Mum-ray

Mum-ray: „Kabelka by měla outfit doplnit, a ne ho zkazit.“

Krása a móda / 13.2.2013

Návrhářka značky Mum-ray Lucie Michalcová nám v rozhovoru prozradila, proč je potřeba podporovat české umělce nebo jak testuje své kabelky!

Za značkou Mum-ray stojí oděvní návrhářka Lucie Michalcová. Po vystudování Střední průmyslové školy oděvní – obor Modelářství a návrhářství oděvů v Praze se vydala za studiem Fashion designu na VŠ v Plzni. Odtud ale po jediném semestru odešla s rozhodnutím postavit se na vlastní nohy a založit dnes již úspěšnou značku se zaměřením na kabelky a tašky. Kabelky Mum-ray jsou už pět let známé svou nápaditostí, funkčností, designovým vzhledem a hlavně variabilitou. Naleznete je jak na oficiálních stránkách, kde máte mimo jiné možnost si tu svou i navrhnout, tak na Fleru. Kabelku si také můžete odnést z pražského studia Mum-ray nebo nejrůznějších designových akcí, které Lucie pravidelně navštěvuje. Kromě návrhářky je od loňského roku i maminkou malé Emmy.

Kdo Vás naučil šít?

Až paní profesorky na střední škole. Studovala jsem oděvní návrhářství.

Pamatujete si, kdy jste poprvé něco ušila? Byla to kabelka?

Pamatuji, není to zase tak dávno. Byla to sukně v prváku na střední. První kabelku jsem ušila ve čtvrťáku k maturitní práci.

Jaké podmínky musí podle Vás správná kabelka splňovat?

Záleží na příležitosti, pro kterou je určená. Mám-li to zobecnit, musí být funkční pro danou příležitost svou velikostí, designem, materiálem.

Jaké materiály používáte? A který je Váš nejoblíbenější?

Převážně koženky ve výrazných i decentních odstínech a tvídy s klasickými vzory jako je pepito nebo kohoutí stopa. Ty jsou mé oblíbené. Ráda používám tyto klasické materiály v nových formách, v kontrastu se zdánlivě nesourodým materiálem nebo barvou. Teď se ale chystám na přírodní materiály – na kůži a bavlněné plátno.

Mum-ray

„Mou dceru Emmu šicí stroj fascinuje, ráda si také hraje se stužkami.“ Zdroj: archiv Lucie Michalcové

Jak vypadá Váš typický den?

Posledního půl roku trochu netypicky, vzhledem k tomu, že jsem se stala mámou a pracovat jsem nepřestala. Každý den je jiný, ale vyberu takový, který se opakuje asi nejčastěji. Místo budíku mám teď Emmu. Jdu rychle do koupelny, udělám si snídani, zatímco si Emma po probuzení vydrží chvíli hrát sama. Snídani už ale nestihnu sníst. Přebalujeme, krmíme, převlékáme, hrajeme si, Emma si jde ještě na chvíli zdřímnout, já si zatím vyřídím e-maily, objednávky atd. a sním si u toho tu snídani. Emma vstává. Nakrmíme, oblékneme a jedeme do atelieru. Tam předáme Emmu babičce, která ho teď obývá s námi (musí). Babička se taky věnuje textilní tvorbě a naštěstí má také svobodné povolání, takže se nám může přizpůsobit. Takže babička s Emmou si hrají nebo jsou na procházce a já tvořím, připravuji práci pro švadleny, věnuji se zákazníkům v krámku nebo jedu nakoupit materiál. Když se vrátí vyspinkaná Emma z procházky, nakrmíme, přebalíme a můžu pokračovat v práci. Emma sedí ve svém lehátku, pozoruje mě, naši švadlenu a její velký šicí stroj, který ji fascinuje, hraje si se stužkami. (Jak to bude za 2 měsíce, až začne lézt, to ještě nevím.) Když ji to přestane bavit, jde ještě s babičkou na procházku nebo jedeme domů. Je to teď trochu hektické, ale snažím se to prostřídat s dny, kdy jsme doma, a já pracuji z domova.

Jak dlouho trvá vytvořit jednu kabelku?

Když mě něco napadne a netlačí mě čas, nechám to chvíli uzrát, tak týden, dva. Když mám pocit, že jsem vše promyslela a vybrala vhodný materiál, pustím se do realizace a to už je pak rychlé. Záleží na tom, jak moc je kabelka propracovaná. Nějaká celý den, nějaká pár hodin.

Kde čerpáte inspiraci?

Inspirují mě mé potřeby, lidí okolo a mých zákazníků. Sleduji módní trendy, kterými se neřídím, ale inspiruji a velmi mě inspiruje materiál. Také mám ráda retro styl. Čerpám z toho, co už tu bylo a snažím se tomu dát novou formu.

Mum-ray

„Více než oblečení mě teď lákají bytové doplňky.“ Zdroj: archiv Lucie Michalcové

Která z Vašich kabelek je Vaše nejoblíbenější? Proč?

Momentálně je to přebalovací taška se spoustou „vychytávek“, které mi den s miminkem velmi usnadní. Brzy bude v prodeji i pro ostatní maminky, které chtějí tašku nejen praktickou, ale i krásnou. (smích)

Co Vás k ní inspirovalo?

Moje potřeba mít funkční tašku, ve které rychle najdu to, co potřebuji.

Kolik kabelek by měla žena mít?

Tolik, aby měla možnost každý outfit kabelkou doplnit, a ne ho zkazit.

Mum-ray

„Podporujte české výrobce a tím kulturu v Čechách.“ Zdroj: archiv Lucie Michalcové

 Nosíte své kabelky?

Ano, není lepší způsob, jak je testovat.

Máte nějaké sny v oblasti módy, kterých byste chtěla dosáhnout? Plánujete navrhovat i oblečení?

Tak třeba bych ráda kabelky prodávala i v zahraničí. Více než oblečení mě teď lákají bytové doplňky. Ale nic dopředu neplánuji.  Nechávám věcem volný průběh. Zatím ještě zůstanu u kabelek. V tomto odvětví jsem ještě zdaleka nevyčerpala všechny možnosti.  Až bude správný čas, dojde třeba i na oblečení.

A na závěr – přejete si něco vzkázat našim čtenářům?

Ať podporují české výrobce a tím kulturu v Čechách. Není to dražší, stačí se obklopovat kvalitou, a ne kvantitou. Vyplatí se to.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám spoustu úspěchů do budoucna!

Zdroj perexové fotografie: archiv Lucie Michalcové

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentářVaše názory

  • Johanuska

    Naprosto přesně 🙂 Kdybyste hledali pěkný kabelky, tak doporučuji se podívat sem http://www.novakabelka.cz/ 😉