Čím vyživit svoji duši? Inspirace pro osobní růst

Osobní rozvoj / 20.9.2015

Nejenom tělo, ale i duše potřebuje naši pravidelnou péči. Přináším vám souhrn toho, co je pro naši psychiku obohacující a udrží nás v kondici.

Tento článek jsem pojala trochu netradičně. Péči o naši psychiku jsem pojala podobně, jako to děláváme, když mluvíme o péči o naše tělo  bude řeč o výživě pro naši duši.

Duševní výživa je stejně důležitá jako ta tělesná. Pokud chceme být zdraví a šťastní, měli bychom dbát na to, čím se obklopujeme, jak rozvíjíme svoji psychiku a co své duši každý den předkládáme.

Pokud už delší dobu pozorujete, že vám ve vašem životě chybí nové podněty, a připadá vám, že jste uvízli ve stereotypním kolotoči práce, domácích prací a potkávání se s jedněmi a těmi samými lidmi, cítíte se deprimovaní, bez nálady, nic vás netěší a postrádáte veškerou motivaci, pak je nejvyšší čas změnit svůj duševní jídelníček!

Nenechte svou duši strádat

Naše mysl a psychika potřebují osvěžovat novými podněty. Pokud svému duchu nedopřejeme dostatečnou výživu, budeme se cítit umdlení, bez zájmu a chuti do života.

Vystupte ze stereotypního prožívání. Poskytněte své duši nové vjemy. Zdroj: foter.com, autor: Gabriela Pinto

Vystupte ze stereotypního prožívání. Poskytněte své duši nové vjemy. Zdroj: foter.com, autor: Gabriela Pinto

Každý z nás se pohybuje v určitém okruhu lidí s určitými zájmy.  Žijeme v poli opakujících se podnětů, které jsou téměř neměnné.  Pokud nejsme aktivní a umdlíme v jednom a tom samém prostředí, mezi těmi samými lidmi po celý život, nenahlédneme nikdy pod pokličku jiných životních možností a nenecháme se obohatit novými podněty  naše duše bude velmi strádat. A protože nepoznáme nic nového a nebudeme mít šanci se rozvíjet, ztratíme tak i možnost něčím obohatit ty druhé. Budeme zkrátka zmírat zaživa.

Nedostatečná výživa duše se může podepsat na našem zdraví. Příkladem pro takovou situaci jsou staří lidé. Mnozí lidé ve stáří rezignují na život. Jsou omezeni určitým handicapem, a tak se zavřou do svého světa a jejich psychika postupně zakrňuje  zapomínají, nemají přehled o tom, co se děje, jsou negativní, nemají radost ze života. Na druhé straně jsou tu však tací, kteří i přes určité zdravotní obtíže mají vůli žít a neustále hledají nové zdroje radosti. Jsou aktivní, zajímají se o druhé, vzdělávají se, a tak je jejich psychika v dobré kondici.

To, jak žijete, je vaše volba

Vždycky se můžete rozhodnout, že místo sledování bezduchého seriálu si přečtete zajímavou knihu nebo že místo sezení v hospodě se pojedete s přáteli podívat na kole ke krásnému lomu.

Pochutiny pro duši

Čím tedy živit svoji duši, aby byla šťastná a nasycená? Přináším vám několik tipů na zdravou psychickou výživu.

1. Poznávání nového

Neustrňte v stereotypu. Neseďte doma, buďte aktivní. Hledejte nové podněty, zajímejte se o různá témata, rozšiřujte si obzory, ať už vlastní aktivitou či prostřednictvím někoho jiného. Stereotyp a netečnost ubíjí duši snad ze všeho nejvíc.

2. Obohacující četba

Knihy skrývají mnoho moudrosti. Zdroj: foter.com, autor: Jean-Etienne Minh-Duy Poirrier

Knihy skrývají mnoho moudrosti. Zdroj: foter.com, autor: Jean-Etienne Minh-Duy Poirrier

Čtěte, a to nejen beletrii! Čtením získáte větší slovní zásobu, budete se mnohem lépe vyjadřovat a mnoho se také dozvíte. V současné době je v kurzu sebevzdělávací četba zaměřená na osobnostní růst  poskytne vám prostor k tomu zamyslet se nad sebou a navede vás k aktivnímu přístupu ke svému životu. Tituly vybírejte ale pečlivě, zjistěte si nejdřív něco o autorovi. Tipy na knihy s tematikou osobního rozvoje najdete v naší sekci.

3. Inspirativní lidé

Choďte do společnosti. Poznávejte nové lidi a zajímejte se o ně. Každý člověk nás může něčím obohatit, něčím nás inspirovat, pro něco nadchnout. S přáteli si rozšíříte obzory, získáte nové náhledy na život a možná i nové zájmy.

4. Pěstování láskyplných vztahů

Pěstujte vřelé vztahy s lidmi, které potkáváte, zajímejte se o ně a dávejte jim najevo svoji náklonnost. Láska, kterou rozšíříte, se vám bude vracet a oblažovat vaši duši.

5. Semináře a přednášky

Naučte se něco nového. Zdroj: foter.com, autor: torbakhopper

Naučte se něco nového. Zdroj: foter.com, autor: torbakhopper

Vyrazte na seminář či přednášku o něčem, co vás zajímá. Učte se novým věcem a rozvíjejte se v nich! Nikdy není pozdě na to naučit se něco nového. Skvělým tipem je portál naucmese.cz, kde najdete různé kurzy, na kterých vás lektoři naučí tomu, v čem sami vynikají. Naučíte se masírovat, péct domácí chléb, osvojíte si základy tvůrčího psaní nebo sebeobrany. Stačí si vybrat.

6. Rozvíjení tvůrčích darů

Věnujte se pravidelně tomu, co vás baví. Najděte něco, co budete dělat rádi a s vášní. Neduste v sobě svůj vlastní potenciál. Malujte, pokud k tomu máte sklony, tančete nebo hrajte na hudební nástroj. Duše miluje kreativitu, vymezte pro ni prostor ve svém životě.

7. Zážitky

Obdivujte krásu kolem sebe. Zdroj: foter.com, autor: An eye for my mind

Obdivujte krásu kolem sebe. Zdroj: foter.com, autor: An eye for my mind

Duše ráda obdivuje a je z něčeho unešená. Dopřávejte jí takové pocity. Pozorujte krásu, která vás obklopuje. Nechte na sebe působit barvy, vůně, hudbu, sluneční svit. Místo večerů u televize choďte ven na procházky a pozorujte západ slunce. Vyhledávejte to, co vás může nějak vnitřně obohatit a unést. Cestujte, podnikejte výpravy do přírody za krásami naší země, obdivujte um herců na divadelním představení nebo malby na umělecké výstavě, cokoli, co se vás hluboce dotýká. Jezděte za zážitky s přáteli, ať se radost násobí.

Nekrmte duši jedy

Pokud nechcete zmírat zaživa na psychickou podvýživu, při stravování vaší duše se pokud možno vyhněte:

  • stereotypu
  • pasivitě (netečnost, žádné zájmy)
  • negativisticky naladěným lidem, kteří vás ničím neobohacují
  • dlouhému vysedávání u televize či na internetu
  • sledování bezduchých seriálů a pořadů
  • setrvávání na jednom místě (neochota vytáhnout paty z domu)
  • izolaci od společnosti
  • komunikaci přes sociální sítě
  • neochotě učit se nové věci

Je vaše duše dobře krmená?

Jak poznáte, že svou duši dobře živíte? Jednoduše tím, že cítíte radost z toho, co děláte, jste vděční za všechno, co vás kdy potkalo, těšíte se na každý nový den a máte nesmírnou chuť žít. A pro takové pocity jistě stojí za to na duševní výživu dbát!

Zdroj perexové fotografie: foter.com, autor: Woodleywonderworks

Petra Pospíchalová

Petra Pospíchalová

Jako studentku bohemistiky mě fascinuje, co všechno může být skryto v proudu slov. Jsem milovnice veršů, mouder a příběhů a ráda je i sama tvořím. Když zrovna nejsem zalezlá doma s knížkou nebo nepíšu článek, najdete mě v přírodě. Její krása a harmonie mi vždycky dodá vnitřní klid, inspiruje mě a naplní mě radostí. A ještě lépe, když mám přitom vedle sebe nějaké svoje lidské miláčky, které ze všeho nejradši láskyplně podporuji. :-)

Zanechte komentář