Na zábradlí vám lekci fyziky udělí sám Galileo

Divadlo Kultura / 5.2.2013

Věda, boj s větrnými mlýny v podobě církve, snaha dokázat svoje objevy a přesvědčit o nich veřejnost. To je Život Galileiho.

Pohodlně se usadíte v divadelním sále a dostanete možnost zhlédnout nejdůležitější momenty ze života Galilea Galileiho, fyzika a astronoma, který sice sám věděl a pomocí dalekohledu i dokázal, že se Země otáčí kolem Slunce, ale neúspěšně se o tom snažil přesvědčit okolní svět. Obzvlášt církev nehodlala změnit svá stanoviska.

Oblečení, neoblečení

Čím je Brecht zvláštní?

Pro dramata Bertolta Brechta jsou typické takzvané zcizovací efekty. Snažil se jimi narušit běh představení, vytrhnout diváka z pasivity, upozornit ho, že se jedná pouze o divadlo. Mezi tyto efekty se řadí popěvky (viz. Život Galieliho), komentáře atd.

Bertolt Brecht, autor hry, vám během dvou hodin představí svůj pohled na Galileův život. Režisér hry, David Czesany, si pro hlavní postavu vybral Miloslava Mejzlíka. Ten více než polovinu představení bloumá po jevišti oděný pouze do podvlíkaček a ošuntělé košile, v ruce drží lahev a prská kolem sebe společně s obsahem lahve i fyzikální moudra. Divák občas chápe, proč mu univerzitní profesoři a církevní hodnostáři nevěří.

Dojem ze hry vylepší (minimálně divačkám, které netrpí krátkozrakostí) další muži z hereckého obsazení. Kdo by odolal třeba takovému Galileovu pomocníkovi Sagredovi (Roman Zach), který se, rovněž po většinu času jen velmi spoře oděn, pohybuje po jevišti společně s Galileem? Zvláště když se jemně skloní k mikrofonu, případně vezme do ruky kytaru a brechtovsky naruší hru krátkým popěvkem.

Sagredo (Roman Zach), Galileo (Miloslav Mejzlík) a jeho učedník Andrea (Ivan Lupták).

Sagredo (Roman Zach), Galileo (Miloslav Mejzlík) a jeho učedník Andrea (Ivan Lupták). Zdroj: nazabradli.cz

I další obsazení je hvězdné. Nabídne se nám pohled na herecké umění Zdeny Hadrbolcové, Leoše Nohy, Petra Čtvrtníčka a dalších. Vystupují-li každý zvlášť, je to pastva pro oči a balzám pro divadlo milující duši. Společné scény jim však nevycházejí, působí nejednotně a stíní svému umu navzájem. A to je velká škoda.

Někde se stala chyba

Hra má jistě velký potenciál, ale někde mezi Brechtem a divákem se muselo něco zvrtnout. Není dobré, když dojem z díla zachraňuje herecké obsazení vypsané na programu. Není dobré, když představení nedělá dojem samo o sobě.

Možná za to mohou prvky, které do dané doby prostě nepatří a jsou ve hře navíc. Jako je přestřelka se světelnými pistolemi.

Možná tomu představení naopak něco chybí. Člověku by se chtělo říct, že postrádá šťávu, výrazný zlom. Snad konečný výkřik: „A přece se točí!“

Inscenace: Život Galileiho
Autor: Bertolt Brecht
Divadlo: Divadlo Na zábradlí
Režie: David Czesany
Herecké obsazení: Miloslav Mejzlík, Ivan Lupták, Marie Spurná, Ladislav Hampl, Natálie Řehořová, Roman Zach, Zdena Hadrbolcová, Leoš Noha, Natália Drabiščáková, Ondřej Mataj, Petr Čtvrtníček, Miroslav Sabadin, Marie Fišerová, Václav Petrmichl, Ivan Voříšek

Zdroj perexové fotografie: nazabradli.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář