Vesnice Rovensko.

V Rumunsku si vystačíte s češtinou i českými penězi

Cestování / 10.2.2013

Není mnoho míst na světě, kde se domluvíte s češtinou. V Rumunsku tuto možnost ale máte.

Vánoční svátky jsou za námi a pomalu nastává doba, kdy se velká část z nás rozhoduje, kam v létě na dovolenou. Někteří pojedou tradičně do Chorvatska, jiní do Krkonoš, někdo se bude dva týdny hrabat v hlíně na zahrádce. My vám však přinášíme netradiční tip na návštěvu, kde vás uvítají s otevřenou náručí a skvěle si zde odpočinete.

Vesnice, kde se zastavil čas

Řeč je o našich krajanech v rumunském Banátu. Ti zde, na karpatských hřebenech rozkládajících se nad soutěskou Dunaje, žijí v šesti českých vesničkách, které zde byly založeny v první polovině 19. století. Větší počet Čechů sem odešlo za prací a dosud zde žijí jejich potomci.

Místní nádherná příroda.

Místní nádherná příroda. Foto: Eliška Marková, Generace21.cz

Celkem se zde nachází šest českých vesnic  –  Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibentál a Šumice, v nichž dohromady žijí necelé dva tisíce Čechů. Avšak počty se stále snižují, jelikož mnoho mladých lidí odchází zpět do České republiky za prací a lepšími životními podmínkami. Bohužel, pro vesnice to znamená úpadek a stále aktuálnější obavu, že české vsi brzy zaniknou.

Elektriku tu znají jen pár let

Leč díky snaze Evropské unie, která místním lidem před pár lety zařídila elektrické vedení, zlepšila stav příjezdových cest a sponzoruje velké reklamní kampaně, se návštěvy našich krajanů stávají čím dál více populárnější. Což je dobře, jelikož turisté pro „české“ obyvatele znamenají příliv peněz, způsob obživy a naději, že přeci jen české komunity neupadnou v zapomnění.

Tradiční způsob sušení sena.

Tradiční způsob sušení sena. Foto: Eliška Marková, Generace21.cz

Sprcha je zde luxusem

Možností ubytování je zde spousta a je jen na vás, zda si chcete připlatit za sprchu a splachovací záchod, či se spokojíte s méně náročnými podmínkami. Příjemná je i možnost snídaní, obědů a večeří. Samozřejmě že vše, co se vám na talíři objeví, pochází z vlastních, domácích zdrojů.

Do přírody na offroadech?

Vydáte–li se do Banátu, čeká vás nádherná horská příroda s místním tradičním kulturním rázem, pro nás netradiční atmosférou a otevře se vám prostor pro různé činnosti. Možností, jak zde volný čas strávit, je několik. Můžete jen projet všech šest vesnic, poslechnout si vyprávění místních či si zde užít horských cest. Avšak, i z vlastní zkušenosti, nedoporučuji pěší turistiku, zato na cyklistiku jsou zde podmínky ideální. Rovněž zde není problém v místním členitém terénu jezdit na motorce či na „offroadech“.

Místní způsob mletí mouky.

Místní způsob mletí mouky. Foto: Eliška Marková, Generace21.cz

A jaké jsou další důvody, proč naše krajany navštívit? Domluvíte se zde česky. Všichni místní obyvatelé s českým původem totiž skvěle svůj rodný jazyk ovládají. Rovněž není třeba si měnit peníze. V obchůdcích, hospůdkách i sami poskytovatelé ubytování bez nejmenšího problému české koruny přijímají a hlavně, všichni jsou rádi, že je navštívíte. Nejen, že jim pomáháte s finančními příjmy, ale velmi rádi Čechy hostí a návštěvníci si tak mohou vychutnat jejich vstřícnost, ochotu a pohostinnost.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Marková, Generace21.cz

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář