jsem něco jako cestovatelský zbabělec. Bojím se neznámých situací v cizině a v těchto případech nemám ráda spontánnost. Potřebuji znát měsíc dopředu datum odjezdu, vybavení pokoje i adresu nejbližší lékárny. Pokud jedete přes Erasmus, o většinu těchto věcí bude postaráno.

5. Budu jíst, pít, cestovat a bavit se za cizí peníze

Pokud zrovna neplánujete každý den jíst v restauraci a dokážete alespoň částečně odolat nejrůznějším pokušením v nablýskaných výlohách, pak se nemusíte bát, že váš rozpočet bude napnutý k prasknutí. Erasmácké stipendium opravdu dokáže pokrýt všechny vaše náklady a ještě vám umožní procestovat kus země.

6. Prověřím svůj partnerský vztah

Erasmus je skvělá příležitost jak zjistit, jestli vám vaše polovička věří. Pokud už nebalíte kufry jen kvůli tomu, že váš protějšek si to nepřeje, děláte jen další zbytečný ústupek. Ba co hůř, jestli vás citově nahlodává, že se po vás steskem usouží, máte doma netolerantního vyděrače. Na druhou stranu – v cizině je skutečně hodně pokušení. Pokud je pro vás ale váš partner či partnerka skutečně ten pravý, jistě najdete sílu, jak všem nástrahám lehce odolat. A to samé pro vás udělá i on/ona doma.

Co tím vším všechno získáte? 

Ačkoli se v poslední době šíří zprávy o ukončení tohoto programu, jistě by se níže uvedená fakta mohla dát do spojitosti i s jinými výměnnými programy. Nenechte se tedy svázat svou neznalostí jazyka, strachem z neznáma, prázdnou peněženkou či partnerským vztahem. Erasmus (a jakýkoli jiný výměnný studijní program) je jedinečná příležitost ve vašem životě, která vám otevře oči, vymaže předsudky a pomůže vám upříst síť přátel po celé Evropě (ne-li po celém světě).  A za pravdu dávám i Umbertu Ecovi, který o programu řekl: „Erasmus vytvořil skutečně první generaci mladých Evropanů.“ Tak neseďte doma a taky někam vyrazte!

Zdroj perexová fotografie: 123RF.com

Klára Lipowská

Klára Lipowská

Zanechte komentářVaše názory

  • Romča Hanousková

    Naprostej souhlas! Moje zážitky z právě probíhajícího Erasmu najdete na mých stránkách – http://www.hanouskova.cz 🙂

  • Alžběta Holková

    Můj důvod byl mimo jiné taky to, že bylo prostě třeba na nějakou dobu změnit prostředí. 🙂