Víme, jaký bude Den po konci světa

Film Kultura / 29.3.2015

Autor:

Podle stejnojmenného filmu to bude biblický katastrofický zážitek, ve kterém půjde o víc než jen o přežití. Připravte si chipsy, konec světa začíná.

Na DVD se objevil Den po konci světa. Podle tvůrců stejně tak katastrofický film jako nadpřirozený thriller. Podtitulek filmu hlásá, že některé osudové události jsou horší než smrt. Jestli mezi ony osudové události patří i zhlédnutí tohoto kousku, se můžete dočíst v naší recenzi. Aby nedošlo k nějakým katastrofám.

Konec světa po osmdesáté druhé

Katastrofických scénářů už bylo víc než dost. Tenhle je ale originální. Zatímco se naši hrdinové veselí na svatbě, dojde k sérii událostí, které vykolejí všechny. Lidé náhle začnou umírat. Kam se podíváte, válí se mrtvoly s tupým výrazem a blaženým úsměvem ve tváři. Nastává panika a hromadný úprk do bezpečí. Ze dne, který by si měli novomanželé pamatovat alespoň do rozvodu, se stává boj o holý život.

Ze svatby přímo na pohřeb - to se tvůrcům povedlo.

Ze svatby přímo na pohřeb – to se tvůrcům povedlo.

Situace se ještě komplikuje. Nejde totiž o katastrofu přírodní, ale biblickou. Přichází konec světa podle Starého zákona. Lidé, kteří poctivě papouškovali v kostele naučené mantry, jsou rozhořčeni, že nejsou vysvobozeni. Hysterie se snoubí se strachem a v tomto prostředí se skupina našich hrdinů snaží pochopit, co s tím. Na náladě jim nepřidá ani to, že s blížícím se koncem mají potřebu se svěřovat se svými tajemstvími. Živná půda pro hádky jak dělaná. Drama narůstá. Nebo ne?

Žánrový mix především

To, že se jedná o žánrový mix, tvrdí tvůrci hrdinně už na obalu. Patrně v očekávání, že film naláká jak fanoušky katastrofických filmů, tak ty, kteří mají rádi trošku toho psychologického dramatu. Po zhlédnutí musím říct, že tyhle dva žánry nezůstanou osamoceny. Ano, dojde ke zničení světa. Ano, můžete se těšit na rozbroje mezi přeživšími. V mnoha situacích ale film připomíná spíše studentskou vyvražďovačku. V některých scénách zase přímo křičí „Záhada Blair Witch„!

Co si z toho vybrat? Osobně si myslím, že skalní fanoušek katastrof a opakovaného ničení lidské populace si nepřijde na své. Domy se sice hroutí, lidé umírají, ale celé to tak nějak ustupuje hlavnímu sdělení filmu. Tím paradoxně není ani psychologické drama. Takže ti, kdo nervozitou okusují záclony, protože už dlouho necítili pořádně vypjaté filmové emoce, si na své taky nepřijdou. Co nám tedy vlastně tvůrci namíchali?

den po konci světa, film na dvd, the remainings

Prostředí ve filmu vytváří správně pochmurnou atmosféru.

Ze všeho nejvíc si užijete napětí. Scény opuštěných domů, prázdných nemocnic a ulice plné prázdných aut přímo vybízejí k budování napětí. Ve chvílích, kdy některý z aktérů hledá něco, co by celou skupinu dostalo z průšvihu, který se děje všude okolo, jde napětí skoro krájet. O kvalitní hudební podklad není nouze, atmosféra houstne, divák přímo čeká, odkud přijde nebezpečí. Už, už. Už to na něj musí vyskočit, přece! Jenže se stane něco úplně jiného.

Okamžiky, kdy se film dostane do polohy s prvky hororu, považuji za nejpovedenější. Jsou totiž zpracované velmi dovedně. Dovedete se do nich vcítit, prožít je. A pak se smát sami sobě, že jste se lekli, i když jste to čekali. Pokud máte rádi zježené chlupy v zátylku, na své si rozhodně přijdete. No jo, není to ale na celý film málo?

Černá a bílá, kam se podíváš

Ačkoliv má Den po konci světa ambice na to stát se kvalitním katastroficko-dramaticko-psychologickým hororem, zůstal krom prvků hororu na půli cesty. Proč? Je černobílý. Nemusíte se děsit, nevracíme se do dob, kdy většina z nás ještě tahala kačera. Černobílá je zápletka, dialogy, postavy i myšlenka, která se filmem táhne jako nosná. Což je hrozná škoda. Scény, které mají obrovský potenciál, ztrácejí hloubku jenom proto, že se dá předem odhadnout, jak bude kdo reagovat.

den po konci světa, film na dvd, the remainings

V kostele dnes požehnání nedostanete.

Právě na zjednodušení postav a dialogů ztrácí film nejvíc. Slibuje, že se jedná o thriller, ale drama mezi postavami se nemůže pořádně rozvinout, jelikož chybí manipulační prostor. To, co mezi hrdiny vzniká za půtky, ve výsledku připomíná spíš dětskou šarvátku, která se vyřeší mávnutím proutku a jede se dál. Vy jen sedíte na gauči, zamačkáváte slzu nad ztraceným potenciálem a těšíte se na to, kdy zase přijde nějaká napínavá scéna.

Má to vůbec nějaká pozitiva?

Rozhodně! Jak už padlo dříve, film perfektně buduje napětí a nemusíte se bát, že byste se nebáli. Jako biblické sci-fi s prvky hororu slouží film perfektně. Bavit se budete, o tom žádná. Jen měl film dalece větší potenciál. Jako by to tvůrci sami tušili, připravili na závěr moc pěkný bonus. Na DVD najdete ukázky z natáčení, které vám objasní, jak se dělá katastrofický film. A že je o co stát. Stejně tak potěší vynechaná scéna – nechte se překvapit.

Celkově se filmu nepodařilo překročit stín slavných blockbusterů, protože svůj potenciál rozdělil mezi několik žánrů. Na druhou stranu si dokázal udržet standard, což se mnoha jiným nepodařilo. Pokud hledáte oddechovku, klidně po něm sáhněte. Pustit si jej můžete v původním znění s titulky, stejně jako v českém dabingu. DVD nabízí celkem šest jazykových verzí.

[toggle title=“Den po konci světa (The Remainings) – DVD“]

plakatRežie: Casey La Scala

Žánr: horor / thriller

Délka: 83 min.

Formát: DVD

DVD poskytl: Bontonfilm

[/toggle]

Zdroj všech fotografií: Jan Markel, Generace 21

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář