terasa

Terasa šitá na míru: Objevte tu pravou

Design / 19.4.2015

Autor:

Máte terasu, kterou moc nevyužíváte? Nejspíš proto, že se tam necítíte dobře, neustále vám něco odvádí pozornost a vy se ne a ne zrelaxovat. Poradíme vám. 

Co je důležité míti? Filipa?

Nejprve zapojme trošku vaší představivosti.

Představte si, že sedíte na terase. Máte zavřené oči, takže nevidíte, jaká ta terasa je. Cítíte se příjemně a uvolněně. Dýcháte pomalu. Otevřete oči. Co vidíte?

Pokud jste si tohle cvičení vyzkoušeli poctivě, snad ani nic dodávat není třeba. Ale jestli jste svoji představivost zapojili jen napůl, tak pokračujte.

Variabilita je kouzelná

Člověk se v určitém prostředí cítí pohodlně, pokud si ho může kdykoli upravit podle svého. Nemusí to být žádné velké zásahy, nikdo nechce, abyste stěhovali celou terasu. Nejprve se ale zamyslete nad jejím uspořádáním a pro začátek tam nechte jen to nutné. Jako jsou třeba židle a stůl.

Zapomeňte na plasťáky

Inspirujte se

Víte, že lze udělat nábytek i z palet? Skvěle se hodí i na terasu!

Jsou lehké, levné a skladné. Tím to ale končí. Rozhodně nejsou pohodlné a právě ony mohou být příčinou toho, že se na terase necítíte dobře. Máte tedy dvě varianty. Buď si vyberete židle dřevěné, nebo s kovovým rámem. Pokud potřebujete občas s těmi židlemi hnout, odklidit je nebo posunout, rozhodně doporučujeme ty kovové, jsou totiž výrazně lehčí. Dřevěné vám ale pomohou vaši terasu začlenit do okolí, do zahrady. Jsou stejně pohodlné a navíc pohledné. Jsou to spíše křesla než židle.

Kovové židle na terasu

Dnes už také klasika.
Zdroj: freeimages.com

Zelená pohladí, uvolní a odreaguje

Teď je to smutná a úplně holá terasa. Přidejte proto zeleň. S tou rozhodně nešetřete, čím víc jí tam bude, tím lépe se budete cítit. Pokud ovšem nejste moc dobří zahradníci, tak nezoufejte. Spousta květin je nenáročných jak na zalévání, tak na údržbu, stačí jen vybrat tu pravou. A to by mohla být třeba nějaká popínavka.

zeleň na terase

Džungle, nebo elegance? Je to na vás.
Zdroj: freeimages.com

S grilem vám je hned líp

Nemusíte být zrovna fanda do grilovaných klobás, nemusíte mít rádi ani maso na ohni, můžete být klidně vegetarián, a přesto bychom vám gril doporučili. Ptáte se proč? Protože spojuje lidi. Může vám to připadat směšné, ale je to antropologicky dokázáno. Už odpradávna nás spojuje oheň. Zaručuje totiž to, že budeme jíst společně. A to v člověku vyvolá opravdové pouto.

Grilování na terase

Grilování a terasa – ideální dvojice!
Zdroj: pixabay.com

Gril už máme. A co na něj?

Na gril můžete dát cokoli. Ať už to jsou kvalitní špekáčky ze supermarketu, vámi naložené maso, nebo zeleninové lahůdky. V každém případě si pochutnáte!

Kousek vás samých

Už se chýlíme ke konci. Terasa snů je téměř hotová. Ale něco stále chybí. Jste to vy! Pokud nedáte do tohoto malého kousku bytu nic ze sebe, pořád vám bude připadat cizí, divný a pořád v něm bude něco chybět. Vezměte si tam třeba notebook, učení, knížku nebo si pořiďte několik malých dekorací, které jsou vám blízké. Sami pak přijdete na to, co je důležité míti na terase.

Zdroj perexové fotografie: freeimages.com

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář