Toulky hudební historií – The Rolling Stones

Hudba Kultura / 11.2.2013

Přes 50 let se legendárním The Rolling Stones nedostává žádného uspokojení. Nahlédněme spolu do tajné komnaty plné drog a rockové hudby.

Pozor, zlí hoši na scéně!

Svůj první koncert kapela odehrála 12. června 1962 v populárním klubu Marquee ve složení Mick Jagger (zpěv), Keith Richards (kytara), Brian Jones (kytary), Ian Stewart (piano), Mick Taylor (baskytara) a Tony Chapman (bicí). Nutno podotknout, že tehdy chlapci vystupovali ještě pod jménem The Rollin’ Stones. K písmenu G ve slově rolling přišla kapela až později a to čistě z estetických/reklamních důvodů. „Valící se kameny“ byly současníky neméně slavných The Beatles, a tak se nevyhnuli častému srovnávání s touto hudební skupinou.

Kapela na počátku své kariéry. Zdroj: rollingstones.com.

Kapela na počátku své kariéry. Zdroj: rollingstones.com.

Členové kapely se na svých koncertech oblékali velmi ležérně a později se začali zviditelňovat jako ošklivý opak The Beatles. Pro tehdejší společnost byl jejich zjev, hudba a skandály něco nečekaného. Možná i kvůli tomu získali tak velký ohlas u mladé generace.

Vlastní skladby? Ne, uděláme raději cover…

Je to až k neuvěření, ale do roku 1965 kapela žila převážně z cover verzí známých písní. Mezi jejich „inspiraci“ patřily skladby od Chucka Berryho, Willieho Dixona či Buddy Hollyho. Zajímavostí je, že se skládáním textů „Kamenům“ pomáhali i John Lennon a  Paul McCartney. Prvním singlem z autorské dílny Jagger/Richards, který se stal britskou hitparádovou jedničkou, byl The Last Time. Následovala světová hitparádová jednička (I Can´t Get No) Satisfaction, kterou kapela nahrála při svém třetím turné v USA (jejich první výlet do Ameriky v roce 1964 skončil naprostým fiaskem, kapela neměla žádný svůj hit a nikdo ji neznal).

(I Can´t Get No) Satisfaction (1965)

Tentokrát to uděláme po svém…

Teprve čtvrté album s názvem Aftermath obsahovalo pouze originální skladby z pera Jaggera a Richardse (na albech se ještě objevovalo jméno Nanker Phelge, což byl ovšem pseudonym pro celou skupinu). O tom, že spojení textařské dvojice Jagger-Richards bylo dobrým krokem, se mohli posluchači přesvědčit například při poslechu hitů Paint It Black nebo Mother´s Little Helper (první popová písnička, ve které se otevřeně mluví o zneužívání léků a drog).

Když už jsme nakousli otázku drog v písních The Rolling Stones, nesmíme opomenout známou píseň Angie. Možná pro vás bude překvapením, že tato na první pohled milostná píseň ve skutečnosti pojednává o Richardsově touze zbavit se závislosti na kokainu!

Paint It Black (1966)

Angie (1973)

Když berete drogy, můžete rychle skončit…

…ve vězení! Přesně tam se ocitli Richards, Jagger a Jones v roce 1967. Policie u nich po razii našla pěknou sbírku různých druhů omamných látek – marihuanu, LSD, kokain, amfetaminové tablety. Naštěstí pro miliony fanoušků nepobyly „Kameny“ ve vězení dlouho a na základě odvolání byli všichni členové propuštěni na svobodu. Na základě této zkušenosti spatřila světlo světa píseň We Love You, jenž měla být děkovným gestem všem jejich fanouškům, kteří je během tohoto nelehkého období podporovali.

Možná si myslíte, že se kapela poučila, ale opak je pravdou. Další drogové aféry na sebe nenechaly čekat a v roce 1970 byl The Rolling Stones dokonce zakázán vstup do Francie. Dalším drogovým rokem pak byl rok 1975, kdy byl Richards zadržen v Kanadě pro podezření z pašování drog do země (jednalo se o hašiš a kokain).

We Love You (1967)

Do důchodu času dost!

Přestože kapela patřila k velmi oblíbeným a vydávala jednu desku za druhou, můžeme zmínit například Let it Bleed (1969), Sticky Fingers (1971), It´s Only Rock´n´ Roll (1974), koncem 70. let jí prostě docházel dech. Společnost jim přiřadila nálepku stárnoucích milionářů a nehodlala s nimi již počítat na špici hudebních žebříčků, kterým začal vládnou punk.

The Rolling Stones však světu ukázali, že se šeredně zmýlil, a v roce 1978 vydali album Some Girls. To obsahovalo jednoduché hity jako Miss You či Beast of Burden, a právě tyto písně zabodovaly u mladšího publika. V roce 1986 Stones převzali cenu Grammy za svůj celoživotní přínos. Za povšimnutí stojí také fakt, že právě The Rolling Stones byli první kapelou, která živě vysílala svůj koncert prostřednictvím internetu. Stalo se tak v roce 1994.

The Rolling Stones to pořád umí slušně rozjet! Zdroj: rollingstones.com.

The Rolling Stones to pořád umí slušně rozjet! Zdroj: rollingstones.com.

Zatím posledním studiovým albem je A Bigger Bang z roku 2005 a Stones na něm hrají ve složení Mick Jagger, Keith Richards, Ron Wood a Charlie Watts. Zda se dočkáme i dalších alb, to vám bohužel s jistotou nepovím, jedno ale vím jistě. Tyhle „Kameny“ se jen tak valit nepřestanou, třebaže jim táhne na 70.

Streets of Love (2005)

Pár čísel na závěr nejen pro matematiky…

5 – odehraných koncertů v České republice

9 – hudebníků spojilo svůj osud se Stones

29 – tolik vydali alb (bez kompilací)

56 – počet natočených videoklipů

1,5 milionu – účastníků koncertu v Rio de Janeiru

Zdroj perexové fotografie: musicwalls.org.

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentář