La femme MiMi

Vietnamky mají hedvábí a barevnost v krvi, říká návrhářka Mimi

Krása a móda / 9.2.2013

Mimi Lan, návrhářka značky La femme Mimi, v Česku žije a tvoří již 20 let. Nám mimo jiné prozradila, co se jí honí hlavou při navrhování!

Za úspěchem a vznikem značky La femme MiMi stojí návrhářka vietnamského původu Nguyen Hoang Lan (krátce Mimi), která do České republiky poprvé zavítala v roce 1993. Ačkoliv nestudovala žádnou školu se zaměřením na módu, jak sama říká, největší školou pro ni bylo pozorovat její rodiče, malíře. Dnes po dvaceti letech v ČR vlastní úspěšnou oděvní značku La femme MiMi a otevřela dva butiky v centru Prahy. Pravidelně také představuje své nové kolekce na akci Prague Fashion Week. Mimiinu tvorbu naleznete na jejích oficiálních stránkách nebo na Fleru.

Jak vznikla značka La femme Mimi?

Značka LFM vznikla úplně spontánně někdy mezi lety 2004 – 2005. Chodila jsem na FSV-UK a šila oblečení z vietnamského hedvábí, které jsem prodávala své kamarádce a pak později v obchodě s vietnamskou keramikou mé matky. A až v roce 2007, po narození mého prvního dítěte, jsem se rozhodla věnovat značce LFM naplno.

A jak vzniklo její jméno?

La Femme MiMi ve francouzštině znamená „roztomilá žena“. Každá žena včetně největší medvědice je svým způsobem roztomilá.

Jinak odmalička mi doma říkají Mimi, což znamená „malá kočička“. Celé mé jméno je Nguyen Hoang Lan, což bylo pro Čechy těžké vyslovit (smích).

Bylo těžké odejít v 15 letech z rodného Vietnamu do Čech, když jste neuměla česky? Jaké byly začátky v České republice?

Bylo to velmi těžké, ale zároveň velmi napínavé. Přijela jsem za matkou, která tady studovala AVU a z Vietnamu odjela, když mi byly čtyři roky. Během nepřítomnosti mi často posílala dárky z Československé republiky – jako žvýkačky Pedro, obnošené oblečení od různých dětí, knížky napsané v češtině jako Rumcajs a Manka, Bob a Bobek…

Sice si nepamatuji, jaké značky tu byly v roce 1993, ale pamatuji si, jak mě máma nadšeně vzala do Bílé Labutě a vybraly jsme zimní bundy. To bylo hodně vtipné, protože všechno vystavené bylo vlastně stejné. Barvy khaki nebo šedivá, vše mi bylo velké, jelikož malé velikosti vůbec neexistovaly.

La femme MiMi

„Matka mi často posílala dárky z Československé republiky, třeba žvýkačky Pedro.“ Zdroj: foto Adéla Leinweberová

V čem se liší české a vietnamské vnímání módy?

Co se týče módy, Češi se dělí na 2 skupiny. Jedna je minimalistická, nevýrazná, hodně jednoduchá. Druhá skupina je spíš hippie a sportovní a nosí různé barvy a vzory.

Abych řekla pravdu, už ani nevím, jak se Vietnamci oblékají, protože jsem v České republice už 20 let, ale vím, že Vietnamky rády nosí šaty a sukně. Mají hedvábí a barevnost v krvi.

Oblékají se lépe Češky nebo Vietnamky?

Protože jsem v Praze už 20 let, tak bych řekla, že se mi víc líbí styl oblékání Čechů.

Co pro Vás znamená „móda“?

Móda je pro mě hlavně o vnímaní. Není jen o oblečení, ale o stylu života, o způsobu, jakým lze vyjádřit sama sebe, jak žít nebo spíš jak by měl člověk vnímat svůj život.

La femme MiMi

„Splněný sen je, když potkávám ženu v mém oblečení na ulici.“ Zdroj: foto Adéla Leinweberová

Kde nejčastěji čerpáte inspiraci?

Všude kolem sebe. Z knih, filmů – miluji nezávislé filmy! Vždycky mě mé myšlenky táhnou někam jinam, třeba až na druhou stranu světa… a tam čerpám inspiraci (smích).

Jaké materiály používáte nejraději?

Ráda používám přírodní materiály jako jsou hedvábí, bavlna a vlna. Snažím se co nejvíce vyhýbat polyesteru, protože je to materiál, který ani sama nedokážu nosit, natož abych ho někomu nabízela.

Co Vás inspirovalo k vytvoření nejnovější kolekce pro rok 2013?

Po zimním spánku jsem toužila po něčem veselejším. Chtěla jsem na ulici vidět rozkvetlé květiny i pruhy, které mi připomínají moře. Zelená barva mi naopak připomíná procházky v lese, a tak jsem se snažila vše přenést pomocí oblečení i do českých ulic.

La femme MiMi

„Co se týče módy, Češi se dělí na 2 skupiny. Jedna je minimalistická a druhá skupina spíš hippie.“ Zdroj:  foto Adéla Leinweberová

Nosíte i Vy sama oblečení, které navrhujete?

Nosím svoji věci ráda a pořád. Většinou si oblečení nejprve vyzkouším na sobě a pak teprve je nabízím někomu jinému. Musím vědět, jestli jsou mé věci pro ženy nositelné a slušivé nebo ne.

Máte nějaké sny, kterých chcete dosáhnout?

Každá má nová kolekce je jako sen – to, že mohu svou vizi uskutečnit. Další splněný sen je, když potkávám ženu v mém oblečení na ulici. To je krásny sen.

ČTĚTE TAKÉ rozhovor s talentovanou návrhářkou Natálií Steklovou: „S lidmi debatuji o nesmyslnosti, přežitku a předsudku v módě.“

A na závěr- přejete si něco vzkázat našim čtenářům?

Všem moc děkuji za podporu. Každá kritika je pro mě impuls, abych se zlepšila ve svém odboru. V módním průmyslu je těžké existovat, obzvlášť pro samostatného a nezávislého návrháře, jako jsem já, je velmi těžké konkurovat velkým módním společnostem. A proto jsme velice vděčná za každou klientku nebo klienta!

Děkuji za rozhovor a přeji Vám spoustu úspěchů do budoucna!

Zdroj perexové fotografie: foto Adéla Leinweberová

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář