V plzeňském divadle je třeba zabít Sekala

Divadlo Kultura / 15.2.2013

Přijďte zažít opravdové napětí na vlastní kůži do Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

Plzeňská činohra uvádí výborné dílo. Původní scénář Je třeba zabít Sekala pochází od výrazného Jiřího Křižana, po obrovském filmovém úspěchu se dramatizace chopil Martin Františák a nyní v Plzni režisérka Natálie Deáková. Je to její první počin v plzeňském divadle a musím říci, že se jedná o počin opravdu skvělý.

Síla zla je v tom, že postrádá cit

Příběh nás zavede do malé vesničky v době války. Ačkoliv je vesnice mimo válečný stav, boj, který se odehrává uvnitř mezi prostými lidmi, má snad podobnou váhu jako válka samotná. Vesnici totiž terorizuje mladý muž Sekal, hospodáře připravuje o půdu, udává je fašistům a někteří jeho vinou přijdou i o život. Do vesnice se ale přichází ukrýt kovář Baran. Hledá klid a útěchu, místo toho se dostává do bezvýchodné situace. Pod výhružkou je hospodáři přinucen Sekala zabít.

V inscenaci se prolíná dobro a zlo. Sekal je ztělesněným zlem, které vytvořili samotní lidé. Je nechtěným dítětem, matka ho odvrhla, otec ho nenávidí. Co z takového dítěte mohlo vyrůst? Na straně druhé stojí vesnice, věřící lidé, pro něž je náboženství vším. Je jakousi nutností a útěkem od páchaného Sekalova zla. Inscenace otevírá i téma hluchoty. Lidé mají strach, bojí se člověka, proti kterému nemají odvahu sami zasáhnout.

Je třeba zabít Sekala

Téma hluchoty je zřejmé. Zdroj: djkt-plzen.cz

Fascinovaní diváci sledují výborné drama

Inscenace je od počátku plná napětí, které s postupujícím dějem nabývá na síle. Herecké výkony jsou opravdu vynikající. Role Sekala se ujal Jan Maléř, který je obdivuhodný, ani jednou nezaváhal. Držel se role Sekala, jehož srdce je protkané zlem, opravdu věrohodně. Kováře Juru Barana ztvárňuje Martin Stránský. Jeho kovář je tvrdým luteránským mužem, zároveň však i milujícím člověkem, který však za zabití člověka musí zaplatit nejvyšší cenu.

V další roli můžete vidět výbornou Kamilu Šmejkalovou, která hraje Anežku, manželku mladého hospodáře. Sekal je do ní zamilovaný, je-li vůbec lásky schopný. Možná chce pouze to, co má někdo jiný a jemu je to upíráno. Za zmínku dále stojí herecké umění Jany Kubátové, která svou rolí Sekalovy matky Marie výrazně vyniká.

Je třeba zabít Sekala

Jan Maléř jako Sekal a Martin Stránský v roli kováře Barana. Zdroj: djkt-plzen.cz

Celou inscenaci dokresluje živá hudba. Tento krok byl opravdu výborný. Inscenaci to prospívá a dotváří napětí. Scéna naopak nejprve působí dojmem slabým, po začátku inscenace to tak ale vůbec není. Otočná scéna, která vypadá jako jedna dlouhá a propletená cesta, umožňuje hercům bezchybný pohyb. V téměř každém obraze je na scéně několik postav, ačkoliv třeba nemají žádný dialog. Vůbec to neruší, ba naopak. Na pravé straně můžeme sledovat prosvícený kříž, který vyznačuje náboženské vyznání celé vesnice.

Pokud jste milovníky velkých dramat či prostě jen máte rádi velké napětí, mohu vám inscenaci doporučit.

Inscenace: Je třeba zabít Sekala
Autor: Jiří Křižan
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Režie: Natálie Deáková
Herecké obsazení: Martin Stránský, Jan Maléř, Jana Kubátová, Pavel Pavlovský, Kamila Šmějkalová, Petr Konáš, Zdeněk Rohlíček, Jakub Zindulka, Josef Nechutný, Michal Štěrba, Andrea Černá, Marek Adamczyk, Zdeněk Mucha, Viktor Vrabec, Miroslav Krejsa, Michal Štrich, Miloš Stránský, Martin Chmelař ad.
Cena: 100-350 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50 % pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář