Vliv výchovy a médií na naši mysl

Osobní rozvoj / 20.7.2015

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak velkou moc nad námi mají média a hodnoty, ve kterých jsme byli vychováni? Je až k nevíře, jak moc nás vše kolem ovlivňuje.

Zkuste si představit, že to, čemu celý svůj život věříte  hodnoty, které vám jsou od dětství vštěpovány, můžou být od pravdy na míle daleko.

K těmto úvahám mě dovedla skvělá knížka Transformace vědomí od Tomáše Keltnera, kterou vám určitě doporučuji k přečtení, pokud rádi přemýšlíte nad svým životem.

Vliv výchovy na náš život

Autor v ní popisuje, že všichni máme pozměněno vnímání tohoto světa díky tomu, že jsme přijali hodnoty, které nám od malička předávali rodiče, jako fakt. Vše vysvětluje na situacích ze života. Rodiče mají samozřejmě strach o své děti, a tak je od narození vychovávají ke strachu. Například strachu z toho, aby neupadly, aby se neušpinily, protože ve špíně je spousta bakterií, které způsobují nemoci, infekce apod. Naučí děti strachu z neúspěchu, protože od nich očekávají úspěchy, a pokud děti neuspějí, tak jsou rodiče zklamaní. Což vede ke špatnému pocitu dítěte, které se poté bude snažit vyhýbat situacím, ve kterých hrozí jejich neúspěch. Přitom každý neúspěch nás posouvá o krok blíže k úspěchu, neúspěch je zkušenost, která nám pomáhá růst a posouvat se kupředu.

Strach může vést k tomu, že si tyto situace, na které myslíme, nevědomě přivoláváme do svého života. Proč tomu tak je? Vesmír (Bůh nebo osud – nazývejte to, jak sami cítíte) funguje tak, že nám posílá věci a situace, na které myslíme a věříme v ně. Další příklad strachu, který v sobě i v ostatních pěstujeme právě v těchto dnech, je strach z imigrantů.

Zákon akce a reakce

Pokud jste tedy přesvědčeni, že imigranti jsou zlí a chtějí nám ublížit, věřte tomu, že až nějakého potkáte, nebude to příjemné setkání už kvůli tomu, jaký jste si ve své hlavě udělali na tyto lidi názor.

Na takového člověka se budete dívat skrze všechny předsudky, které jste si o něm udělali, a to se zajisté promítne i do vašeho výrazu. Jak myslíte, že zareaguje člověk, na kterého se takto díváte?

Možná bude natolik uvědomělý, že se nenechá ovlivnit pocitem, který z vašeho pohledu má. Možná se ale záporná energie a všechny jemněhmotné signály, které k němu vysíláte, projeví přesně tak, jak ve skrytu duše očekáváte. Bude na vás hrubý, možná utrousí něco ve smyslu Co tak zíráš?, což byste ve stejné situaci možná udělali i vy sami.

Mediální masáž a její důsledky

mediální masáž

Naše mysl trpí mediální masáží. Zdroj: www.freeimages.com

Jak si to vyložíte vy? Protože jste mediálně masírováni informacemi o teroristických útocích, tak si řeknete, že to asi znamenalo něco ve smyslu „smrt všem bezvěrcům“, a budete šířit paniku dál. Řeknete svým známým historku o tom, jak jste potkali imigranta, který se na vás díval nevraživým pohledem, řekl něco arabsky (například) a znělo to, jako by říkal, ať zemřete…

Už chápete, jak moc jsme ovlivnění děním v našem okolí?

Ve knize Transformace vědomí autor popisuje spoustu situací, ve kterých reagujeme špatně na základě toho, jak jsme byli vychováni. Nemyslí tím to, že by vaši rodiče byli zlí a špatní, protože vás tak vychovali, ale to, že i oni byli nějak vychováni a tyto hodnoty, kterým se naučili bezmezně věřit, považují za jediné pravdivé a správné.

Zamyslete se nad tím, jakou moc mají vaše myšlenky a zejména hodnoty, kterým věříte. Možná vám pomůže tomu porozumět další příklad.

Touha po dokonalosti

Velké množství žen je přesvědčeno o tom, že musí vypadat dokonale, jako modelky v časopisech a celebrity, které vidí v televizi. Vždy vypadají upraveně, štíhle, prostě perfektně. Takovéto ženy se pak s těmito celebritami srovnávají. Nechtějí na muže působit hůř než ty ženy, které jejich muži sledují každý den na televizních obrazovkách. Proto se snaží, aby byly hubenější a krásnější. Malují se, aby mohly vyjít na ulici, protože předpokládají, že ostatní by byli šokováni tím, že nevypadají jako ty herečky. Ve skutečnosti ale mají kruhy pod očima, nevýrazné řasy a jejich bříška nejsou jako ze žurnálu.

Snaha vyhovět představám druhých

make up

Ženy se snaží kvůli ostatním vypadat co nejlépe. Zdroj: www.freeimages.com

Ze všech těchto důvodů (a mnoha dalších) se ženy začnou snažit změnit sami sebe. Přestanou jíst sladkosti a světlé pečivo, protože po tom se přece přibírá, je to vědecky podložený fakt. Začnou používat různé krémy, protože jedině díky nim bude jejich pleť vypadat skvěle. Je to přece vědecky dokázané, že pokud pleť nedostane to a to, tak nebude hezká. Ty ženy tomu věří. Je to fakt, který přijaly za svůj, ztotožnily se s ním a v jiné možnosti nevěří.

Co je uvnitř, je i venku

Co kdyby to ale všechno bylo jen v naší hlavě? Co kdyby cukr neměl za následek přibírání, kdybychom tomu nevěřili? Co kdyby nejlepším kosmetickým přípravkem na pleť byl láskyplný dotek? To zjistíme až tehdy, když transformujeme hodnoty, kterým věříme, a budeme věřit svému tělu. Budeme věřit, že to, na co máme chuť, je pro nás nejlepší, protože si to naše tělo žádá. Že pokud máme z něčeho špatný pocit, asi bude lepší se nepřemáhat a nebojovat s ním, ale přijmout to jako fakt, že to pro nás asi nebude to pravé, protože nás před tím náš vnitřní hlas varuje.

Jest pravdivé, jest jisté, jest skutečné, že to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře, a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.

Toto popisuje Keltner ve své knize slovy „co je uvnitř, je i venku. Tato věta byla trochu jinými slovy vytesána do smaragdové desky, kde stojí „co je dole, je i nahoře a stejnou myšlenku najdeme i v Písmu svatém. Obojí znamená jedno a to samé, a to, že to, co cítíme uvnitř, se projeví i navenek.

Proto se naučte naslouchat signálům vašeho těla a důvěřujte vaší intuici, jsou to vaši nejlepší rádci.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, autor: Robbert van der Steeg

Petra Tabarová

Petra Tabarová

Baví mě psaní, potřebuju pořád získávat nové informace, baví mě je šířit dál a mojí vášní je vše okolo osobního rozvoje a naší duchovní stránky. Věřím tomu, že jaké si to uděláš, takové to máš.

Zanechte komentářVaše názory

  • Petra

    Péťo, to je nádherný článek. Jsem z něj nadšená. Skvělé téma a krásně čtivě napsané a povzbuzující k úvahám… Naprosto souhlasím s Tvými myšlenkami. Inspirovala jsi mě k přečtení Transformace vědomí – už se těším až vyrazím do knihkupectví a obohatím si knihovničku i dušičku 🙂 …Sdílím Tvůj článek! Je to super!

    • Petra Tabarová

      Peti moc děkuju za pochvalu. Knížku si určitě přečti, je plná zajímavých myšlenek. Moc se mi líbí, jak autor rozebírá například pasáže z Bible a poukazuje na to, jaká byla původní myšlenka a jak si ji lidé zvykli vykládat dnes. Mám koupený i druhý díl na který se moc těším.