Kontrola etiket potravin pod dohledem Zdravé potraviny

Na talíři / 10.4.2015

„Přečetli jsme etikety za vás a vy sami poznáte kvalitní potravinu bez nutnosti pročítání informací na obalu potraviny,“ láká Zdravá potravina zákazníky.

Pravděpodobně jste již slyšeli o značkách kvality jako je Klasa, Bio, Regionální potravina nebo Vím, co jím. Nyní vám představujeme stále ještě relativního nováčka na trhu s potravinami. Řeč je o občanském sdružení Zdravá potravina, z.s.,  jež vzniklo jako iniciativa v roce 2007 nejprve s informačními weby typu emulgatory.cz, chemievjidle.cz . Možná znáte i nejnovější diskuzní fórum lidicky.cz z konce r. 2012.

System hodnoceni,byt malinko odlišný, vytvořili dokonce již v roce 2011. Koncem roku 2014 vše sjednotili pod jeden web a zjednodušili systém jednotlivých hodnoticích kriterií, aby byl srozumitelný pro běžné spotřebitele. Nyní se sdružení může pyšnit více než sty výrobky, které nesou dané logo.

Cílem tohoto sdružení je poskytnout spotřebitelům informace o složení potravin, které jsou cenově dostupné, bezpečné, bez náhražek či aditiv, obsahující jméno výrobce na obalu a upřednostňující české výrobce. Na druhou stranu je třeba podotknout, že se Zdravá potravina spoléhá pouze na informace uvedené na etiketách. Nám, konzumentům, ono sdružení především spoří čas. Proč trávit nešťastně dlouhou dobu čtením etiket, když to může udělat někdo jiný?

Získat logo není jen tak

Pro získání loga musí daný výrobek získat minimálně 20 bodů v hodnocení, kde se posuzuje v rámci 8 kategorií. Body navíc lze získat například za to, že je potravina vyrobena v ČR, je-li bez chemie, má-li ekologický obal apod.

databáze éček

Náhled databáze éček. Zdroj: zdravapotravina.cz

Pozn.: Alkoholické nápoje nejsou předmětem zájmu sdružení Zdravá potravina.

Na oficiálních stránkách Zdravá potravina naleznete obšírný seznam éček, kde si můžete v případě pochybností vyhledat údaje o bezpečnosti či závadnosti některých z nich, popřípadě jsou-li nevhodné pro celiaky či jsou-li živočišného původu. Mimo to vám stránky nabízí databázi potravin, které prošly kontrolou sdružení, i tipy na zajímavé recepty. Dále máte možnost účastnit se rozšiřování databáze tím, že budete přidávat další výrobky, jenž v databázi ještě nejsou.

Tip: K dispozici je i aplikace Zdravá potravina, kterou si můžete stáhnout do mobilu a aktivně využívat při nákupu.

Zdroj všech fotografií: zdravapotravina.cz

Kristýna Šopfová

Kristýna Šopfová

Věčný snílek, částečná workoholička a absolutní milovnice jídla.

Zanechte komentář