CHAPPIE: Gangsta robot, kterého si budete chtít vzít domů

Film Kultura / 4.4.2015

Neill Blomkamp se nebojí: vyrukoval s akčním sci-fi s robotem s umělou inteligencí, která vás dojme víc než Kocour v botách ze Shreka. A podtrhl to naprosto ujetou hudbou Die Antwoord. Může to proboha fungovat?

Překvapivě ano! Neill Blomkamp totiž vytvořil sci-fi, které je komické i dramatické zároveň, akční i romantické, bláznivé, ale i hloubající nad tématem umělé inteligence. A k tomu donutil šarmantního Hugha Jackmana nosit účes na tzv. mulleta – módní hit z nejen komunistických osmdesátek, který mu může nejeden pamětník závidět.

Vpředu business, vzadu párty… Na párty by teda Hugh v roli bývalého vojáka Vincenta měl ještě zapracovat. Zdroj: youtube.com

Hříšný Johannesburg

CHAPPIE

USA, 2015, 121 min.

Sci-fi

Režie: Neill Bloomkamp

Hrají: Sharlto Copley, Dev Patel, Yo-Landi Visser, Watkin Tudor Jones, Hugh Jackman, Sigourney Weaver a další

Ale vezměme to popořadě. Bloomkamp nás již podruhé zavádí do Johannesburgu (poprvé město představil v roce 2009 v Districtu 9), města, které má hodně daleko k dokonalosti. Gangy, dealeři, krádeže na každém kroku, neprobádané slumy… Jednoduše město, které má k bezpečnosti hodně daleko.

Naštěstí ale Jihoafrická republika oplývá geniálním mozkem roztržitého Deona (Dev Patel), který posílí policejní jednotky o téměř nezničitelné roboty, kteří se nebojí postavit čelem zlosynům Johannesburgu.

A zatímco zločin ve městě rapidně klesá, roste rychlostí blesku hněv „zeleného mozku“ Vincenta (Hugh Jackman), jehož masivního třímetrového robota, který měl město chránit na začátku, Deon naprosto přehlasoval svojí ďábelskou armádou skladnějších a méně strašidelných hlídačů.

Jenže Deonovi chladnokrevní robotí zabijáci nestačí a nepřestává přemýšlet nad tím, jak jim vštípit inteligenci – a když se mu povede i to, dostane se tento nadmíru inteligentní robot se jménem Chappie do rukou nechvalně známým gangsterů, kteří s ním rozhodně nic legálního nezamýšlejí. No a jak to celé dopadne? To už zjistěte sami.

Atmosféra tohoto města je podtržena rolemi ušitými na míru kontroverznímu duu Die Antwoord – jihoafrické skupině, která svou naprosto unikátní hudbou podtrhuje i specifičnost celého snímku.

Ninja (Watkin Tudor Jones) má lehce neortodoxní pohled na výchovu. Zdroj: Falcon

Die Antwoord je hudební skupina z Jihoafrické republiky prezentující se rap-wave stylem hudby vycházejícím z jihoafrického hudebního stylu Zef. O svém obsazení ve filmu Chappie mluví jako o „splněném snu“ a vidět je dokonce tento rok můžete na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně.

Gangsta robot, kterého si zamilujete

Ale největší kouzlo tohoto svérázného sci-fi tkví v protagonistovi samotném. Chappie je robot vyloženě k zulíbání, perfektně ztvárněný jihoafrickým rodákem a Bloomkampovým dvorním hercem Sharlto Copleym (District 9, Elysium, Zloba – královna černé magie).

Kam se hrabe uhrančivý pohled Ryana Goslinga na nevinný Chappieho kukuč. Zdroj: Falcon

Ve filmu pozorujete, jak se Chappie vyvíjí od prvních krůčků a postupně poznává rozdíl mezi dobrem a zlem, lásku ke své kontroverzní mamince (Yolandi Vesser), ale i fakt, že svět není vždycky tak růžový, jak se zdá.

A vy to celé pozorujete se zatnutými pěstmi a neočekávaným mateřským pudem, protože rozverný robot Chappie vás mnohdy dojme víc než kolie Lassie, zlatý retrívr Marley (Marley a já) i mluvící křeček z Dr. Doolitlea dohromady.

Áááá… Akce!

Přes všechnu akčnost, barevnost, roztomilost i hromadu hlášek se ale nejde ubránit pocitu, že všechny ty do detailu vymazlené scény dohromady tak úplně netvoří pospolitý obrázek.

Chappie je skvělý, duo Yo-Landi a Ninjy vás nepřestane fascinovat, akční scény jsou neuvěřitelně napínavé… Přesto ale tyto jednotlivé součásti dohromady nefungují na 100 %.

Zaslouží si i Neill Bloomkamp od diváků poctivý high five? Zdroj: Falcon

Chappieho naivita je kontrastována s vážným tématem umělé inteligence jako takové, humor snímku se mísí s dramatickými pohledy na praktiky zločinných gangů.

Celý příběh se pak zdá jako příliš ambiciózní projekt, kterým se Bloomkamp snažil zachytit všechno, co mohl, ale zapomněl, že méně je někdy více.

Chyby stranou, Chappie si vás podmaní!

Jakkoli rozpačitě si občas v kině při sledování Chappieho budete připadat, Bloomkampovi se po vlažně přijatém Elysiu zaručeně povedlo zabodovat kvalitním sci-fi snímkem, který vás pobaví, napne i rozpláče zároveň.

Napětí v kombinaci s humorem totiž film zvládá na jedničku, i když cestou do větší či menší míry zakopává ve scénáři. Vám ale stačí zahledět se do Chappieho elektronických kukadel a ta zakopnutí mu velmi rychle odpustíte.

Tak kupte lístek i popcorn a zakoukejte se – sci-fi film o robotovi teenagerovi, kterého vychovávají Die Antwoord a honí je Hugh Jackman v buranském provedení jen tak na stříbrném plátně neuvidíte.

Pouze si pak stejně jako já marně nezoufejte, že takového buddyho, jakým je Chappie, nemáte doma – jeho nevinnost a neotřelý pohled na svět bychom rozhodně všichni potřebovali.

Zdroj perexové fotografie: Falcon

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář