Vytvoř si rychlou rešerši

Literatura / 16.2.2013

Potřebuješ napsat kvalitní seminárku na dané téma a nevíš, kde sesbírat informace? Využij rychlou rešerši na internetu!

Správný knihomol má členskou kartičku nejméně v jedné knihovně, a proto vyhledávání jednotlivých knih týkajících se určitého námětu povětšinou přehazuje na bedra milých knihovnic, které za ně špinavou práci odvedou, občas však za mírný poplateček.

Správný student má zase „členství“ na studijním oddělení, kde se občas (záleží na jednotlivých školách) dá rešerše přehodit opět na bedra někoho jiného, ovšem i tady často bývá veden manipulační poplateček.

Správný šetřil má však pro strach uděláno a špinavé práce se jen tak nezalekne. A už vůbec ne, když je to tak strašně jednoduché a hlavně zadarmo.

Online bibliografická databáze je dobrý pomocník a spořič času. Zdroj: isis.ucl.cas.cz

Online bibliografická databáze je dobrý pomocník a spořič času. Zdroj: isis.ucl.cas.cz

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.

Zběhlým literátům není třeba představovat ústav, který má pod svými křídly studnici literárního vědění. Pokud však někdo vysloveně prahne po definicích a jasných škatulkách, zde je stručná charakteristika:

Ústav zajišťuje výzkum pro českou literaturu od počátků do současnosti. Vědecké práce probíhají na poli celého literárněvědného spektra. Ústav tedy zaštiťuje výzkum literární teorie, literární historie, literární kultury, literárněvědnou lexikografii, editologii a textologii či bibliografii a další vědeckou práci s literárněvědnými informacemi.

Bibliografická online databáze Ústavu pro českou literaturu

Online bibliografická databáze:

http://isis.ucl.cas.cz

 

Na stránkách Ústavu naleznete řadu šikovných pomocníků pro literární bádání. Jedním z takových pomocníků je i ona online bibliografická databáze dvojího typu. První typ sleduje bibliografii do roku 1945, druhý typ pak pracuje s bibliografií od roku 1961.

Jak na to?

Pokud tedy například potřebujete vytvořit seminární práci na téma: Božena Němcová a její Babička, jistě budete hledat co nejvíce zdrojů, kde už o Babičce bylo někdy něco napsáno. V online databázi stačí vyplnit pole pro klíčová hesla, vyhledat a rázem se před vámi otevře „vypracovaná rešerše“, která by měla v 99 % být zcela postačující pro jakoukoliv seminární práci.

Výhoda online databáze? Vše naleznete během pár vteřin, maximálně minut. Šetříte tak nejen vaše peníze, které byste museli dávat za placené rešerše, ale i váš čas. A toho, jak všichni studující známe, moc nezůstává.

Nevýhoda online databáze? Zadávání dat do online bibliografické databáze bylo bohužel k 31. červenci roku 2012 ukončeno. Proto vám zde tituly mladšího data nevyskočí. O to je horší fakt, že během tohoto roku online bibliografická databáze zanikne úplně. Proto, pokud vás čeká nějaká práce, pusťte se co nejrychleji do ní, dokud můžete ušetřit čas a možná i nějakou tu korunu.

Online bibliografická databáze sice brzy přestane fungovat. Dokud ji však ještě Ústav udržuje při životě, využijme ji. Není nad pohodlnou práci z tepla domova, hotovou během pár chvilek.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Jana Hybnerová

Jana Hybnerová

Jsem absolventkou vysokoškolského bakalářského programu Mediální a komunikační studia se zaměřením na Jazykovou a literární kulturu. V současné době se studiu věnují dále, a to navazujícím magisterským studiem Dějin kultury se zaměřením na Dějiny literární kultury. Ráda čtu, píšu a ještě více tvořím hodnotné věci, a proto doufám, že se jednou naše sekce Literatura dostane vysoko a najde si spoustu čtenářů.

Zanechte komentář