6+1 nejlepších zfilmovaných pohádek

Film Kultura / 2.4.2015

Pohádky nás okouzlovaly jako malé děti, ale jen tak nás jít nenechají. Z velkého plátna na nás totiž útočí jejich filmová zpracování.

Červená karkulka, Popelka nebo Sněhurka – nestárnoucí příběhy, které jsme četli jako malé děti, nyní zažívají nový vzestup. Zfilmované pohádky si mnohdy mění dějovou linku podle svého – sami uvažte, zda je to dobře nebo špatně. Stejně jako všechno ostatní, i pohádky jdou s dobou – pojďte si s námi tedy připomenout klasické příběhy a jejich nové filmové protějšky.

Sněhurka

Rok 2012 nás zahltil filmovými Sněhurkami. Teď přeháním, ale i tak jsou tři Sněhurky ročně poměrně dost. První Sněhurka na sebe strhla pozornost díky Julii Roberts v roli zlé královny.

Kostra příběhu zůstává zachována, pozorný divák si však jistě všimne stopy indického Bollywoodu, který do snímku promítl indický režisér Singh – třeba při závěrečné oslavě šťastného konce. Potěšeni budou jistě i fandové extravagantních kostýmů, které královna střídá jako na běžícím pásu. Celý film je rovněž prošpikován vtipnými průpovídkami a sarkastickými poznámkami, bez nichž bychom si ho mohli splést s parodií – takhle ale diváky čeká příjemná podívaná.

Sněhurka a trpaslíci.

Sněhurka a trpaslíci. Zdroj: H.C.E

Sněhurka a lovec je o poznání temnější a akčnější a pohádce se až na své téma moc nepodobá. V hlavních rolích se objevují Kristen StewartChris Hemsworth. Sněhurka má do své tradiční podoby jemné dívky daleko, naopak máme možnost spatřit ji v brnění. Na akčnosti filmu dodávají mnohé skvělé zpracované bitvy – a namísto roztomilých srnek a ptáčků tu máme běsnící netvory. Atmosféru nakonec doplňují trpaslíci, které bychom mnohem spíš přirovnali k těm z Hobita.

Kristen Stewart jako Sněhurka. Zdroj: csfd.cz

Kristen Stewart jako Sněhurka. Zdroj: youtube.com

Poslední Sněhurka (Sněhurka: Jiný příběh) zamířila do teplejších krajin, a to konkrétně do Španělska minulého století. Kompletně opouští pohádkové rysy a všechno stylizuje do španělské roviny: hlavní hrdinkou je Carmen, která se po smrti babičky musí navrátit k maceše a svému otci, bývalému matadorovi. Po mnoha útrapách dívka ztratí paměť a je nalezena trpaslíky, kteří ji naučí bojům s býky. V aréně se pak proslaví pod jménem Sněhurka, macecha jí však nehodlá dopřát štěstí.

Zajímavostí je, že film je snímán v černobílé a je němý. Řadí se do kategorie dramatu a připravte se na hodně netradiční zážitek.

Červená Karkulka

Červená Karkulka z roku 2011 je směsicí fantasy, hororu i thrilleru. Do příběhu je přidána milostná linka – Valerii rodiče vybrali zámožného mladíka a dohodli mu s ní sňatek, ona má však svého vyvoleného Petera. Rozhodnou se utéct, ale po cestě je zastihne tragédie, Valeriina sestra se stala obětí vlkodlaka. Nutno podotknout, že vlk se ve dne mění v člověka, což trochu mění charakter příběhu. Máme tu i lovce vlkodlaků, který se ujme svého úkolu… Snímek je překvapivě hvězdně obsazen, potkáme zde Amandu Seyfried jako Karkulku nebo třeba Garyho Oldmana.

Amanda Seyfried v roli Karkulky. Zdroj: csfd.cz

Amanda Seyfried v roli Karkulky. Zdroj: Warner Bros.

Jeníček a Mařenka

Přesuneme se k pohádce, která byla stejně jako Sněhurka proslavena mistrovskými pery bratří Grimmů, ale ještě předtím ji zpracoval Giambattista Basile. V roce 2013 spatřil světlo světa film Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. S pohádkou o perníkové chaloupce má film společného pramálo, soustředí se totiž hlavně na pozdější život dvou hlavních hrdinů. Jeníček a Mařenka vyrostli a stali se z nich lovci čarodějnic.

Čarodějnice, jak už to mají ve zvyku, páchají neplechy v městečku, kam jsou oba sourozenci povoláni. A lov začíná… a bude pokračovat v roce 2016, kdy nás čeká druhý díl.

Mařenka a Jeníček jako lovci čarodějnic. Zdroj: csfd.cz

Mařenka a Jeníček jako lovci čarodějnic. Zdroj: Bontonfilm

Popelka

Dostáváme se k pohádce, která každý rok pravidelně zpestřuje Štědrý den ve většině domácností. Z české verze Popelky se stala tradice, která zaznamenala úspěch i v jiných zemích. Existuje spousta dalších adaptací Popelky, proto se zaměříme na tu nejnovější, která má shodou okolností akorát za sebou premiéru v českých kinech.

Obsazení se těší zvučným jménům – v roli macechy se nám představí Cate BlanchettHelena Bonham Carter bude vílou kmotřičkou. Popelka se tentokrát jmenuje Elka a její představitelkou je Lily James, která si zahrála například v Panství Downton. Je ještě brzy na to soudit, zda nás v tomto případě čeká nějaké překvapení, posuďte to sami v kině.

Popelka a macecha. Zdroj: csfd.cz

Popelka a macecha. Zdroj: Falcon

Pak tu máme několik verzí moderních popelek – my se podíváme na tu s Hilary Duff v hlavní roli. Celý příběh je přenesen do moderního prostředí, kde Popelka Sam musí snášet chování její macechy a nevlastních sester, stejně jako tvrdou práci, přičemž se ještě snaží věnovat studiu, aby se dostala na vysněnou univerzitu. Z kruté reality uniká do chatovací místnosti, kde se jednoho dne sblíží s Austinem. Když však zjistí, že Austin je na škole populární, vyděsí se a na plese ztratí místo střevíčku svůj mobilní telefon. Najít ji pak není těžké…

Popelka na útěku z plesu. Zdroj: Bontonfilm

Popelka na útěku z plesu. Zdroj: Bontonfilm

Šípková Růženka

Jak už možná název snímku Zloba – královna černé magie napovídá, tento film se soustředí na Zlobu – vílu, která zaklela Růženku na jejích křtinách. Od ostatních adaptací se liší tím, že se z většiny zaměřuje právě na příběh Zloby. Ta prožila své mládí v nádherném lesním království, to však bylo jednoho dne napadeno. Zloba se snažila o uchránění svého domova ze všech sil, ale byla zrazena, její srdce začalo kamenět a v důsledku toho proklela dceru krále, s nímž sváděla boj.

Právě touto dcerou byla Růženka, jinak také Aurora. Je zajímavé se pro jednou podívat na svět očima „zloducha“, kterým Zloba ve většině verzí byla, a poznat důvody, kvůli kterým se stala tím, čím se stala. Za zmínku také stojí, že v hlavní roli hraje Angelina Jolie.

jolie

Angelina Jolie si roli Maleficent rozhodně užila. Zdroj: Falcon

Kráska a zvíře

Všichni jistě známe animovanou verzi, ale věděli jste, že existuje několik desítek filmových? My se zaměříme na tu nejnovější, Krásku a zvíře z prostředí francouzského. Příběh Krásky a zvířete zůstává nezměněn, ale tvůrci si pro nás připravili nové kouzelné efekty a kostýmy. Nedá se mluvit ani o „novém pohledu“ na pohádku, nejsou ale nakonec klasiky nejlepší?

Léa Seydoux v roli Belle. Zdroj: H.C.E

Léa Seydoux v roli Belle. Zdroj: H.C.E

V roce 2012 stanice CW představila nový pohádkový seriál na motivy Krásky a zvířete. Zde je hlavní postavou vyšetřovatelka Catherine, kterou jako dítě zachránil tvor, který se člověku podobal jen napůl. Její matka při nehodě zemřela a Catherine se snaží zjistit, kdo je za její smrt zodpovědný – při tom náhodou narazí na Vincenta, geneticky modifikovaného vojáka, který by kvůli svému znetvoření mohl být oním hledaným Zvířetem.

Pohádková směska

A jako poslední představujeme loňskou novinku Čarovný les, která v sobě spojuje hned několik pohádek – Popelku, Červenou Karkulku, Lociku a Jacka a kouzelnou fazoli. Všem na straně dobra opět zatopí zákeřná čarodějnice a všehochuť pohádkového mixu završuje fakt, že se jedná o muzikál. Obsazení je plné hollywoodských hvězd, objeví se tu například Johnny Depp, Meryl Streep nebo Anna Kendrick. Milovník pohádek a muzikálů nejspíš nesáhne vedle, pokud si tento film pustí.

Meryl Streep jako čarodějnice. Zdroj: csfd.cz

Meryl Streep jako čarodějnice. Zdroj: Falcon

Náš stručný průřez zfilmovanými pohádkami rozhodně nepokrývá všechny příběhy, ale teď se klidně můžete pustit do hledání i vy!

Zdroj perexové fotografie: Falcon

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář