Valentýn

Kéž by si Amorek vystřelil tím šípem oko

V obraze / 13.2.2013

Proč slavit Svátek sv. Valentýna? A proč 1. máj? A proč tyhle dny slavit vůbec?

Snažím se Den svatého Valentýna ignorovat, ale moc mi to nejde. Musela bych totiž sedět celý únor doma, nezapínat televizi a nepoužívat internet. Taky bych asi umřela hlady, protože návštěva obchodu je takřka o život. Všude se bimbají buclatí naháči s křídly a šípy, kterými do vás při průchodu uličkou drze šťouchají, div vám oko nevypíchnou.

A já se ptám proč? Proč bych měla 14. února náhle zajásat a jít oslavovat svou neuhasínající lásku? Proč bych měla zrovna v tento den nakoupit hromadu věcí ve tvaru srdce a gratulovat své polovičce, že jsme spolu ach tak šťastní?

Asi jsem zkažená romantickými filmy, které v televizi běží v pravidelném rytmu Velikonoce – Hus – Dušičky – Vánoce. Ale opravdu si myslím, že láska, ta opravdová, která vás donutí skákat po ulici i v dešti, si tohle nezaslouží. Nezaslouží si být oslavována pouze jeden den v roce a ještě ke všemu na povel.

Ale dobrá. Uznávám, že existují na tomto světě i lidé, kteří bez poznámky zapsané do jedné z těch mnoha úžasných aplikací na jejich supermoderním smartphonu ani nevstanou z postele. Budiž, ať si tedy zanesou mezi hesla koupit banány, dopsat seminárku i hesla romantika, víno a film. Ale opravdu se tato hesla mají vztahovat k 14. únoru?

Opravdu vaše láska potřebuje k vzplanutí impuls v podobě data v kalendáři?

Opravdu vaše láska potřebuje k vzplanutí impuls v podobě data v kalendáři?
Zdroj: nellart/sxc.hu

Jojo, jsem nechutný patriot a všem tím lezu na nervy. Přiznávám se k tomu bez mučení. Tak si teď dovolím menší agitku za 1. máj. Zapomeňte na pionýry, průvody a komunistická hesla, 1. máj je prostě skvělý! Minimálně o dost lepší než jakýkoliv z únorových dní. Jen se nad tím zamyslete.

V únoru ještě panuje zima. Pokud vyrazíte na procházku, při které se budete navzájem zamilovaně koukat do očí, je velká pravděpodobnost, že večer nezakončíte v kině, ale na pohotovosti se zlomenou končetinou. To víte, únorové náledí. Také hrozí rýma, kašel, všude kolem řádí chřipková epidemie. Běs a děs!

Ale pozor! Teď se přeneseme do prvního květnového dne. Mírné sluneční paprsky vás hladí po tváři, kytky kvetou (vaše protesty si nechte pro sebe, drazí alergici, máte prášky), ptáci zpívají. Celá příroda se probouzí. A třešně! Hlavně nezapomenout na třešně, ty jsou v tento den nejdůležitější! Mlask!

Po květnu s třešněmi zase přichází červen, kdy kvetou růže. Nebylo by milé nějakou tu růži dát či dostat? V červenci už kvete snad všechno, nejlepší doba si vyrazit na pestrobarevnou vycházku do přírody. A tak to jde dál a dál, snad v každém ročním období se najde nějaký ten přírodní zázrak, který vás může přimět projevit trochu svého citu. Co takhle se políbit pod rampouchem?

A pokud opravdu potřebujete slavit v určitý den v roce, zkuste se zamyslet nad tím 1. májem. Zachovejte si v době, kdy se míchají kultury celého světa v jeden mišmaš, alespoň něco českého.

Zdroj perexové fotografie: photl.com/koláž Barbora Švarcová, Generace 21

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář