70. ročník MFF Strážnice navštívily soubory z Afriky, Latinské Ameriky i Asie

Hudba Kultura / 4.7.2015

Jubilejní 70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici se nesl kromě lidových i v afrických či asijských rytmech.


Co: Folklorní festival
Kde: Strážnice
Kdy: 25. – 28. 6. 2015

Jeden z nejstarších a nejtradičnějších folklorních festivalů v rámci České republiky letos navštívilo až třicet tisíc návštěvníků, aby zhlédli projekci lidové kultury nejen z našich luhů a hájů, ale i ze zahraničí. Letos jste mohli vidět soubory ze Srbska, Číny či Argentiny ale i z Beninu v Africe.

MFF se tedy zaměřuje zejména na domácí scénu, přičemž se zde každoročně představí soubory z nejrůznějších regionálních oblastí a představují písně, tance a především kroje. Každý z nich obsahuje originální prvek, kterým se vyznačuje pouze obec, z níž pochází.

Jelikož se jednalo o jubileum, strhl na sebe tento festival nebývale velkou pozornost zejména ze strany médií. Ti, kdo z jakéhokoliv důvodu neměli možnost Strážnici navštívit, si mohli naladit Českou televizi, která se stala hlavním partnerem MFF. Dokonce si zřídila vlastní stánek s AZ kvízem a Festivalové kino. Za zmínku stojí i televize Noe či Český rozhlas, jež stejně jako ČT, vysílali přímo z místa.

Region jihovýchodní Moravy.

Region jihovýchodní Moravy.

Celý festival se odehrává ve 2 areálech situovaných blízko sebe. Jedná se o areál zámku s přilehlým parkem s amfiteátrySkanzen neboli Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Zakoupit jste si mohli dva druhy vstupenek. Ti, kdo se chtěli jít podívat pouze do zámeckého areálu bez možnosti vstupu na hlavní pódia, odlehčili peněženku o 80 korun.

Pokud jste ale na festival zavítali zejména pro jeho zajímavý program, obětovali jste zhruba třikrát tolik. Nutno podotknout, že se nejednalo o příliš marnotratnou investici. K dispozici bylo i zvýhodněné vstupné na celé tři dny festivalu. Navíc jste při zakoupení jakéhokoliv lístku obdrželi brožuru s programem festivalu.

Strážnický zámek.

Strážnický zámek.

Moje první volba padla na pořady probíhající ve Skanzenu. Ojedinělý prototyp původní moravské vesnice s dřevěnými domky a slaměnými střechami nabídl domácí folklorní soubory, ochutnávku vín a dokonce i zkoušku opilosti. Na hlavním paloučku mezi sklepy se soustředila většina skupin. Nebylo tedy nutné chodit nikam daleko.

Avšak, i přesto, že mezi sebou měly soubory značné odstupy, občas se navzájem rušily. Kromě dobré hudby nechybělo ani dobré víno. Nemusíte mít ale žádné obavy, organizátoři mysleli na vše. Pro vášnivé vinaře připravili i odpočívadlo v podobě železné postele.

Místo posledního tažení.

Místo posledního tažení.

Páteční pořad zvaný Úprkův kraj si vysloužil nemalou pozornost zejména díky tomu, že se odehrává právě zde – na Slovácku. Krátký sestřih tohoto pořadu si můžete pustit ve videu níže, kde za vyzdvihnutí stojí malý šohaj zpívající sólo, jemuž se dostalo největších ovací.

Dalším každoročním lákadlem je soutěž o nejlepšího tanečníka Verbuňku, což je lidový tanec zapsaný na seznamu UNESCO. Hlavní hodnotící složkou je speciální porota složená z profesionálních tanečníků i odborníků na kulturu a tanec. Někteří soutěžící si svoji taneční sestavu připravují i několik měsíců předem. Při hodnocení je kladen důraz zejména na originalitu tance, ovšem musí obsahovat prvky Verbuňku.

Největší atrakcí, na niž se rok co rok těší stále více účastníků, je pořad Z krajin za obzorem, kde vystoupí pozvané zahraniční soubory. Jak jsem již psala výše, letošní MFF poctily návštěvou folklorní uskupení z Argentiny, Beninu, Číny, Srbska a již tradičně Slovenska. Osobně se mi nejvíce líbilo představení Argentiny, jenž působilo velmi svěže, barevně a smyslně.

Čínský lidový soubor upoutal pozornost sytě barevnými kroji a netradičními nástroji. Tato kultura se od naší odlišuje natolik, že při některých vystoupeních nedošla úplného pochopení ze stran diváků. Velkým překvapením byla účast afrického uskupení z Beninu, jenž divákům přiblížilo africkou kulturu a předvedlo tamní ,,kroje“.

Zahraniční folklorní soubor z Číny.

Zahraniční folklorní soubor z Číny.

Kromě návštěvy představení měli návštěvníci možnost prohlédnout si vnitřní prostory strážnického zámku nebo posedět u vína s ,,hudci“ neboli lidovými moravskými muzikanty, rozmístěnými po celém zámeckém areálu. Právě oni dodávali festivalu na pohodě a příjemnosti. Kouzelným suvenýrem, který nesmí správný návštěvník festivalu opomenout, je tzv. košťovka – štamprle v upletené kapsičce na krk, s níž můžete ochutnávat kdykoliv cokoliv.

Koštovky na degustace.

Koštovky na degustace.

Novinkou, jež měla premiéru na loňském ročníku MFF, se stal nový pořad zvaným Gastro Vitae, situovaný hned vedle zámku. Návštěvníci mohli na malém kousku ochutnat nejen skvělá regionální jídla a nápoje, ale i poslechnout si o gastronomii písně a zatancovat si.

Gastro vitae nabídlo místní delikatesy a vína od okolních vinařů.

Gastro vitae nabídlo místní delikatesy a vína od okolních vinařů.

Celkové hodnocení

I přes výstrahy meteorologů se počasí během celé akce velice vydařilo. Velká účast návštěvníků navíc jasně vypovídá o zájmu široké veřejnosti o dechovou i cimbálovou muziku. Není se tedy čemu divit, že na některé žádané pořady jste se jednoduše kapacitně nevešli.

Na druhou stranu nebyl problém zajít na jiný pořad, současně totiž probíhal program na několika místech. Zámecký areál hodnotím jako výborně zvolenou lokalitu. I kdyby se vám nechtělo investovat do vstupenky na hlavní program, mohli jste si po cestě koupit halušky se zelím a uzeným, sednout si v parku na lavičku a vychutnat si je za líbezných tónů cimbálky.

Ať už jste milovník dobrého vína nebo lidové hudby, Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici je pro Vás to pravé.


Zdroj všech fotografií: Kristýna Šopfová
Zdroj videa: Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

Věčný snílek, částečná workoholička a absolutní milovnice jídla.

Zanechte komentář