Hlásím se ze severu: Také chcete vyjet studovat do zahraničí?

V obraze / 6.3.2013

Poznáváte rádi jiné země, lidi a kultury? Ovládáte cizí jazyky? Studujete vysokou školu? Baví vás bavit se, cestovat? Chcete zkusit studium v zahraničí? Pak můžete využít možnosti zahraničních výjezdů.

Běžně se všemu říká „Erasmus“, ale skutečný program Erasmus se týká pouze výjezdů v rámci Evropské unie a států jí přidružených. Takže pokud plánujete vyrazit do zámoří či třeba asijských států, stipendium dostanete z jiných zdrojů.

Co všechno zjistit předem

Prvním krokem je projít webové stránky oddělení, které se na vaší univerzitě zabývá zahraničními styky. Určitě tam najdete seznam partnerských škol, způsob podávání přihlášky a další podmínky pro výjezd. Pokud se vám nelíbí žádná z univerzit, se kterými má ta vaše smlouvu, nezoufejte. Můžete vyjet třeba jako Freemover, nebo zkusit získat stipendium od nějaké organizace a nebo odstudovat celou vysokou školu v zahraničí.

Zkuste studium v zahraničí

Zkuste studium v zahraničí. zdroj: sxc.hu

Pokud vás představa studia v zahraničí láká, určitě začněte zjišťovat podmínky dříve, než si myslíte, že je to nutné. Abyste pak nebyli nemile překvapení jako já, co všechno vaše domácí škola vyžaduje. Já jsem například musela splnit předměty v jazyce, získat buddyho, mít co nejslušnější studijní prospěch, potvrdit znalost jazyka, projít testem a pohovorem.

Zjistěte si také předem, jaké možnosti vaše univerzita nabízí. Nechá vás v zahraniční jen semestr, nebo vám dovolí celý rok? Budete muset procházet nějakým výběrovým řízením? Skládat jazykové zkoušky? V jakých jazycích můžete studovat? To všechno je důležité. Stejně tak jako správný výběr zahraniční školy. Nejpodstatnější je jazyk studia. Ne všechny zahraniční školy umožňují studium v angličtině. Je tedy dobré zhodnotit své jazykové schopnosti a podle toho se rozhodovat. Sice se v daném jazyce za dobu pobytu zlepšíte, ale i v zahraničí budete muset skládat zkoušky, takže určitě není dobré rozhodnout se studovat ve francouzštině, když umíte říci sotva „Je m’appelle Jana.“ Kromě jazyků je třeba zjistit i další okolnosti. Jaké podmínky vyžaduje zahraniční univerzita? Bude po vás požadovat nějaká potvrzení nebo dodatečné zkoušky? Souhlasí nabídka předmětů s vaším studijním oborem? Jak probíhá výuka a zkoušky?

Nejen studijní záležitosti hrají roli při výběru

Při výběru vám může pomoci databáze zpráv studentů o zkušenostech, kterou najdete na těchto webových stránkách.

Ne všechny zahraniční školy nabízejí možnost ubytování na kolejích. Ověřte si předem, jestli bydlení za vás vyřeší univerzita, nebo si budete muset najít něco sami. Porovnejte ceny, ať zbytečně neplatíte vysokou cenu za kolej, když pronájem se dá sehnat levnější.  Zkuste kontaktovat někoho, kdo už byl na této škole před vámi. Zeptejte se na dopravu na dané místo, na ubytování, na podmínky studia, na tipy na předměty. Zjistěte si, jak v daném městě funguje městská hromadná doprava. Někde se bez kola neobejdete, takže pokud na něm neumíte jezdit, hledejte dál. Je vaše vybraná univerzita v jižním Španělsku, ale vy nesnášíte teplo? Možná by nebylo od věci poohlédnout se po jiné škole, kde vám počasí bude vyhovovat. Jaké jsou ceny v dané lokalitě? Stipendium vám nejspíš nepokryje všechny náklady, je dobré vědět předem, kolik si budete muset našetřit. Nepodceňte přípravu, ať si pak můžete jen užívat.

Máte se zahraničním studijním pobytem nějaké zajímavé zkušenosti?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář