Krocan

Krůtí maso povzbuzuje potenci

Na talíři / 11.2.2013

V České republice připadají na osobu ročně pouze 2 kg krůtího masa. A to je zatraceně málo.

Krůty jsou po pštrosech největšími v zajetí chovanými ptáky. Jejich domestikace byla zahájena v dávné minulosti téměř před 3000 lety ve Střední Americe. Do Evropy byly poprvé přivezeny v 16. století krátce po objevení Ameriky.

Krůtí maso bývá v našich jídelníčcích velice často opomíjeno. Všichni vaří kuřecí, vepřové, hovězí a občas si vzpomenou na rybu. Ale že bych někoho viděla házet do nákupního košíku krůtí maso, to ne. O krůtím se přitom dá mluvit jen v superlativech. Je krásně jemné, ale na rozdíl od kuřete vyzrálejší. Krůty dorůstají jateční velikosti v 15. – 16. týdnu (9,5 kg), krocani jdou na porážku ještě později mezi 21. a 22. týdnem (21 kg). Tato vyzrálost dodává krůtímu masu výraznější a plnější chuť. Díky svým blahodárným účinkům na lidský organismus bylo zařazeno mezi 14 tzv. superpotravin, stojí tak vedle rajčat, brokolice, borůvek, čaje, luštěnin, ovsa, dýně, jogurtu, vlašských ořechů, špenátu, lososa, sóji a pomerančů.

Citronové krůtí ragů

Chuť krůtího masa krásně vynikne v kombinaci s citrusy.

[two_third align=“right“]

Vitamín B12 brání chudokrevnosti a podporuje nervový systém.

Aminokyseliny snižují deprese, odstaraňují nespavost.

Draslík zajišťuje správné fungování svalové hmoty.

Železo je nezbytné pro červenou krvetvorbu.

[/two_third]

Pro svůj minimální obsah tuků je krůtí preferováno při redukčních dietách. Jeho energetická hodnota je nízká, to ale vyvažuje velmi vysoká biologická hodnota. Nepodporuje usazování cholesterolu v cévách a je tedy vhodné pro osoby trpící cévními či srdečními obtížemi. Díky vysokému obsahu zinku podporuje náš imunitní systém a také, pozor, pánové, potenci. Dále v něm můžeme najít vitamín B12, aminokyseliny, bílkoviny, draslík, železo, fosfor, hořčík a další stopové prvky.

Pečená krůta

Upéct dokonalou krůtu je hračka.  Zdroj: Wikimedia commons

Upečte si dokonalou krůtu či krocana

Upéct dokonalou krůtu není vůbec těžké, stačí jen dodržet několik postupů.

Celou krůtu nejdříve pořádně osušte pomocí savé kuchyňské utěrky a to včetně všech kloubních záhybů i dutiny. Takto osušenou krůtu pak dejte na noc do lednice odpočívat.

Koření či nasekané bylinky vetřete do kůže, nebojte se přitlačit. Do dutiny vložte půlky citronů, stroužky česneku či čerstvé bylinky. Nepoužívejte nádivku a v dutině nechte dostatek prostoru. Vzduch tak bude krásně cirkulovat a krůta se bude rovnoměrněji propékat.

Celou nakořeněnou krůtu hojně potřete panenským olivovým olejem.

Pořádně osolte. Čím větší krůtu máte, tím více soli použijte. Stejné množství soli, které použijete na povrch, patří i do dutiny.

Dostatečnou cirkulaci vzduchu zajistěte pomocí podepření dužiny kolíkem, jehlou, špejlí atp., tak, aby dutina zůstala otevřená.

Ze stehen před pečením odstraňte šlachy, pokud tak neučiníte, pečeně bude na 100% vysušená.

Maso nejprve „zapečte“ v troubě vyhřáté na 220 °C 20 minut. Teplotu snižte na 180°C a dopékejte. Pamatujte, že na každých 500g hmotnosti potřebujete 15 minut.

Během pečení polévejte výpekem nebo rovnou potírejte kostkou másla.

Před krájením a servisem nechte maso nejméně 20 minut odpočívat, zatáhne se a zůstane krásně šťavnaté

Maso můžete koupit mražené či chlazené. Při troše pátrání lze najít i farmičku, kde vám čerstvě zabijí vámi vybraný kus. Na krůtí prsa velmi často narazíte u řezníka, kde je chlazená prodávají na váhu. Můžete si tak koupit přesnou gramáž a nemusíte si lámat hlavu se zbytky. Čerstvé krůtí musí být světlé, mírně narůžovělé a na dotek pružné. Naopak nesmí být příliš oschlé, našedlé či dokonce zapáchat. Narazíte-li na takovýto produkt, raději vyhledejte obchod, ve kterém se nesnaží přivodit svým zákazníkům pořádné střevní potíže.

Krůtí stehno na zázvoru

Nepoužívejte jen krůtí prsa, i stehna jsou velmi lahodná. Před jejich přípravou je však nezapomeňte zbavit šlach.

Nevíte, jak si s krůtím v kuchyni poradit? Nebojte se. Toto maso lze péct, grilovat, dusit, udit, nakládat do vašich oblíbených marinád či restovat. Z mletého můžete připravit skvělé krůtí burgery, hodí se jak do salátů, tak na guláše či různá ragů. Z jater připravíte dokonalé játrové knedlíčky. Zkuste je jen obalit v mouce a usmažit na másle, získáte tak nečekanou delikatesu. Krůtí maso je velmi variabilní, tak se ho nebojte. Jeho chuť můžete směle doplnit ovocem, karamelem, kokosem, bylinkami, sýry, zeleninou či česnekem. Pokud si koupíte maso mražené, rozmražte jej krátce před zpracováním a pozor, 1x rozmražené maso už nikdy znovu nezmrazujte. Páchlo by vám „rybinou“. Chlazené vám v lednici vydrží maximálně 4 dny (držte se však data spotřeby), mrazit jej pak můžete celý jeden rok.

Až půjdete příště nakupovat, místo kuřete kupte krůtu. Receptů na její úpravu existují stovky a příprava není vůbec složitá. Uděláte velkou laskavost svému zdraví a nejen jemu. Vaše chuťové buňky budou jásat.

Zdroj perexové fotgrafie: Wikimedia commons

Ostatní fotografie: Barbora Venháčová, Generace21

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář