Zavzpomínejte na hity roku 1996!

Hudba / 7.2.2013

Přinášíme vám další díl seriálu, ve kterém se ohlížíme za hudebními peckami uplynulých let – dnes je to rok 1996! 

Milníky roku 1996

– V březnu do Česka zavítala na návštěvu britská královna Alžběta II.

– V květnu se konaly v Česku volby do Poslanecké sněmovny, zvítězila v nich ODS pod vedením Václava Klause.

– V Atlantě se konaly XXVI. letní olympijské hry.

– Po dvou letech skončila první rusko-čečenská válka.

– Byla založena finská skupina Nightwish.

Oasis – Wonderwall

Tento romantický evergreen vznikl už v roce 1995, sepsal ho kytarista kapely Noel Gallagher. Ten se nechal slyšet, že text napsal pro svou tehdejší přítelkyni Meg Matthews, se kterou se později také oženil. Když se však v roce 2001 rozvedli, začal Gallagher tvrdit, že píseň vlastně vůbec nebyla o Meg, ale o „imaginárním příteli, který přijde a zachrání tě před sebou samým.“

No Mercy – Where Do You Go

Nahrajeme nějakou chytlavou melodii, přidáme trošku jižanského temperamentu, ve videoklipu necháme poskakovat tři prozpěvující kulturisty a hit je na světě! Píseň Where do you go, kterou si hoši vypůjčili od kapely La Bouche, dobyla kanadské, finské, belgické, novozélandské, ale hlavně americké hitparády a nastartovala tak kapele No Mercy slibnou kariéru.

Ace of Base – Beautiful Life

Světový úspěch sklidila i píseň, ve které švédská kapela Ace of Base opěvuje drobné radosti života. Není divu, že je tak optimistická, když ji jeden ze členů kapely Jonas Berggren napsal během dovolené na Kanárských ostrovech. Za zmínku stojí i videoklip, ve kterém členové kapely poletují v bublinách po různých místech světa.

Joan Osbourne – One Of Us

Americká zpěvačka Joan Osbourne se nejvíc proslavila právě hitem One of Us. Složil ji Eric Bazilian (člen rockové kapely The Hooters) a v jednom interview prozradil, že ji napsal během jediné noci. Byla to nejrychlejší píseň, kterou kdy napsal. A jak už to tak bývá, chtěl tímto singlem udělat dojem na svou dívku.

Donna Lewis – I Love You Always Forever

Další hit se opět nese v romantickém duchu. Song velšské zpěvačky Donny Lewis se držel na předních příčkách hitparád po celých devět týdnů během léta. Sama zpěvačka se při psaní písně inspirovala novelou Love for Lydia, kterou v roce 1952 napsal britský prozaik H. E. Bates.

Alanis Morissette – Your Learn

Song Your Learn ihned po svém uvedení sklidil spoustu pozitivních ohlasů a byl označen za nejlepší singl z alba Jagged Little Pill, které se stalo nejprodávanějším debutovým albem na světě. Prodalo se ho na 40 miliónů kusů. Alanis Morissette tak okamžitě dobyla kanadské, americké, britské, ale i australské a novozélandské hitparády.

Toni Braxton – Unbreak My Heart

Dnešní výčet zakončíme srdcervoucím dojákem. Autorkou balady je Diane Warren, úspěšná textařka, která byla několikrát nominovaná na ceny Grammy i Zlatého glóbu. Singl opět slavil mezinárodní úspěch, jak v Americe, tak v Evropě.

Zdroj perexové fotografie: Jitka Holčáková, Generace 21

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář