Máte rádi komiksy?

Kultura Literatura / 9.2.2013

Tipnete si, kdy se objevil první komiks, o čem byl a kdo ho nakreslil? Kolikáté narozeniny letos oslaví Superman, Batman nebo Mickey Mouse?

Yellow Kidovy repliky neplavaly v komiksových bublinách, zato na jeho tričku byl v každém příběhu jiný komentář.Zdroj: wikipedia.org

Yellow Kidovy repliky neplavaly v komiksových bublinách, zato na jeho tričku byl v každém příběhu jiný komentář.
Zdroj: wikipedia.org

Jak to začalo?

Počátky komiksových stripů spadají mezi léta 1896–1937. Za předchůdce moderních komiksů jsou považovány nástěnné malby, nejstarší z nich pocházejí už z 2. tisíciletí př. n. l. a zaznamenávaly slavné události.

Ten „klasický komiks“, jak ho známe dnes, se zrodil už  v 19. století. Psal se rok 1896, bylo úterý 16. února a v novinách New York World se poprvé objevila postavička nazvaná Yellow Kid (Žluté dítě).

A bylo to. Jeho tvůrce, Richard F. Outcault, tak odstartoval obrovskou vlnu nadšení a americký tisk zaplavily kreslené příběhy zvířátek či superhrdinů.

Levné sešity pro každého

Komiksy byly tištěny jako nedělní přílohy novin a časopisů, ty hodně úspěšné se dočkaly i samostatných sešitových vydání, které si za pár centů mohl koupit každý. V roce 1922 pak vznikl první ryze komiksový časopis, měsíčník Comic Monthly.

Narodili se tak dávno, ale slavní jsou stále

Ve dvacátých a třicátých letech se zrodilo  bezpočet postaviček. Kolik komiksů tehdy vycházelo se snad ani nedá pořádně spočítat. Jména kreslířů dnes možná už neznáme, ale postavičky jsou nesmrtelné.

Tak takhle vypadal Mickey Mouse "zamlada". Zdroj: disney.wikia.com

Tak takhle vypadal Mickey Mouse „zamlada“.
Zdroj: disney.wikia.com

Pepka námořníka od Elzie Segara čtenáři poprvé poznali v  lednu 1929. Tehdy se objevil i Tarzan Hala Fostera. O rok později se narodil samozřejmě i Disneyův Mickey Mouse a roku 1834 i Kačer Donald.

Zlatá éra

A konečně zlatá éra komiksu nastala v letech 1938–1945. Jerry Siegel a Joe Shuster tehdy netušili, že celkem drobný nápad se stane obrovským hitem po celém světě.

A tak roku 1938 spatřil světlo světa jejich Superman. O rok později pak přibyla i postava Batman, kterou nakreslil Bob Kane.

Samozřejmě, že válka ovlivnila i vývoj komiksu – když o tom tak přemýšlíte, asi to nebyla jen náhoda, že v době, kdy celý svět válčil, vznikli superhrdinové, kteří vždy zachrání situaci. Bohužel jenom na papíře.

Poválečná éra

S příchodem televize se sice pozornost čtenářů od tištěných komiksů trochu odvrátila, ale nikdy nezanikly docela. Po válce přichází řada nových typů komiksů – hororové, westernové nebo love komiksy.

Sympatický psík se původně měl jmenovat Sniffy. Nakonec si to ale Schulz rozmyslel a pokřtil ho Snoopy.Zdroj: fanpop.com

Sympatický psík se původně měl jmenovat Sniffy. Nakonec si to ale Schulz rozmyslel a pokřtil ho Snoopy.
Zdroj: fanpop.com

K postavičkám poválečného komiksu patří samozřejmě Snoopy – poprvé se objevil roku 1950, byl dílem kreslíře Charlese M. Schulze. O devět let později z dílny dvojice Alberta Uderza a Reného Goscinyho přichází galský válečník Asterix.

60. léta, doba sci-fi

A konečně přišla léta 60. a s nimi zájem o vesmír a sci-fi, který pronikl i do komiksu. Příběhy jsou plné vetřelců, robotů a fantastických vynálezů. Tehdy tvoří svá první díla autoři jako Stan Lee nebo Jack Kirby. Z jejich dílny pochází postavy jako Hulk nebo X-meni, Iron Man, Thor nebo Daredevil. A rok 1963 přinesl konečně Spidermana.

Komiksová literatura asi nebude brána za tak hodnotnou jako sbírka lyrických básní. Někdo ji možná považuje za brak. Ale vsadím se, že zmíněné postavičky zná každý z nás. Nebo ne?

Zdroj perexové fotografie: fd2d.com

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář