Nevěřte všemu, co vám přijde mailem

V obraze / 2.2.2013

Autor:

Může se jednat pouze o hoax, tedy falešný poplach.

V noci nestírejte z čelního skla u auta vajíčka, při přepadení u bankomatu zadejte PIN pozpátku a nejezděte na tobogánu v aquaparku XY, ať se nepořežete o nastražené žiletky. Na první pohled vypadají tyto pokyny, se kterými se pravděpodobně velká většina z nás již setkala, jako užitečná varování a rady od známých pro nečekané situace. Ve skutečnosti však jde o (většinou) bezmyšlenkovitě přeposílané, více či méně zdařilé výmysly – hoaxy (čti houksy, z anglického hoax – podvod, švindl, kachna).

Co je hoax?
Řetězově šířená falešná zpráva, zpravidla poplašného či varovného charakteru (kterým se liší od běžného spamu). Pro zvýšení důvěryhodnosti bývá někdy doplněna o „zaručeně autentickou“ fotografii či vyjádření odborníka a nezřídka také zakončena prosbou o urychlené šíření mezi co největší počet dalších lidí.

Věřit nebo nevěřit?

Setkáme se s nimi nejčastěji v e-mailech a na sociálních sítích, v ojedinělých případech se dostanou i do médií. Důvody šíření takových zpráv jsou v podstatě dva. Buď její odesílatel tento šprým prokoukl a pokouší se vás napálit, nebo (v horším případě) obsahu zprávy sám věří a snaží se „zachránit svět“. Druhá varianta je bohužel stále ještě mnohem pravděpodobnější. I v tomto případě proto platí staré známé pořekadlo důvěřuj, ale prověřuj. Nejste-li si pravdivostí zprávy jistí, porozhlédněte se po internetu. Dobrým zdrojem informací v češtině je například web hoax.cz, který podobné zprávy (včetně jejich původu, případných variací a jazykových mutací) shromažďuje a snaží se k nim získat i skutečné vyjádření odborníků na danou oblast – policie, lékařů, bankovních institucí apod.

Příště, než naťukáte do mailu adresy všech vašich přátel, abyste jim přeposlali varující zprávu, ověřte si, jestli nejde o hoax. Zdroj: sxc.hu, raffit

Příště, než naťukáte do mailu adresy všech vašich přátel, abyste jim přeposlali varující zprávu, si ověřte, zda nejde o hoax. Zdroj: sxc.hu, raffit

Hoaxy jsou nesmrtelné

Lidská naivita, důvěřivost (a bohužel také hloupost) jsou pro hoaxy všech druhů doslova živnou půdou. A není proto k údivu, že se mnoho z nich objevuje po určitém období opakovaně. Aktuálně se českým internetem již ve čtvrté vlně šíří například tento skandál se zkaženým mlékem (doplněný o fotografie a také samozřejmě spolehlivou radou, jak jej poznat už v obchodě; ponecháváme v původním znění, dovolili jsme si pouze korigovat jeden vulgarismus na samém konci):

Skandál s mlékem! Je to vůbec možné???
A úřady to nevidí ……
Věděli jste to?!! Mléko v tetrapaku, které se nespotřebuje do konce trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli.Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a opět zabalí.
Mohou tak učinit max. 5 krát!
Zespodu krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí.Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko“recyklováno“.
Tj. 12 45 znamená, že bylo převařeno 3 krát. Tak dobrou chuť.
Mrkla jsem na to a opravdu. Na krabicích plnotučného mléka, které bylo „v akci“ za 11,90 Kč, chybí v řadě č. 4. Doufám, že alespoň u mléka prodávaného jako čerstvé, nechybí v řadě žádné číslo.
Datum spotřeby je cca 1 rok, takže je v krabicích i 5 let staré mléko!!!!!!
A protože se krabicové mléko dělá ze sušeného fabrikátu s dobou použitelnosti 5 let, pijete lidičky mléko i 10 let staré!!!
Takže si ty sra*ky za 9,90 Kč kupujte!
Dobrou chuť…

Server hoax.cz naštěstí přidává mimojiné i vyjádření tiskového mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna (redakčně kráceno, plnou verzi najdete zde):

(…)Nikdo není schopen otvírat stovky kartonů s mlékem a znova vracet do oběhu. Když se takové krabice likvidují, zpravidla se hodí do lisu, mléko se likviduje jako VŽP, krabice jako komunální odpad. Čísla zespodu krabice jsou čísla mající souvislost s obalem, nikoli s produktem; jsou na fólii předem, netisknou se na balící lince. Navíc nikdo nebude pasterovat znovu pár set litrů mléka. Ty stroje mají hodinový výkon v řádu desítek tisíc litrů. A kdyby ho přilil do syrového, proč by něco takového značil na krabici?
Je zřejmé, že pisatel, který navíc tvrdí něco o 190°C při pasteraci není patrně zcela při smyslech. Jednoznačně jde o unikátní kachnu.(…)

Já sám mám v okruhu svých známých osobu, která mě prostřednictvím e-mailu každým novým hoaxem spolehlivě zásobuje. Již několikrát jsem se jí marně snažil vysvětlit, o co jde, a odkázat ji na stránky hoax.cz. Bohužel marně. A tak každá další taková zpráva putuje okamžitě po přečtení (a zatím vždy úspěšném usvědčení ze lži) přímo do mailového koše.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hoaxy? Znáte někoho, kdo se jimi nechává ovlivňovat? Podělte se s námi v komentářích.

zdroj úvodního obrázku: http://bluezoneonly.blogspot.cz

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentářVaše názory

  • marieke

    Snažím se mezi přáteli na FB dělat osvětu, protože to, co tam někdy sdílí je k pláči, pravidelně dávám odkazy na hoax.cz, ale moc to nepomáhá.
    A jestli znám někoho, kdo se jimi nechává ovlivňovat? Ano, jedna „ezoterička“, jejíž blog je co vím velmi čtený jich má mezi články spousta a když ji někdo upozorní, že jde o hoax tak tvrdí, že se pravdivé zprávy na hoax dávají schválně, aby lidé bylo zmatení a nevěděli, kde je pravda. Ach jo.

    • Alice Jendelová

      To ani nevím, jestli je k smíchu či spíše k pláči 🙁 Lidé uvěří, kde čemu 🙁