Ciabatta

Italskou ciabattu zvládnete upéct i vy

Na talíři / 9.2.2013

Upéct domácí ciabattu není zdaleka tak těžké, jak si myslíte. Pojďte se přesvědčit.

Receptů na tu jedinou originální ciabattu existuje celá řada. Většina pracuje s kváskem či sušenými kvasnicemi. Musím se přiznat, že ani jedna z jmenovaných ingrediencí není mým nejlepším přítelem. Ale čerstvého domácího pečiva jsem se prostě nehodlala vzdát. A objevila jsem velmi lehký recept na tento italský chléb.

Proč péct doma?

Zatímco kupovaná ciabatta vás bude stát cca 50 Kč, za tu domácí zaplatíte cca 23 Kč.

Základ těsta

Připravit těsto na ciabattu je velmi jednoduché. Stačit vám bude pár ingrediencí a maličko času.

[two_third]

Suroviny:

1kg hladké mouky + hrst na podsypání

40g soli

20g čerstvého droždí

600 – 700 ml vody

Extra panenský olivový olej

[/two_third]

Celou mouku vysypte na vál či pracovní plochu, k jedné straně rozdrobte droždí, k druhé nasypte sůl, přilijte trochu vody a několik kapek oleje. Pomalu začněte těsto hníst a vodu přilévejte dle potřeby. Nezapomeňte, že droždí musí mít před použitím pokojovou teplotu, jinak vám těsto nenakyne. Těsto musí být ve výsledku pevné, ale zároveň se musí lepit na prsty.Máte-li doma robota s hnětacími háky, vyhráli jste v loterii. Těsto míchejte při nižší rychlosti 5 minut, pak otáčky zvyšte a zpracovávejte ještě 10 minut. Pokud robot nevlastníte, čeká vás teď velmi nepříjemná práce. Těsto je třeba pořádně propracovat. Trvat vám to bude nejméně půl hodiny. Ale nezoufejte, výsledek stojí za to.

Těsto na ciabattu

Hotové těsto nechte v teple odpočívat a pořádně nakynout. Mělo by nejméně zdvojnásobit svůj objem.

Víte, že…?

Ciabatta znamená v italštině pantofel, trepka či bačkora

Hotové těsto dejte do olejem vymazané mísy, vydatně jej potřete olejem i svrchu a nechte kynout nejméně 25 minut. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Nakynuté jej vyklopte znovu na pomoučený vál, vytvarujte do „šišek“ a nechte dalších 10 minut odpočívat na plechu. Nakonec pečte v troubě předehřáté na 220 ° C cca 20 – 30  minut dozlatova.

Využijte toho, že nebudete muset zadělávat kvásek či se bát, že těsto ze sušených kvasnic nenakyne a upečte si křupavý domácí chléb. Budete potřebovat jen trochu času a šikovné ruce.

Milujete-li domácí pečivo stejně jako já, nezapomeňte vyzkoušet také náš domácí semínkový chléb či bramborové preclíky.

Zdroj fotek: Barbora Venháčová, Generace21

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář