Síla našeho svědomí

Osobní rozvoj / 14.8.2015

Jestliže chcete klidně spát, vezměte si s sebou do postele čisté svědomí. Tuto větu prohlásil Walter Benjamin a měl pravdu.

Svědomí by se dalo popsat jako vnitřní hlas v naší hlavě. Tento hlas nám šeptá, co je správné a co je špatné. Nejde ho odstranit a mnohdy nás dokáže donutit k tomu stát se lepším člověkem. Většina lidí ho podceňuje a věří, že ho můžou obejít. Jde vůbec svědomí nějak obejít? Já si myslím, že ne. Svědomí má totiž neskutečnou sílu a vydrží nás nahlodávat i celý život.

Kdybychom svědomí přirovnali k policistovi, tak by se tento policista mohl pyšnit tím, že chytl nejvíc zlodějů a vrahů na světě. Na takového policistu by byl krátký i samotný Columbo. Když nějaký hříšník ulehá do postele, svědomí začíná kousat. Ve spánku se vkrádá do snů. Ráno vstane a s ním i svědomí. Celý den tento tichý hlásek doprovází dotyčného a připomíná mu, co to vlastně udělal.

I přesto, jakou moc svědomí má, mi často přijde, že jsou mezi námi i tací, kteří ho umí obejít nebo ho ignorovat. Doufám, že se tito lidé jeví v klidu jenom navenek. Tím nechci nikomu přát negativní niterné stavy. Ale pokud nezafunguje spravedlnost, mělo by na řadu přijít svědomí a potrestat viníka za jeho špatný čin.

Co je silnější? Zákon, nebo svědomí?

Myslím si, že svědomí má mnohdy větší moc než zákon a dokáže člověka více potrestat. Uveďme si jako příklad nějaký násilný trestný čin. Soud pošle viníka na několik let do vězení. Ten si odsedí například šest let. Je potrestán tím, že ztratil šest let života. Tento trest je nic proti tomu, jak se musí vypořádat se svým svědomím. Každý den nad svým činem přemýšlí a vyčítá si ho. Nejenom tu dobu, co strávil ve vězení, ale i poté na svobodě. Celý život ho bude pronásledovat to, co udělal. Samozřejmě mi můžete oponovat tím, že každý si to vyčítat nemusí. Ano, člověk, kterému vběhne někdo pod kola a nestačí zabrzdit, si nehodu teoreticky vyčítat nemusí. Potom se taky dají najít lidé, kteří zabíjejí a myslí si, že dělají dobrou věc. Někteří z nás nemají rozvinutou empatii neznají soucit, lítost ani nemívají pochopení pro druhé. (Dalo by se říct prázdná hlava, čisté svědomí.) Mluvím o normálních lidech, kteří mají city a zdravý rozum.

Svědomí dokáže člověka potrestat více než zákon.

Svědomí dokáže člověka potrestat více než zákon.

Svědomí se neřídí podle zákonů nebo podle nějakých pravidel. Každý člověk má svou hranici čistého svědomí jinde. Svědomí má každý seřízené podle sebe. Řídí se našimi morálními pravidly a tím, jak jsme od mala vychováváni.

Svědomí je dobrá věc

Můžeme být rádi, že vůbec svědomí existuje. Bez něho by na světě bylo ještě více zla. Je to náš neviditelný strážce, který nás nutí přiznat naši chybu. Dokáže nás dokopat k takovým činům, které nejsme schopni udělat celý život. Kdyby svědomí nebylo, nikdo by se neomluvil umírajícímu dědečkovi za to, jak mu ublížil. Neviděli bychom kluka, který pomáhá babičce s těžkou taškou. Nikdo by nechytil zloděje, který utíká s cizí kabelkou. Nikdo by se nepřiznal ke svým špatným činům. A nikdo by se nedokázal usmířit. Svět by byl horší, než je.

Zdroj perexové fotografie: www.flickr.com, autor: Caleb Sconosciuto

Zdroj fotografie v článku: www.flickr.com, autor: Daniele Margaroli

Patrik Kozlík

Patrik Kozlík

Jsem studentem žurnalistiky. Mezi moje nejhlavnější koníčky patří sport, čtení, psaní a technologie. Řídím se heslem: Dělej co tě baví a budeš nejšťastnější člověk.

Zanechte komentář