Arromanches nabízí silný zážitek vylodění

Cestování / 15.4.2015

Autor:

Chcete zažít návrat do nedávné doby a podívat se, jak doopravdy proběhl Den D? Arromanches vám to umožní.

Arromanches je městečko v části Normandie v severozápadní Francii. Toto pobřežní město je nyní turistickým místem, které nabízí památky a náhled do nedávné historie. Přesněji řečeno, ukáže vám, jak to vypadalo za druhé světové války a především se podíváte na den vylodění (6. června 1944).

V turistické části města, kde se rozléhá pláž, najdete zbytky přístavu Mulberry. Ten je tvořen betonovými bloky, které jsou na písku a z části i ve vodě.

Pohled na část města z pláže, zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Pohled na část města z pláže.

Seznamte se s vyloděním – Muzeum přistání

Blízko moře se nachází Muzeum přistání (Musée du Debarquement). V této budově se dozvíte historii města a umělého přístavu za pomocí maket. Poznáte osobnosti různých národností, které se účastnily slavného Dne D. Tyto figuríny jsou v Hale spojenců umístěny ve vitrínách společně s potřebným vybavením.

V muzejním sále zhlédnete krátký film, který vám ukáže zkonstruování umělého přístavu Mulberry, přeplavení jeho částí přes Lamanšský průliv, umístění či jeho využití.

Celá prohlídka je komentována cizím jazykem. V muzeu se setkáte spíše s francouzštinou. Po domluvě (která musí být předem) si můžete prohlídku vyslechnout v angličtině nebo v němčině. Český jazyk můžete slyšet pouze v krátkém filmu. V závěru návštěvy se dostanete do obchůdku se suvenýry, kde si můžete pořídit “hmatatelnou“ památku na výlet.

V okolí muzea pak můžete vidět rozestavěné makety tanků či přepravního vozidla, ve kterém se převáželi na pevninu vojáci a potřebné zásoby.

Tímto se přepravovali vojáci na pevninu, zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Tímto se přepravovali vojáci na pevninu.

Ukázka války ve vás zanechá silné vzpomínky

Těm, kterým to nestačilo, nabízí Cinema 360 v Arromanches ukázku války. A to ve formě filmu z archivních snímků, které běží celkem na devíti plátnech. Návštěvníci tak mohou na vlastní oči vidět, co se v té době odehrávalo. Film je poctou vojákům všech národností a civilistům, kteří byli zabiti v bitvě o osvobození západní Evropy.

Po opuštění kina nastává poslední pohled a vybavení zážitků, zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Po opuštění kina nastává poslední pohled a vybavení zážitků.

Jak určitě víte, není to jediné město, které nabízí nevšední zážitek tohoto typu. I přesto stojí za návštěvu. Kromě připomenutí Dne D vám město nabídne krásné okolí – útesy, skály nebo procházku po městě. A pokud budete mít štěstí, narazíte na místní trhy, kde lidé prodávají všelijaké věci (od hraček přes potřeby do kuchyně až po knihy).

Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář