Rychle a zběsile 7

Rychle a zběsile 7: Loučení s Paulem Walkerem

Film Kultura / 8.4.2015

Autor:

Akční divočárna je zpátky a úspěšně pokračuje v laťce, kterou nastavily poslední dva díly. Nezastavila ji změna režiséra ani smrt jednoho z hlavních představitelů.

Fast & Furious 7

Akční, krimi

USA, 2015, 140 min

Režie: James Wan

Scénář: Chris Morgan

Hrají: Dwayne Johnson, Vin Diesel, Jason Statham, Paul Walker, Lucas Black, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Tony Jaa, Djimon Hounsou, Kurt Russell a další

Rychlá auta, svalnatí muži a krásné ženy, příběh vem čert, hlavně ať to lítá a není moc času přemýšlet nad logikou. Série Rychle a zběsile se díky režisérovi Justinu Linovi proměnila z pubertální zábavy pro milovníky tuningu v oldschoolovou akční jízdu, což platí i o sedmém díle, který právě vtrhává na plátna českých kin.

Režie se tentokrát ujal James Wan, který zatím diváky svými horory a thrillery hlavně strašil (Saw, Insidious, V zajetí démonů). Jeho práci na filmu zkomplikoval fakt, že během natáčení tragicky zemřel jeden z hlavních hrdinů, Paul Walker. Herec, kterého proslavila role špičkového řidiče, paradoxně zemřel při automobilové nehodě. Po jeho smrti  bylo natáčení na několik týdnů pozastaveno a přemýšlelo se, jak se vypořádat s tím, že nebyly natočeny všechny scény, ve kterých se měl původně objevit. Nakonec ho nahradili jeho dva bratři Caleb a Cody a digitální efekty se postaraly o úpravu obličeje.

Paul Walker

Paul Walker zemřel dva a půl měsíce po svých 40. narozeninách.

Děj navazuje na předchozí díl, ve kterém Torettova parta zlikvidovala Owena Shawa a jeho drsnější a zlejší bratr Deckard teď touží po pomstě. Jason Statham se role padoucha zhostil na výbornou, zvládá bitky s dvakrát těžším Dwaynem Johnsonem i Vinem Dieselem, zároveň je z něj však cítit správná míra nadsázky, která zdobí sérii od pátého dílu.

Dobře zapadl i Kurt Russell jako vládní kontakt Pan Nikdo, který by potřeboval získat šmírovací zařízení, které během pár vteřin dokáže najít kohokoliv kdekoli na světě. A jelikož právě takové by se zrovna hodilo k nalezení Deckarda, tak dojde k logické dohodě. Kromě slibu o půjčení zařízení po jeho nalezení poskytne partě také vozový park a technické vychytávky. A tak můžou vzniknout opancéřované sporťáky, které díky padákům nezastaví ani seskok z letícího letadla, či kulomety při přestřelce v kavkazských serpentinách.

Vin Diesel a Kurt Russell

Šéf party Vin Diesel a jeho nový přítel Kurt Russell.

Když se vrátím ke zmíněnému seskoku aut z letadla, v jiném filmu by to už asi bylo za vrcholem snesitelnosti stupidity a ihned byste přepnuli na jiný kanál (odešli z kina, rozšlapali DVD atd.), v Rychle a zběsile to dokonce ani není nejšílenější scéna a většinu z nich prožijete se zatajeným dechem spíš než s pocitem trapnosti.

Akčními scénami je prošpikována většina ze 140 minut a klasické pasáže s rozhovory o důležitosti rodiny atd. divák vlastně uvítá jako příjemný oddech. Závěr nabízí i trochu toho dojetí při vkusném loučení s Paulem Walkerem.

Sedmý díl prostě nezklamal a každému poskytne přesně to, co od něj očekává. Pokud by se našel někdo, kdo chce vyrazit do kina a nezná předchozí díly, doporučil bych se nejdříve podívat alespoň na pátý a šestý díl.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář