Jarní MBPFW 2015 (1. den)

Krása a móda / 23.3.2015

Přinášíme vám reportáž z prvního dne MBPFW 2015.

Naše redakce se již tradičně účastní Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu a nebylo tomu jinak ani letos, kdy se konal historicky první jarní Fashion Weekend, který s sebou přinesl kolekce na následující sezónu podzim/zima 2015.

Jak jsme již předeslali, celá akce se konala v budoucím Muzeu moderního skla ZIBA, v bezprostřední blízkosti secesního Obecního domu.

Objekt pro předvedení nových kolekcí byl vybrán opravdu dobře. Vstup na akci příliš nekřičel, a tak před budovou nebyl nával zvědavých turistů. Interiéry pak nabídly odpovídající dávku luxusunoblesy, které bývalé Zemské bance rozhodně nechybí.

Samotné přehlídky byly prvního dne rozděleny do tří bloků. Během prvního a druhého bloku se představilo dohromady osm módních značek. Hlavní přehlídku pak ovládlo Pietro Filipi.

1. blok přehlídek

Pavel Brejcha

Úplně první přehlídka, která Fashion Weekend symbolicky otevřela, patřila kolekci Pavla Brejchy, designéra oděvu i obuvi, který se může pyšnit opravdu bohatým životopisem. Jeho kolekce pro podzim a zimu se nese ve světlých barvách a minimalismu doplněném jen plastičností látky a prošíváním.

Práce s vrstvením, prošíváním a objemy látek mě baví čím dál víc.

Ani v nadcházející sezóně nenecháte bílou na dně skříně. Zdroj: mbpfw.com

Ani v nadcházející sezóně nenecháte bílou na dně skříně.
Zdroj: mbpfw.com

LaFormela

Trio módních designérů navázalo na kolekci představenou na podzimním MBPFW 2014, za niž obdrželo cenu Czech Grand Design v kategorii Módní designér roku. Opět jsme mohli vidět kupříkladu plisování, nádech punku a odkaz na přelom tisíciletí. Tentokrát kolekci, co do výraznosti, vévodila zelená a červená barva a třpytivé návleky.

Značce LaFormela se podařilo přenést na „molo“ mnoho zajímavých prvků. Zdroj: mbpfw.com

Značce LaFormela se podařilo přenést na „molo“ mnoho zajímavých prvků.
Zdroj: mbpfw.com

Odivi

Odivi vsadily na minimalismus, vrstvení a vedle černébílé klasiky také na jasně červenou. Iva Burkertová svou kolekci pro podzim/zimu nazvala „Temporary Kings“.

Palec nahoru dáváme za funkčnost. Vedle na první pohled hřejivých materiálů hrály hlavní roli také pohodlné sportovní tenisky. Zdroj: mbpfw.com

Palec nahoru dáváme za funkčnost. Vedle na první pohled hřejivých materiálů hrály hlavní roli také pohodlné sportovní tenisky. Zdroj: mbpfw.com

Chatty

Dvojice návrhářek tvořící pod značkou Chatty přišla s pastelovými barvami. Tato kolekce neměla na MBPFW 2015 svou premiéru, byla totiž představena již na veletrhu Modefabriek v Amsterdamu.

Osobně se mi právě v této kolekci špatně hledal jednotný koncept.

*** Zdroj: mbpfw.com

Zdroj: mbpfw.com

2. blok přehlídek

Zuzana Kubíčková

Zuzana Kubíčková, o jejíž kolekci pro jaro a léto letošního roku jsme vás zpravili v nedávném článku, přenesla na módní molo zábavné kousky s množstvím aplikací a dala vzpomenout na sedmdesátá léta. Mohli jsme vidět i práci s transparentními materiályvrstvením.

Hřejivé barvy na modelech od Zuzany Kubíčkové nás v sychravém období jistě potěší. Zdroj: mbpfw.com

Hřejivé barvy na modelech od Zuzany Kubíčkové nás v sychravém období jistě potěší. Zdroj: mbpfw.com

Pavel Berky

Na loňském MBPFW se mladý návrhář inspiroval krojem a také tentokrát pracoval s plastičností látek a objemy. Pro podzim a zimu se ale nechal volně inspirovat fetišismem.

Pavel Berky je pro mě objevem číslo jedna loňského Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu, a proto jsem se na jeho přehlídku opravdu těšila. Jedničku ode mne dostává i letos!

Absence aplikací není pro kolekci mínusem. Zdroj: mbpfw.com

Modely Pavla Berkyho v olivově zelené a měděné barvě.
Zdroj: mbpfw.com

Tiqe by Petra Balvínová

Modely Petry Balvínové zaujaly výraznými švyzipy a nádechem 40. let.

Má nová kolekce na podzim/zimu 2015 klade důraz na kvalitu materiálu a kombinuje jemnou kůžikašmíremkrajkou v jemných barevných odstínech.

Petra Balvínová

I Petra Balvínová sáhla po hřejivých barvách. Zdroj: mbpfw.com

I Petra Balvínová sáhla po hřejivých barvách.
Zdroj: mbpfw.com

Michael Kovacik Prague

Kolekce původně stylisty Michaela Kováčika je inspirována sebevědomou ženou. Modely jsou čisté a jednoduché.

Tvorba Michaela Kováčika, se kterým jsem se formou této přehlídky setkala poprvé, na mě působila snad až příliš jednoduše.

Ženské modely. Zdroj: mbpfw.com

Ženské modely Michaela Kováčika.
Zdroj: mbpfw.com

Pietro Filipi

Autorská značka Pietro Filipi, která již na českém trhu oslavila dvě dekády, přinesla hlavní přehlídku prvního dne a také nejkomplexnější tvorbu. Celé kolekci se věnovalo šest designérů, které jsme již mohli na módních akcích vidět pod záštitou vlastních značek. Na projektu spolupracovali Vladimír Staněk, Martha Bryxi, Margarida Machado, Lay Sedláková, Anna TuškováIvana Mentlová, která je již třetí sezónu autorkou prémiové řady.

Jako na podzim i tentokrát jsme mohli vidět kupříkladu dlouhé vesty. Zdroj: mbpfw.com

Jako na podzim i tentokrát jsme mohli vidět kupříkladu dlouhé vesty.
Zdroj: mbpfw.com

Kolekce se, jak už to u konfekčních značek bývá, vyznačuje svou nositelností. Na modelech byl patrný příspěvek více autorů, nicméně se podařilo vytvořit harmonický celek, který má potenciál najít si cestu k mnoha spokojeným zákazníkům.

Designéři vsadili na černou, ale nebáli se ani barev. Zdroj: mbpfw.com

Designéři vsadili na černou, ale nebáli se ani barev.
Zdroj: mbpfw.com

Již loni mě zaujal trend dlouhých vest, kterým mě znovu potěšila značka Pietro Filipi. A při pohledu na modely musím apelovat na mužskou část populace – pánové, noste obleky, neboť vám opravdu svědčí!

Napište nám do komentářů své názory na kolekce českých a slovenských návrhářů.

Zdroj perexové fotografie: Zuzana Marková, Generace 21

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář