Natálie Steklová

Natálie Steklová: „Přemýšlejte o tom, co nosíte a proč.“

Krása a móda / 6.2.2013

Zavítali jste loni na PFW? Pak vám jistě učarovala tvorba Natálie Steklové! Vám i těm, kteří si cestu na Hradčany nenašli, věnujeme rozhovor!

Návrhářka, stylistka, ilustrátorka, malířka, to vše v jedné osobě je Natálie Steklová. Mladá umělkyně, známá především pro ekologické modely vyrobené z organických materiálů bez chemických úprav, započala svou kariéru úspěchem v soutěži pro mladé talenty „Smirnoff International Fashion Award“ s kolekcí andělských krunýřů. Dnes pracuje i jako stylistka pro reklamy (první Coca Cola reklama v Česku, McDonalds nebo Ikea) a videoklipy. Kromě toho navrhla kostýmy několika divadelním inscenacím nebo krátkému filmu „Most“, který byl v roce 2004 nominovaný na Oscara. Mezi nedávné úspěchy pak patří image hlavní hrdinky pro plakát 42. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Natáliinu tvorbu si můžete prohlédnout na Fleru nebo na jejích oficiálních stránkách.

Na začátek bych se Vás ráda zeptala, zda se považujete spíš za módní návrhářku nebo za umělkyni? Proč?

Dlouho jsem o tom přemýšlela, dlouho jsem se zdráhala sama o sobě říkat, že jsem umělkyně, zvlášť když na to nemam žádné potvrzení, razítko ani souhlas, ale pokud je umění to, co budí kontroverzi, zájem nebo rozporuplné reakce a aspiruje na rozdmýchávání rozhovoru vnějších i vnitřních, pak doufám, že jsem umělkyně.

Čím jste chtěla být jako malá? Kdy se vaše preference změnily na módní návrhářku?

Vždycky jsem víceméně dělala i chtěla dělat to co teď. Kreslit, malovat, hrát si.

Co pro Vás znamená „móda“?

Móda je zábava s oblečením.

Jak byste popsala Vaši ideální zákaznici?

Dospělá zodpovědná žena, která miluje život, radost a baví ji rozebírat dogmata a zkoumat a objevovat svět, vnější i vnitřní.

Natálie Steklová

Co je pro Vás při vytváření nového modelu klíčové a co naopak nejméně důležité?

Klíčový u všeho, co dělám, je smysl a méně důležité je roční období.

Kde čerpáte inspiraci nejčastěji?

Nejčastěji ve štěstí, kráse, nadšení.

Natálie Steklová

Jste známá svým nadšením pro ekologii. Jakým způsobem se to projevuje ve Vašem vztahu k módě?

Hledám cesty pro výrobu a tvorbu oblečení bez násilí. Na zvířatech, rostlinách, zemi i lidech. Používám ideálně čistě a nechemicky vypěstované rostliny, hedvábí, při jehož výrobě nezemřeli bourci morušoví, hledám cesty pro barvení látek přírodním barvivem, nepoužívám kůže a kožešiny už vůbec ne. Vyrábím oblečení buď sama, nebo s pomocí švadlen, kterým platím férově. A s lidmi debatuji o nesmyslnosti, přežitku a předsudku v módě.

Na posledním ročníku Prague Fashion Week jste předvedla novou kolekci „Domů se vracím nahá“. Jaké je její poselství? Co Vás inspirovalo k jejímu pojmenování?

Snažila jsem se zjednodušit celou řadu/kolekci ve střizích i materiálech. Použít jen to, co mi opravdu dává smysl, vede k zamyšlení a zároveň uklidňuje na cestě domů. Domů ve smyslu duše. K návratu k sobě.

Nosíte své oblečení Vy sama?

Kdykoli se mi poštěstí, tak ano.

Natálie Steklová

„S lidmi debatuji o nesmyslnosti, přežitku a předsudku v módě.“

Kolik šatů u ženy považujete za optimální?

Kolik sama uzná za vhodné. To je velmi individuální. Důležitá je kvalita, ne kvantita.

Máte nějaké sny, něco, čeho byste chtěla v budoucnu v oblasti módy dosáhnout?

Samozřejmě budu ráda, když můj princip smysluplné módy bude běžný. A když budu šťastná dál tvořit pro šťastné zákaznice.

Natálie Steklová

A na závěr – přejete si něco dodat, popřípadě vzkázat naším čtenářům?

Děkuji a podívejte se na mé věci, přemýšlejte o tom, co nosíte a proč a přijďte mě navštívit v mém ateliéru nebo v galerii, kde se teď mé věci prodávají. Nebo i na Fleru.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám spoustu úspěchů do budoucna!

Zdroj perexové fotografie: foto JIŘÍ LANGPAUL

Zdroj: foto DEN BERTRAM

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář