Terapie láskou se pyšní osmi nominacemi na Oscara

Když život vždycky nejde podle plánu, pomůže terapie láskou

Film Kultura / 17.2.2013

Film se pyšní 8 nominacemi na Oscara v kategoriích nejlepší film, herec, herečka, střih, scénář. Česká premiéra je naplánována na 28. února 2013.

SILVER LININGS PLAYBOOK/TERAPIE LÁSKOU

komedie/drama/romantický

USA, 2012

režie: David O. Russell

hrají: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker

Konec depresí?

Pat Solatano se po 8 měsících strávených v psychiatrické léčebně vrací domů ke svým rodičům. Oběma na jejich synovi záleží, a tak není divu, že se ho snaží postavit na nohy. Sám Pat je odhodlaný od základů změnit svůj život. Chce začít tím, že získá kontrolu sám nad sebou, a skončí obnovením vztahu s jeho manželkou.

Terapie láskou se pyšní osmi nominacemi na Oscara

Terapie láskou se pyšní osmi nominacemi na Oscara | zdroj: celebhistory.com

Jenže život nejde vždycky podle plánu a Patovi zkříží cestu záhadná Tiffany, která si prochází depresemi. Tiffany Patovi velkoryse nabídne, že mu pomůže sblížit se s jeho ženou, ale na oplátku chce pomoci s hledáním partnera do taneční soutěže. Oba zanedlouho zjišťují, že čas, který spolu tráví, jim dodává sílu žít.

Jak obstáli herci ve svých rolích?

Bradley Cooper i Jennifer Lawrence ve svých rolích nezklamali už jen proto, že zahrát psychicky narušeného člověka není nic jednoduchého. Robert De Niro mi do role starostlivého tatínka neseděl, ale to neznamená, že ji nezvládl. Já osobně jej obdivuji za podání hereckého výkonu ve scéně, kdy neudržel na uzdě svoji psychiku. Naopak pasivní roli zde měla představitelka Patovi matky Jacki Weaver – připadalo mi, že tam je jen na okrasu, aby bylo vidět, že Pat žije v úplné rodině.

Jaký by měl mít film přínos?

Je na vás, jak film přijmete. Je vaše rozhodnutí, jestli mu dáváte pozitivní nebo negativní hodnocení, ale Terapie láskou vám ukáže, jaké je to žít s psychickou poruchou, při které jen tak sami sebe nezvládáte ovládat a do toho se vehementně snažíte změnit svůj život. Četla jsem i jiná hodnocení tohoto filmu a našla jsem spoustu kritiky na režiséra Davida O. Russella. Neviděla jsem žádný jeho jiný film, ale pravděpodobně nebude tak příšerný režisér vzhledem k tomu, že i jiné snímky z Russelovy dílny se dočkaly nominace na Oscara.

Ve filmu se měla původně objevit Angelina Jolie

Přesně takhle začínají některé zajímavosti k tomuto filmu. My jich máme pro vás ale daleko víc.

○ Tvůrci filmu uvažovali o obsazení Anne Hathaway do role Tiffany, ale ta musela odstoupit kvůli časové vytíženosti.

○ Film je natočen podle knižní předlohy Silver Linings Playbook od Matthewa Quicka.

○ V době natáčení bylo Jennifer Lawrence 22 let, ale postavě, kterou hraje, je přibližně 35 let.

○ Do hlavní role byl původně zvažován Mark Wahlberg, ale tvůrci dali nakonec přednost Bradleymu Cooperovi.

A co na to autorka článku?

Filmu dávám 98 %. Je to chytlavý příběh, který je plný humoru a emocí. Každý film má však své stinné stránky a samozřejmě ani tento není výjimkou. Ta dvě procenta, která jsem strhla v hodnocení, patří Jennifer Lawrence, která se v některých scénách tak neúnosně šklebila, až jsem si myslela, že jí není dobře.

Zdroj perexové fotografie: all-wallpapers.net

Zdroj videa: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

18tiletá studující slečna na gastronomické škole Adolpha Kolpinga se svými zájmy řadí mezi nadšeného sledovatele filmů, nenapravitelnou čtenářku a věčně píšící dívku, jejíž hlavní zaměření zde na webu je rubrika "Film".

Zanechte komentář