21. kolo Synot ligy

Plzeň zvládla anglický týden a přiblížila se k titulu

Sport / 25.3.2015

Po uplynulém týdnu je jasné, kdo má k prvenství blíže. Sparta si kromě ztráty bodů s Jabloncem navíc uřízla ostudu s Teplicemi.

Po nevyžádané pauze způsobené epidemií, která postihla většinu hráčů, měla před sebou fotbalová Plzeň nelehký úkol. Během sedmi dnů odehrát tři ligové zápasy, tedy tzv. anglický týden. Ono by se dalo říct, že stejně na tom vlastně byl i její rival Sparta – ta si ale přece jenom mohla dovolit v pohárovém utkání s Jabloncem některé své hráče šetřit.

David Limberský

Vlastenec Davida Limberského nakonec mrzet nemusel.

Dvě penalty ne, dvě ano

První zkouška čekala viktoriány na Dukle, kde už se mohl představit kompletní tým kromě Václava Pilaře. Hosté byli aktivnější, ale do vedení šli Pražané, ve 41. minutě Berger obešel Limberského, zpětnou přihrávkou našel Marka Hanouska a ten se nemýlil. Poločas tak vyhrála Dukla 1:0 a fanoušci hostů se cítili dotčení, že sudí neodpískali ani jeden ze dvou velmi sporných penaltových momentů. Po změně stran se už ale trefovali jen Plzeňští. Kovařík, dvakrát z penalty Kolář (další dvě sporné situace tentokrát vyhodnotil rozhodčí ve prospěch Plzně) a vlastní gól si po přímém kopu domácích vstřelil Limberský. Stejně jako v předchozím kole v Hradci si Plzeň odvezla z Dukly vítězství 3:2.

Exsparťan Spartě nepomohl

O čtyři dny později byla na programu dohrávka se Slavií. Ta byla sice po celý zápas neškodná, ale ani domácí se dlouho nemohli prosadit. Vysvobodil je až střídající Holenda, bývalý sparťan nahradil Mahmutoviče a vstřelil vítězný gól. Do konce zápasu už si vedení Viktoria pohlídala a připsala si páté jednogólové vítězství z posledních šesti zápasů. A to je právě nejmarkantnější současný rozdíl mezi dvěma největšími aspiranty na titul. Spartě se nedaří některé vyrovnané zápasy lámat ve svůj prospěch, tak jako to pravidelně dělává Plzeň v posledních 30 minutách zápasu.

Liberec zůstal na dně

21. kolo na sebe nenechalo dlouho čekat, pouhé tři dny. V zápase s Libercem se střetli první s posledním a Severočeši navíc nechali odpočívat některé své opory s vědomím, že důležitější záchranářské souboje je čekají v příštích zápasech. Plzeň se sice dostala rychle do vedení zásluhou Hubníka, zbytek zápasu ale nebyl tak jednoznačný, jak se čekalo. Až čtrnáct minut před koncem přidal druhý gól Vaněk a o chvíli později udělal definitivní tečku za libereckými nadějemi Soungole, jenž se nechal po druhé žluté vyloučit. Západočeši tak během sedmi dnů shrábli všech devět bodů a udělali velký krok k titulu.

Rozhodčí na Letné úřadovali

Sparta si po bezbrankové remíze v Jablonci spravila chuť v poháru, kde porazila stejného soupeře 2:1. I když to v pohárové matematice také není oslnivý výsledek z domácího zápasu. Ve 21. kole hostila Teplice, které jsou sice na pátém místě, ale tentokrát vůbec nepůsobily jako tým bojující o evropské poháry.

Letenští měli místy až drtivý tlak, ale branka stále nepřicházela. A když už v 65. minutě Lafata gól vstřelil, pomezní rozhodčí Hájek chybně odmával ofsajd. Klíčový moment zápasu přišel až těsně před koncem zápasu a hlavní roli byl opět Lafata a rozhodčí – tentokrát hlavní Libor Kovařík. Sparťanský ostrostřelec nafilmoval pád v pokutovém území a to, že není moc dobrým hercem, viděli snad všichni kromě rozhodčího, který místo žluté karty pro Lafatu nařídil penaltu. S tou si věděl rady Dočkal a zařídil, že tři body nakonec zůstaly na Letné.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, Adzio92