Máte svůj Záhir?

Kultura Literatura / 23.2.2013

Servírujeme vám další knížku brazilského autora Paula Coelha. Seznamte se, jedna z jeho nejlepších a nejzásadnějších knih, Záhir.

Teoreticky klidné, spokojené manželství na počátku. Co s ním ale udělá čas, prostředí, kolektiv, jak se proměňují manželé a jejich vztah k sobě?

Lidská bytost má dva velké problémy: prvním je vědět, kdy začít, a druhým, kdy přestat.

Změna je život… nepřežívejte

V podstatě si mysleli, že jsou u konce, přitom pro ně bylo manželství pouhým začátkem. Relativně klidný a spokojený svazek není klidný ani spokojený a má svá pravidla. Ale co když už nic nefunguje? Nic netrvá věčně, a proto nás povětšinou napadá, že v podstatě jediná jistota v životě je změna, na jejímž konci je smrt.  Ne, tento článek vás nemá dovést k depresi, ale pouze k zamyšlení nad vaším životem, jeho náplní a rozhodnout, se zda žijete, či jen přežíváte.

Věřím ve znamení. Věřím v osud. Věřím, že lidé mají každý den možnost najít nejlepší řešení ve všem, co dělají.

Coelhův Záhir

Ve zkratce:

Známý spisovatel a válečná zpravodajka, oba úspěšní ve své profesi, žijí v Paříži v nekonvenčním manželství. Jednoho dne žena zmizí. Šlo o vraždu, únos, útěk? Spisovatel je odhodlán ji – svůj „Záhir“ (pojem známý z islámského světa, který označuje věc nebo bytost, na něž nelze zapomenout) najít. Jeho pátrání jej zavede do nejvzdálenějších končin světa, ale zároveň i do vlastního nitra. Paulo Coelho ve svém novém románu zkoumá, co dnes znamená pro muže a ženu společný život a jak nerezignovat na riziko a dobrodružné hledání „osobního příběhu“.                                                                                                                               

                                                                                                                                                    Zdroj: argo.cz

Kdo autora již zná, ví, že kniha má hlubší smysl a vede k zamyšlení. Na necelých tři sta stranách je napsán autobiografický román vypravěče a jeho ženy, zahraniční reportérky. Třicetiletá Ester, válečná zpravodajka, vdaná, bezdětná, se jednoho dne pohřešuje. Koho policisté podezřívají jako prvního? Ano, jejího manžela. Kde byla naposledy viděna? V kavárně s mužem, který se údajně jmenuje Michail a má snědou pleť mongolských rysů.

Následuje výčet scén, myšlenek a skutečností shodných s autorovým životem, kdo četl knihu Mág, přesně pozná fakta.

Obálky knihy Záhir, která vyšla v mnoha jazycích. Zdroj: www.paulocoelho.cz

Obálky knihy Záhir, která vyšla v mnoha jazycích. Zdroj: www.paulocoelho.cz

Spisovatel však odhazuje city stranou a snaží se pragmaticky přemýšlet a zjistit na vlastní pěst, kam jeho žena zmizela. Na mysl mu přichází únos a mnoho dalšího, konečným zjištěním je fakt, že od něho prostě beze stopy odešla. Ale proč? ,,Trápili jsme se, ale nikdy jsme jeden druhému nelhali, přestože k pravidlům hry patřilo přehlédnout některé mimomanželské styky.“

Zkrátka autor nám popisuje cestu za skutečnou láskou, kterou by každý z nás chtěl zažít. Proto pokud jsem vás navnadila, neváhejte a vrhněte se na čtení Záhiru, stránky budete ,,hltat”.

Když pouštíme z hlavy staré události a zážitky, otvírá se postupně nový prostor, nastupuje tajemná radost, rozvíjí se intuice, stáváme se odvážnějšími, víc riskujeme, děláme věci, které jsme považovali za chybné nebo správné – ale děláme je.

A co vy, našli jste už svůj Záhir?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Zdeňka Kousalová

Zdeňka Kousalová

Ráda čtu a dělám mnoho jiných věcí, zde mám prostor o nich i psát. :o) A vy mi můžete napsat na zdenka.kousalova@generace21.cz :-D

Zanechte komentář