Češi v kvalifikaci poprvé zaváhali a remizovali s Lotyšskem 1:1

Sport / 29.3.2015

První zaváhání si na své konto připsali čeští fotbalisté. S Lotyšskem pouze remizovali, když bod zachraňoval v 90. minutě Václav Pilař.

Až v pátém kvalifikačním utkání na mistrovství Evropy česká fotbalová reprezentace poprvé zaváhala. Po nepřesvědčivém výkonu v Praze remizovala s Lotyšskem 1:1. Dlouho to vypadalo, že si Lotyši odvezou z Prahy všechny tři body, nicméně v 90. minutě zachránil alespoň jeden bod pro český tým Václav Pilař. Český tým i přes toto zaváhání zůstává na prvním místě tabulky, druhý Island ale po výhře v Kazachstánu ztrácí jediný bod. České reprezentaci nahrál výsledek Nizozemska, které pouze remizovalo s Tureckem.

Tragická standardka nabídla Lotyšům vedení

Reprezentace Lotyšska přijela do Prahy s jasnou taktikou, kterou byla velmi dobrá defenziva. Byli to ale Lotyši, kteří měli první výraznou šanci. Po rohovém kopu ve 3. minutě nebezpečně hlavičkoval Gorkšs, ale jeho pokus o metr minul Čechovu branku. Čeští fotbalisté vsadili na centrované balony, které ale lotyšské obraně problémy nedělaly. Střelecké pokusy Lafaty a Krejčího navíc brankami neskončily, a tak po půl hodině platil stále bezbrankový stav.

Ve 30. minutě ale naprosto tragicky rozehráli Dočkal s Plašilem standardní situaci. Plašil v roli posledního hráče ztratil míč a hostující Višnakovs po dlouhém sprintu překonal Čecha. O pět minut později navíc Lotyši opět zahrozili z rohového kopu, ale dopravit míč do prázdné brány se nikomu nepodařilo. Český tým se snažil do konce poločasu ještě vyrovnat, ale snaha o kombinaci byla neúspěšná, a tak šli do šaten spokojenější lotyšští reprezentanti.

Pilař zachránil remízu

IF

Václav Pilař zařídil českému týmu alespoň bod. Zdroj: Wikimedia Commons, Cropbot

Do 2. poločasu udělal kouč Vrba jednu změnu, když Plašila nahradil Pilař. V 51. minutě pak český tým konečně zahrozil. Krejčí poslal centr do vápna a Lafata trefil břevno Vaninsovy svatyně. Od 60. minuty se roztrhl pytel s šancemi. Čeští reprezentanti byli blízko vyrovnání, ale Procházkova střela nakonec minula hostující branku. Následně nebezpečně hlavičkoval znovu Lafata a Vanins předvedl výborný zákrok. Šanci ale měli i Lotyši, Rakels vyslal z dálky nebezpečnou střelu, kterou Čech dokázal vyrazit nad branku.

Češi i nadále pokračovali v tlaku, ale Lotyši výborně bránili a jen zřídka pouštěli domácí tým k výraznějším šancím. Sami naopak mohli v 87. minutě zpečetit svoje vítězství. Čech špatně načasoval svůj výběh z branky, Šabala se mezitím zbavil Limberského a přehodil Čecha. Jeho oblouček nakonec jen o centimetry neskončil v síti. Diváci v Edenu se ale přeci jen ještě jedné branky dočkali. Procházka si výborně naběhl za lotyšskou obranu a jeho vyraženou střelu uklidil do sítě Václav Pilař. Zvrat v utkání měl na svých kopačkách Tomáš Necid, který ale v 94. minutě nedokázal dostat do sítě další vyraženou střelu.

I přes výsledek 1:1 mají Češi postup nadále ve svých rukou. Další utkání sehraje česká reprezentace 12. 6. na Islandu.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Ralf Roletschek