Od čajových lístků k oblíbenému nápoji

Na talíři / 12.4.2015

Jak se ze zelených čajových lístků stává kvalitní černý čaj? Jakými fázemi musí sklizené lístky projít, abychom si mohli denně vychutnat šálek oblíbeného nápoje?

Je pozdní odpoledne a horké tropické slunce ozařuje nekonečné řádky plné zelených keříků. Stojím na visuté terase, popíjím skvělý černý čaj, který roste všude okolo mě. Jsme na největší malajské plantáží produkující černý čaj. Podívejme se na celý proces výroby čaje – od lístků na čajovníkových keřích až po lahodný horký čaj v šálku.

Pěstování čaje v Malajsii

Plantáž BOH se nachází v oblasti zvané Cameron Highlands, která nabízí ideální podmínky pro pěstování čaje – mírné klima, vysoká nadmořská výška, vydatné srážky, dostatek slunečního svitu a dobře propustná půda.

čajový lístek plantáž BOH

Čerstvě utržený čajový lístek.

Sklizeň

Na různých částech plantáže dozrává čaj jinak, ale vždy se sklízí ty lístky, které jsou svěže zelené a začínají se rozvíjet, tím se dosáhne nejlepší kvality čaje. Na plantáži BOH se sklízí přibližně jednou za 3 týdny. Největší plochy čaje, ty rovinaté, se sklízejí speciálním kombajnem, který denně sklidí až 9 tun čajových lístků.

[two_third]

Firma BOH

Čajová plantáž BOH byla založena v době britského kolonialismu, v roce 1929, Britem J. A. Russellem, který si tuto oblast díky příjemnému klimatu připomínajícímu to ostrovní oblíbil. Společnost ročně produkuje 4 mil. kg čaje nebo také 5,5 mil. šálků čaje denně, čímž tvoří 70 % veškerého čaje vyprodukovaného v Malajsii.

Zdroj: boh.com

[/two_third]

Naopak v nejstrmějších částech plantáže sklízí čaj pracovníci s nůžkami a touto technologicky jednoduchou metodou sklidí okolo 120 kg denně. Tam, kam se nedostane kombajn, ale svahy nejsou tak příkré, sklízí čajové lístky dva pracovníci pomocí speciálních sekaček.

Zavadání            

Sklizené lístky jsou okamžitě přepraveny do jedné ze dvou továren na zpracování čaje, které jsou na okraji plantáže, aby byla doba přepravy co možná nejkratší a nedošlo k znehodnocování lístků.

V první fázi výroby jsou čajové lístky rozprostřeny na děrované rošty, do nichž je pomocí ventilátorů vháněn vzduch. Přes noc trvající proces simuluje přirozený proces zavadání, jehož cílem je snížit podíl vody o 40-50 %.

plantáž BOH

Čajová plantáž BOH, Cameron Highlands, Malajsie.

Svinování

Druhým krokem je svinování, kdy svinovací stroj (v BOH se používá stroj z roku 1935) lístky kroutí a láme, čímž narušuje jejich buněčnou strukturu, a z lístků se tak uvolňuje jejich charakteristická šťáva.

Fermentace

Kritická fáze procesu výroby čaje, která dokáže velmi výrazně ovlivnit jeho chuť a aroma. Lístky jsou rozprostřeny na lísky ve fermentační místnosti, kde teplota vzduchu dosahuje 35 °C. Působením kyslíku dochází k uvolňování kyselin a dalších látek. Během 1,5 až 2 hodiny dlouhého procesu fermentace (oxidace) dochází ke změně barvy lístků ze zelené na tmavě měděnou.

Sušení

Po fermentaci se lístky suší v speciální sušičce při teplotě blížící se 100 °C. Po 2 minutách zůstává v listech pouze 3 % vlhkosti.

čaj plantáž BOH

Černý čaj si můžete vychutnat přímo na terase s výhledem na čajovníkovou plantáž.

Třídění, mletí a balení

V konečné fázi dochází k třídění lístků a mletí dle požadované hrubosti. Každý den rovněž dochází k ochutnávání a smyslové kontrole zpracovaných lístků. V poslední fázi se čaj balí do pestrobarevných i tradičních krabiček, které najdeme nejenom v prodejně u plantáže, ale i ve většině malajských obchodů.

Stoletími vyzkoušený proces, který stále funguje s použitím strojů tradičních i těch moderních – to je příprava čaje. Až si příště budete vychutnávat váš šálek, vzpomeňte si na cestu, kterou musely čajové lístky urazit, než z nich tento chutný a aromatický nápoj vznikl.

Zdroj perexové fotografie:  Zsuzsa N.K., freeimages.com, zdroj ostatní fotografií: Pavlína Havlíková, Generace 21

Štítky

Pavlína Havlíková

Pavlína Havlíková

I když na to nevypadám, ráda vařím i jím. Hodně cestuji a na svých cestách ochutnávám nejrůznější chuťovky. Založila jsem malou manufakturu vyrábějící čatný, omáčky, hořčice a džemy Pulpamen. S kamarádkou píšeme blog o jídle, cestování, DIY a všem, co nás zajímá - prostě smisenezbozi.com

Zanechte komentář