Klub českých turistů slaví 125 let od svého založení

Sport / 12.2.2013

Klub českých turistů (KČT) byl založen v roce 1888, slaví tedy letos 125 let.

V podkrkonošském městečku Jilemnice se konal 7. – 10. února letošního roku 13. český zimní sraz Klubu českých turistů, kde se oslavovalo výročí 125 let od založení klubu a vzpomínalo se na výročí 100 let od tragédie lyžařů Hanče a Vrbaty.

Bohumil Hanč a Václav Vrbata jsou hrdiny českého lyžování. Dne 24. března 1913 se na Labské boudě sešli účastníci VII. Mezinárodního lyžařského závodu na 50 km. V sedm hodin ráno závod startoval a kolem desáté hodiny se prudce změnilo počasí na chumelenici s ostrým větrem. Potom už příběh není úplně jasný. Každopádně Hanč v závodě pokračoval, ale nebyl dostatečně oblečen. Patrně se na trase potkal se svým kamarádem Vrbatou, který mu dal své oblečení. Hanč však neměl sílu závod dokončit a v podstatě umrzl. Jeho kamarád Vrbata, málo oblečený, ve vánici na horách také zabloudil a umrzl.

IMG_4976

Návštěvnice výstavy zkoumá sněžnice. Zdroj: Zdeňka Kousalová, Generace 21

Od 16 hodin byla zahájena vernisáž výstavy v Erbovním sále v domě bývalého pivovaru popisného čísla 1. Výstava s názvem ,,Cesty turistiky” je zejména o turistice v Krkonoších a je spojena se stálou lyžařskou expozicí ,,Bílou stopou”. Vernisáž moderoval PaedDr. Jan Luštinec, ředitel muzea, a mezi jeho hosty byl Ing. Jan Havelka, který byl v minulosti oceněn nejvyšším možným vyznamenáním v KČT, Stříbrným hořcem. Pan Havelka pověděl, že píše knihu o cestě z Čech do Bruselu. Bude se jednat o něco mezi deníkem a průvodcem a bude v ní zmíněna i historie, která je velice podstatná. Další hosté byli z Německa a Slovenska, kteří by rádi i nadále a ve větším rozsahu spolupracovali s KČT.  Rozhovory byly prokládány koncertem na klarinet místní ZUŠ pod vedením Jiřího Horáčka.

V 19 hodin na Masarykově náměstí byl  13. zimní sraz oficiálně zahájen, a to rozhovorem se starostou Vladimírem Richtrem, pánem Krkonoš Krakonošem a pánem Orlických hor Rampušákem, kteří mluvili na improvizovaném pódiu v tee-pee.

Kopie - IMG_4981

Návštěvnice výstavy si prohlíží mapy a fotografie Krkonoš ze starších let. Zdroj: Zdeňka Kousalová, Generace 21

Z náměstí se většina účastníků přesunula na přednášku Tomáše Filky o Africe. Mohli jsme vidět snímky ze střední Afriky, z výstupu na Kilimanžáro, z Národního parku Serengeti nebo z pobřeží a pláží ostrovů Zanzibaru.

Zdroj perexové fotografie: Zdeňka Kousalová, Generace 21

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář