V zemi květin můžete vidět výrobu sýrů i dřeváků

Cestování / 15.5.2015

Autor:

Země květin, sýrů nebo ráj pro cyklisty? Holandsko nabízí všechny tři možnosti – cyklostezky, květinové aukce i výrobu sýrů.

V tomto článku si představíme Holandsko, které se nachází ve středozápadní části Nizozemí a jejichž názvy se často zaměňují. V Holandsku je úředním jazykem nizozemština. Jelikož jsou obyvatelé této země velmi komunikativní, nebudete mít problém s dorozumíváním. Spousta z nich ovládá angličtinu, němčinu či francouzštinu. A to není všechno. Rádi se dají jen tak do řeči nebo vám s čímkoliv pomohou.

Co je Holandsko a co Nizozemí?

Holandsko (nizozemsky Holland) je název středozápadní části a historického území Nizozemska, který se často (nikoli však správně) používá pro označení celého státu.

Nizozemsko, někdy také Nizozemí nebo nepřesně Holandsko, je jedna ze čtyř zemí Nizozemského království, která leží v severozápadní Evropě. Nizozemí je na rozdíl od termínu Nizozemsko označením historického nízko položeného území v okolí ústí řek Rýn, Šelda a Máza, které zhruba odpovídá území dnešních tří států Nizozemsko, Belgie a Lucembursko, pro které se vžil nový souhrnný název Benelux.

Zdroj: Wikipedia

Názorná ukázka výroby sýrů i v češtině

Zajímavé je, jak lidé v Holandsku žijí. Vidíte jim přímo do bytu, na firemní poradu,…  Na oknech totiž nemají žádné žaluzie ani závěsy, navíc pomalu v každém okně mají květiny. 

V blízkosti města Edam – Volendam si milovníci sýrů najdou své. Nachází se tady sýrová farma Clara Maria, kde vám majitelka ukáže výrobu sýrů. A co víc? Vaše průvodkyně vám určitě udělá radost! Hned po pozdravu se vás totiž zeptá, odkud pocházíte, a podle toho přizpůsobí přednášku. Povídání o výrobě sýrů  můžete mít i v českém jazyce.

Během exkurze si prohlédnete celou farmu, dozvíte se všechno o výrobě sýrů a nakonec si v obchůdku můžete koupit místní sýr přímo ze sýrové farmy Clara Maria.

V obchůdcích si můžete zakoupit holandské sýry. Zdroj: freefoto.com, autor: Ian Britton

V obchůdcích si můžete zakoupit holandské sýry.

Dřeváky se stále nosí

Kromě sýrů budete mít možnost poznat vývoj a výrobu dřevěných bot. Tato výrobna dřeváků (clog factory) se nachází vedle sýrové farmy Clara Maria.

Při prohlídce například zjistíte, že někteří lidé  stále nosí dřevěné boty. Používají je zejména zemědělci, protože jsou pohodlné a není těžké se o ně starat.

Myslíte si, že jsou pohodlné? Zdroj: freefoto.com, autor: ian Britton

Myslíte si, že jsou pohodlné?

Aukce trochu jinak

Všichni určitě víme, co ženy nejvíce potěší. Říkáte květiny? Ano, máte pravdu. Představte si velkou halu plnou nejrůznějších květin, které jdou do aukce.

Tulipány jsou jedny z květin, které v Holandsku najdete. Zdroj: freefoto.com, autor: Ian Britton

Tulipány jsou jedny z květin, které v Holandsku najdete.

V Holandsku však vypadá aukce trochu jinak. Na začátku je dána nejvyšší cena, která se postupně snižuje. Riziko celé burzy je takové, že vám zboží může zabrat konkurence a vy (spíše zákazníci sedící v aukční hale) budete mít smůlu. Je tedy dobré vybrat si správný čas nákupu. Ale pozor! Čas běží a na zamluvení zboží máte opravdu málo času.

Vy osobně (jako turisté) se na celé dění budete dívat z ochozu, který vede nad hlavami pracovníků po celé hale.

Kam se podíváte, tam je kolo

Holandsko je známé cyklistikou. Málokdy vidíte chodce. Mnohem častěji uvidíte cyklistu. Určitě si všimnete množství kol, která stojí podél zábradlí, před budovami nebo bývají v patrových garážích (asi v takových, jaké v České republice máme pro auta). Cyklisti dokonce mají absolutní přednost, a to i tehdy, kdy se kolo setká s motorovým vozidlem na křižovatce. Teprve po nich se dostávají na řadu motorová vozidla a nakonec chodci. Není tedy divu, že uprostřed úzkého chodníku pro chodce uvidíte růst strom.

V Holandsku najdete nejrůznější cyklotrasy a na kolech se dá projet celý stát. Jen je potřeba si zajistit vybavení kola (hlavně světla), protože všechno kontroluje policie. Pokud vám například světla budou chybět, dostanete vysokou pokutu.

Pomalu na každém kroku uvidíte kolo. Zdroj: freefoto.com, autor: Ian Britton

Pomalu na každém kroku uvidíte kolo.

Kromě výše jmenovaných tipů na exkurze stojí za návštěvu i mlýny, parky nebo jen procházka po Amsterdamu, Rotterdamu či Den Haagu.

Zdroj všech fotografií: freefoto.com, autor: Ian Britton

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentářVaše názory

  • Jerry

    Miluju Holandsko a tulipány. Super článek.