Jak se správně obléknout do divadla

Divadlo Kultura / 12.2.2013

Poradíme vám, jaké oblečení je do divadla nejvhodnější.

Dokážeme si vybrat z bohatého divadelního repertoáru, víme, která inscenace by se nám mohla líbit, umíme se ale do divadla správně obléknout? Poslední dobou v divadle vídám, a to opravdu čím dál častěji, muže v kapsáčových kalhotách či ženy v džínách. Jste si jistí, že je to tak správně? Nejenže na sebe upoutáte nežádoucí pozornost, ale dokonce se dopouštíte velkého společenského faux pas. Divák je jednou z nejdůležitějších součástí divadla, prokažte tedy nejen divadelním umělcům, ale i historickému prostoru, ve kterém se právě nacházíte, náležitou úctu tím, že se správně obléknete.

Hlediště

Usedněte do hlediště správně oblečeni. Zdroj: sxc.hu

Jak je to tedy správně?

Dovolila bych si tvrdit, že divadlo začíná už u vás doma. Přípravě do divadla byste tedy měli věnovat alespoň trochu času. Nevezmeme první věc, která leží ve skříni na vrchu, nýbrž se zamyslíme a vybereme opravdu společenské oblečení. Muži se nejspíš nevyhnou obleku. Sako ale mohou nahradit padnoucí vestou. Košile nemusí být jen bílá, můžete povolit uzdy své fantazii a zvolit oblíbenou barvu. Kravata či motýlek nejsou nutností, pokud se chystáte na představení do komornějších scén. V případě, že kravatu zvolíte, měla by ladit s barvou košile. V závěru je ale jen na vás, jak se v obleku cítíte nejlíp. Cílem není, abyste se celé představení těšili domů, až oblek sundáte a vyměníte za pohodlné tepláky. Vezměte oblek a upravte si ho podle své libosti! Nutností jsou polobotky a do nich černé ponožky. V teniskách do divadla opravdu ne.

Oblek

Oblek mužům dokonale sedí. Nebraňte se mu! Zdroj: photl.com

A žena? Divadlo je přece dokonalou příležitostí, jak si obléci ty nejlepší šaty, lodičky a krásně se nalíčit. Jednoduše být za hvězdu. Která žena by tomu odolala? Využijte toho a uvidíte, že se budete cítit nádherně. Pokud šaty či sukně nejsou nic pro vás, zkuste jednoduché černé kalhoty doplněné halenkou. Tím rozhodně také nic nekazíte. Vhodný je i kostýmek jakékoliv barvy i střihu. Pokud si potrpíte na společenské klobouky, smíte si ho ponechat pouze v lóži, v hledišti je nutné ho sundat.

Nebuďte ostudou divadelní společnosti

Nezapomínejte tedy na to, že návštěva divadla je společenská událost. Vyhněte se trapasům a zlým pohledům tím, že se správně obléknete. Není to nic těžkého. Pokud si nejste jisti, zeptejte se. Určitě vám každý rád poradí, zda právě vaše oblečení je do divadla vhodné. V poslední řadě bych apelovala na odkládání kabátů do šatny. Je opravdu v rozporu s divadelní etiketou brát si kabáty do hlediště. Většina divadel nabízí šatnu zcela zdarma.

Nyní už zbývá doufat, že kapsáčové kalhoty i džíny zůstanou u vás ve skříni a v divadle se potkáme oblečeni tak, jak se na divadlo sluší a jak si zaslouží. Už Werich přece říkával, že šaty dělají člověka.

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentářVaše názory

  • Mirka

    S manželem chodíme do divadla pravidelně dvakrát do měsíce a pořád jsme řešili problém kde sehnat dobré elegantní oblečení do divadla. Rozhodli jsme se že budeme do oblečení investovat peníze že jej využijeme častěji a nakonec jsme si koupili společenské oblečení u mahdall v Brně a jsme spokojení. Padne nám hezky a v prodejně nám poradili, takže vřele doporučuji 🙂