TOP 10 muzikálů, které se u nás právě hrají

Divadlo Kultura / 8.2.2013

I když třeba nepatříte k fanouškům zpěvohry, o následujících hrách se sluší aspoň číst.

Zlí jazykové tvrdí, že muzikály dělají lidé, kteří neumějí ani pořádně hrát, ani pořádně zpívat. I kdyby to byla pravda, na muzikál se dá dívat z tolika aspektů, že se kdovíjaké klopýtnutí lehce přehlédne a s radostí promine. Nedokonalý tanečník se ztratí v houfu synchronizované profesionální skupiny a kdejaký pěvecký nedorost zakryje starý dobrý playback. Tím nejdůležitějším jsou příběh, texty a melodie.

Následující díla splňují výše zmíněná hlavní kritéria na jedničku. Potom už ani nezáleží na tom, zda je jejich autorem Andrew Lloyd Webber, zda vznikly podle filmové, knižní či divadelní předlohy. Devíti z nich se říká klasika, desátý k tomu nemá daleko.

Sluší se ještě přidat varování: tento výčet je zcela a výlučně pragocentrický.

1. Jesus Christ Superstar

hraje: Hudební divadlo Karlín

Při děkovačce.

Při děkovačce. Zdroj: www.hdk.cz

Kdyby se mě někdo zeptal na mou náboženskou příslušnost, odpovím ateista milující Jesus Christ Superstar. Jako zřejmě první v životě zhlédnutý muzikál se mi zapsal do paměti natolik, že jsem vždy při znělce Miss České republiky (což je intro k asi nejznámější muzikálové písni se jménem Superstar) měla tendenci zvedat ruce k nebi a z plných plic vyzpívat Je-sus Christ, su-perstar.

Tato rocková opera vznikla na konci 60. let z pera dvojice britských umělců Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera. Kvůli obavám z reakce církve a věřících se nejdříve nahraný muzikál vydával na gramofonových deskách. Poté se dočkal uvedení v londýnském West Endu i na newyorské Broadwayi.

Jeho děj snad není nutné přibližovat. Ačkoli se může zobrazení posledního týdne života Ježíše Krista od své kanonické předlohy trochu lišit, konec je zachován.

2. Les Miserables

hraje: GOJA MUSIC HALL

Dvě podoby Fantine.

Dvě podoby Fantine. Zdroj: www.goja.cz a www.collider.com

Les Miserables, nebo – jak se u nás mnohem lépe vyslovitelněji říká – Bídnící, jsou adaptací mnohadílného románu Victora Huga napsaného v 60. letech 19. století. Na muzikálové zpracování došlo ale až o skoro 120 let později, a to zásluhou pánů Alaina Boublila a Clauda-Michela Schönberga.

Dílo vypráví o životě Jeana Valjeana, uniknuvšího po letech těžké práce z galejí, aby s novou identitou začal lepší život. Ten si ale moc dlouho neudrží, jelikož ho dostihne metaforický černý mrak galejí, zosobněný v postavě policejního inspektora Javerta.

Bídnici se drží hesla, že tragédie vytváří ty nejvíce strhující příběhy a dokazují nám, že život v Paříži v této době nebyl jednoduchý, jelikož skoro všichni – zbytek této věty nečtěte, pokud jste nečetli knihu, neviděli ani jednu filmovou adaptaci nebo jednoduše žili pod kamenem – zemřou.

3. Chicago

hraje: Divadlo pod Palmovkou

Pop! Six! Squish! Uh Uh. Cicero! Lipschitz!

Pop! Six! Squish! Uh Uh. Cicero! Lipschitz! Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz

Příběh o chicagských vězenkyních a fungování amerického soudního systému je asi známější díky hollywoodskému trháku z roku 2002, v hlavních rolí s Catherine Zetou-Jones, Renée Zelweger, Richardem Gerem a Queen Latifah. Málokdo z nás ale ví, že se muzikáloví tvůrci John Kader, Fred Ebb a Bob Foss nechali inspirovat už existující stejnojmennou hrou Maurine Dallas Watkinsové z roku 1926.

4. Sugar (Někdo to rád horké)

hraje: Divadlo pod Palmovkou

Vlevo divadelní a vpravo filmová podoba Někdo to rád horké.

Vlevo divadelní a vpravo filmová podoba Někdo to rád horké. Zdroj: www.divadlopodpalmovkou.cz a www.imdb.com

Co udělají dva jazzoví hudebníci, když se stanou svědky masakru mezi dvěma mafiánskými klany? Jelikož se jedná o komedii, rozhodnou se hlavní postavy Joe a Jerry přestrojit za dívky a utéct se souborem pryč z města. A co se jim se dalšího přihodí? Samozřejmě, že žena. V tomto případě sólová zpěvačka se jménem Sugar.

Někdo to rád horké je zapsán do našich myslí jako černobílý film s nezapomenutelným pu-pu-pi-du hlavní hvězdy snímku, Marilyn Monroe. Základem pro jeho natočení byla německá fraška s názvem Fanfaren der Liebe.

5. Hello, Dolly

hraje: Divadlo Hybernia

Vlevo známé ztvárnění Barbary Streissand, vpravo Ivana Chýlková.

Vlevo známé ztvárnění Barbary Streissand, vpravo Ivana Chýlková. Zdroj: www.filmforager.com a www.studiodva.cz

Hello, Dolly pojednává o postarší vdově, překvapivě, se jménem Dolly. Dolly je profesionální dohazovačkou a při jednom takovém dalším dohazování pozná zahořklého obchodníka Horáce Vandergeldera. Komu ho dohodí nebudu raději prozrazovat.

Hello, Dolly je dílem skladatele Jerryho Hermana a textaře Michaela Stewarta. V České republice byla poprvé uvedena v roce 1966 v Hudebním divadle Karlín, od té doby vzniklo na dvacet dalších inscenací. Tou zatím nejmladší je Hello, Dolly Studia dva, kde v režii Ondřeje Sokola ztvárňuje hlavní roli Ivana Chýlková.

6. My Fair Lady

hraje: Divadlo na Fidlovačce

Vlevo Tereza Bebarová, vpravo Audrey Hepburn.

Vlevo Tereza Bebarová, vpravo Audrey Hepburn. Zdroj: www.fidlovacka.cz a www.imdb.com

My Fair Lady je americký muzikál založený na divadelní hře Pygmalion irského dramatika a držitele Nobelovy ceny George Bernarda Shawa. A Pygmalion, ten byl zase založen na starých řeckých bájích. Popisně velice komicky příběh Lízy Doolitlové, na začátku chudé prodavačky květin, které se ujme profesor lingvistiky Henry Higgins s cílem přiučit ji společensky vhodným mravům a mluvě.

Jen na Broadwayi měl tento muzikál skoro tři tísíce repríz.

7. Noc na Karlštejně

hraje: Hudební divadlo Karlín

Vlevo divadelní provedení, vpravo fotografie k filmu.

Vlevo divadelní provedení, vpravo fotografie k filmu. Zdroj: www.hdk.cz a www.bontonfilm.cz

Jeden z nejznámějších českých muzikálů s písněmi Karla Svobody a Jiřího Štaidla, napsaný podle historického dramatu Jaroslava Vrchlického. V pražském Hudebním divadle Karlín byl uveden roku 2004 a stále se těší diváckému zájmu.

8. Šumař na střeše

hraje: Divadlo na Fidlovačce

Tomáš Töpfer v roli Tovjeho.

Tomáš Töpfer v roli Tovjeho. Zdroj: www.fidlovacka.cz

Tovje, chudý židovský mlékař, žije se svými pěti dcerami a ženou na Ukrajině. Děj se točí kolem jeho náboženství a snahy provdat své dcery za jím vybrané ženichy.

Hudbu k muzikálu složil oscarový skladatel John Williams. Předlohou byl román Tovje vdává dcery spisovatele Šoloma Alejchema.

9. Pomáda

hraje: Divadlo Kalich

Ansábl nejnovější pražské inscenace.

Ansábl nejnovější pražské inscenace. Zdroj: www.divadlokalich.cz

Texty k písním tohoto amerického muzikálu známe nazpaměť snad všichni. Příběhy deseti mladých lidí na fiktivní Rydell High School na konci 50. let minulého století na malém prostoru stačí vykreslit množství soudobých palčivých témat – těhotenství mladistvých, drogy, násilí pouličních gangů, lásku, přátelství a lehce i třídní boj.

Muzikál pochází z roku 1972 a jeho autory jsou Jim Jacobs a Warren Cassey. Na Broadwayi se hrál několik desítek let, v alternaci postavy Dannyho Zuka se postupně vystřídali například John Travolta či Patrick Swayze.

10. Jak udělat kariéru snadno a rychle

hraje: Divadlo na Vinohradech

Vlevo Michal Novotný v české verzi představení, vpravo Daniel Radcliffe ve stejné roli.

Vlevo Michal Novotný v české verzi představení, vpravo Daniel Radcliffe ve stejné roli. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com a www.amny.com

Z originálu How to succeed in business without really trying je americký muzikál napsaný podle knihy, která byla napsána podle jiné knihy. Komplikované. Hlavní postavou je mladý ambiciózní úmývač oken, J. Pierrepont Finch, který se podle návodu knihy Jak udělat kariéru snadno a rychle snaží vystoupat nahoru po kariérním žebříčku.

V roce 2011, v rámci 50. výročí tohoto muzikálu, byla inscenace uvedena na Broadwayi, v hlavní roli s Danielem Radcliffem. Zde je z ní krátká ukázka:

Zdroj perexové fotografie: www.sacramentovocalmusic.com

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář