Čína slaví Nový rok

Cestování / 7.2.2013

A vlády se tentokrát ujme Had!

Přestože většina světa už rok 2013 řádně přivítala, Čína se na velkolepou událost teprve chystá. Čínský Nový rok je odvozován astronomickými výpočty a přichází s druhým novým měsícem po zimním slunovratu. Letos přelomu lunárních roků odpovídá 10. únor 2013. Co to znamená pro Číňany? A co pro nás?

Drak odchází

Čínský lunární kalendář

Dle legendy ho vytvořil císař Huang Di již v letech 2698 – 2599 př. n. l. Asijské státy, jako Čína a Vietnam, ho společně s Gregoriánským používají dodnes. Lunární rok je dlouhý 384 až 385 dní.

Každý čínský rok je charakterizován specifickým zvířetem. Loňský Drak, symbol dynamikysíly, měl dopřát lidem štěstí. Letošní Had, ztělesnění intuicerafinovanosti, s sebou přináší energii, pokrok a kreativitu. Podle čínského horoskopu se díky němu bude dařit lásceumění.

Přivítejme vodního Hada!

Oslavy Nového roku trvají v Číně celkem patnáct dní, během kterých dbají vyznavači především na rodinné vztahy. První den se také v ulicích objevují „lví tanečníci“, podobající se obřím čínským drakům. Rozdíl mezi nimi je takový, že lva představují dva lidé, zatímco drak se skládá z desítek tanečníků.

Lví tanec

V Hongkongu vítají Nový rok lvím tancem! Zdroj: Jakub Halun, Wikimedia Commons

Mezi tradiční slavnostní pokrmy patří vegetariánský „jai“. Zelenina v něm obsažená má rodině přinést štěstěnu, bohatstvímužské potomky.

Velice důležitý je také devátý den, který se úzce pojí s náboženstvím. Lidé se modlí k Nefritovému císaři, vládci nebes, a chrámy se plní různými pokrmydárky. Oslavy Nového roku završuje Slavnost lampionů s tradičními průvody. V některých regionech se můžeme setkat s jeho romantickou variantou podobnou našemu Valentýnu, kdy svobodné ženy píší své kontaktní údaje na mandarinky a následně je házejí do řeky.

Přejeme vám úspěšný rok Hada!

zdroj perexové fotografie: irum, sxc.hu

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář