Procházka 135 metrů pod zemí okouzlí každého

Cestování / 23.4.2015

Autor:

Samotný solný důl či jízda starým hornickým výtahem? To není pro každého. Většina návštěvníků si však toto místo zamiluje.

Solný důl Wieliczka se nachází v blízkosti města Krakow a stejně jako samotné město je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Solný důl slouží už jen jako turistické místo

Několik staletí (od 13. století do začátku 21. století) se tady těžila sůl. Náklady na těžbu však byly stále dražší, a tak se musela těžba soli zastavit. Dnes solný důl Wieliczka slouží jako turistické místo, kam míří spousta turistů.

Tip Generace 21: Solný důl navštívili i cestovatelé 4ManGo. Přečtěte si jejich deník z celé expedice!

Solný důl Wieliczka se nachází blízko Krakowa, zdroj: Wikipedia Commons, autor: Andrzej Barabasz (Chepry)

Solný důl Wieliczka se nachází blízko Krakowa. Zdroj: Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz (Chepry)

Umění ze soli či jízda hornickým výtahem

Chodbička uvnitř solného dolu..i tudy půjdete, zdroj: Wikipedia Commons, autor: Barbara Maliszewska

Chodbička uvnitř solného dolu – i tudy půjdete. Zdroj: Wikimedia Commons, Barbara Maliszewska

Celá prohlídka začíná v hloubce 64 metrů pod zemí. S průvodcem, který vás musí doprovázet, projdete spoustou chodbiček a místností. Podíváte se do tří pater zpřístupněných návštěvníkům a dostanete se až do hloubky 135 metrů pod zem. Cestou se vám naskytne pohled na sochy a reliéfy, které byly vytesány do soli. Takovým reliéfem je například da Vinciho Poslední večeře a příkladem sochy je socha Jana Pavla II. Ten byl arcibiskupem v Krakowě.

Dále uvidíte těžební komory s vybavením nebo kapli svaté Kingy. Do takové kaple se dostanete po vystoupání mnoha schodů. Když si stoupnete na několik posledních z nich a podíváte se před sebe, uvidíte onu kapli s velkými nádhernými lustry. Po stranách jsou v řadách za sebou rozmístěny lavice a vpředu uvidíte oltář. Je to proto, že se tady uskutečňují svatby.

Na závěr prohlídky se projedete starým hornickým výtahem. Projížďka v klecovém výtahu stojí rozhodně za to. Nedoporučuje se ale klaustrofobikům – jde totiž o malý prostor a navíc budete mít kolem sebe spoustu lidí.

Reliéf vytesaný do soli - da Vinciho Poslední večeře, zdroj: Wikipedia Commons, autor: JB

Reliéf vytesaný do soli – da Vinciho Poslední večeře. Zdroj: Wikimedia Commons, JB

Praktické informace

Jestliže jste se rozhodli pro návštěvu solného dolu Wieliczka, pojďme se společně podívat, jak je to s otevírací dobou a ceníkem.

Prohlídku můžete uskutečnit po celý rok. V teplých měsících (1. duben až 31. říjen) od 7.30 do 19.30 hodin nebo v zimních měsících (1. listopad až 31. březen) od 8.00 do 17.00.

Ptáte se na vstupné? Slevu samozřejmě mají studenti i důchodciděti do čtyř let mají vstupné zdarma. Jinak základní vstupné je 49 zlotých (v přepočtu je to přibližně 343 Kč). V případě, že jdete jako rodina, kdy se počítají dva dospělí a dvě děti ve věku čtyři až sedmnáct let, zaplatíte 133 zlotých (v přepočtu 931 Kč).  Pokud byste chtěli cizojazyčného průvodce, musíte si ještě trochu připlatit.

Před návštěvou solného dolu je dobré si vybrat, ve kterém jazyce chcete mít výklad. Na výběr máte hned několik jazyků, ale výklad v českém jazyce neuslyšíte.

Kromě návštěvy Wieliczky můžete navštívit i blízké město Krakow, nebo se jen tak porozhlédnout po okolí.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, autor: Barbara Maliszewska

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář