Jawa kolem světa

Štěstí mi hrálo do karet, říká o své cestě kolem světa Pavel Suchý

Cestování / 4.4.2015

Přinášíme vám rozhovor s Pavlem Suchým, který na staré Jawě 350 absolvoval bezmála 50 000 kilometrů dlouhou cestu kolem světa!

Jak asi probíhá cesta kolem světa v sedle motorky? Své o tom ví Pavel Suchý, vášnivý motorkář, který se s námi podělil o své zážitky.

V letech 2013–2014 jste podnikl cestu kolem světa. Co vás k tomuto nápadu přivedlo?

PAVEL SUCHÝ

Pavel Suchý

  • Narodil se v roce 1974
  • Pracoval jako redaktor a později šéfredaktor magazínu SUPERMOTO
  • V současné době spolupracuje s portálem Motorkari.cz a připravuje knižní podobu Jawy kolem světa
  • Během své praxe najel více než 550 000 kilometrů, absolvoval výpravy do Afriky, na Sibiř, na Krym nebo třeba do Jižní Afriky a Austrálie
  • Stal se prvním Čechem, který na motocyklu podnikl cestu kolem světa, při níž najel 49 000 kilometrů

Neumím odpovědět tím, že ukážu na jediný důvod a řeknu: kvůli tomuhle to bylo. Taková věc v člověku nějakou dobu klíčí, roste, zraje a teprve pak možná hledá ona „proč“. Cestuji na motorce od roku 1991 a v době před startem jsem měl jen na motocyklech najeto přes půl miliónu kilometrů po čtyřech kontinentech, takže mi po celé ty roky nemohlo uniknout, že se dosud nenašel jediný Čech, který by cestu na motorce kolem dokola kdy dal.

Jakkoli ovšem nápad zraje, jak chce dlouho, rozhodnutí „jedu!“ bylo dílem dní – a pak už to nešlo zastavit. A chceme-li v tom hledat něco hlubšího než jen to, že se jeden cvok byl projet, pak jsem tím chtěl hlavně ukázat na to, že se velké kusy dají hrát i s malým ansámblem, když se do toho jde srdcem a po hlavě.

Proč jste si pro svou cestu vybral právě Jawu 350?

Těžko dneska někomu vysvětlovat, že nejsem kovaný fanoušek značky. Jawu mi nikdo neodpáře a já se už ani nebráním, ale Jawa byla ode mě především sázka s dobrým tipem, kalkul, který vyšel do puntíku. Jawu jsem měl z doby před dvaceti roky dobře vyzkoušenou, byla strojem, který mě poprvé dovezl do Afriky. Věděl jsem tedy, že to může dát. To zaprvé.

Zadruhé jsem věděl, že to bude zajímat úplně všechny, že se to dotkne i nemotoristického publika. A když chcete dělat show, tak publikum samozřejmě chcete.

Zatřetí, kde nic není, ani smrt nebere, takže jednoduchá, leč robustní stavba Jawy kalkulovaná pro provoz na sovětském venkově vydrží kdeco a lze ji jednoduše kdykoliv přivést k rozumu. A nakonec mě i život se starými stroji jednoduše baví, bez toho by to nešlo.

Jawa kolem světa

Jawa 350 – motocykl, na kterém Pavel Suchý objel svět.

Cesta (49 003 km, z toho cca 10 000 km mimo zpevněné silnice), kdy jsem na motorku bral nářadí jen minimálně, to všechno potvrdila. Vida majitele rozlámaných strojů věhlasných značek s obličeji v dlaních, musel jsem si klást otázku, zda jsem větším odvážlivcem já anebo oni na křehkých mašinách plných elektroniky. Dlužno ještě říct, o jakou Jawu šlo. Třistapadesátka typu 634 z roku 1978, odsloužila celý svůj život v třebíčské autoškole. Já ji koupil na konci roku 2012. Motorka je zatím ještě mým majetkem, ale brzy změní garáž – zájem projevilo Národní technické muzeum v Praze. Ať ji národ vidí, zaslouží si to!

Jak probíhaly přípravy na cestu?

Na přípravu všeho nebylo moc času. Rozhodnutí padlo v březnu 2013, abych byl v každém ročním období na té správné polokouli, musel jsem odjet do konce června. Tedy tři měsíce. Tři měsíce na všechno, na dodělání a odzkoušení motorky, na víza, na očkování, na média a sponzory, na spuštění webových stránek www.jawakolemsveta.cz, na zařízení osobních věcí před dlouhou nepřítomností. Zkuste si vlézt do pytle na trávu a svezte se po pořádné sjezdovce. Asi takové byly ty tři měsíce. Ještě pár dní před startem byl motor na ponku!

Jawa kolem světa

Cesta Ruskem směrem k mongolské hranici probíhala přes pohoří Altaj.

Co všechno jste si bral s sebou?

Motorka není auto. Nakonec stejně všechno nepoberete. Takže hlavně půlku dílny a náhradní díly, počítač a příslušenství s napájením, mapy a buzolu ze základky (cestu jsem se rozhodl furiantsky odjet bez GPS), lékárnu, stan, starou nafukovací matračku a foťák Olympus PEN, rozkládací sesličku, náhradní gumu a staré kožené dědkovské rukavice pod lokty. Ostatní si cestou koupíte.

A jak probíhala samotná cesta? Jak dlouho trvala?

Cesta trvala skoro osm měsíců a vedla čtyřmi kontinenty východním směrem (Evropa, Asie, Amerika Severní, Střední i Jižní), přetínala dvě velké světové pouště (Gobi a Atacamu), v nichž jsem se samozřejmě pokaždé bez navigace tak trochu poztrácel. Technika držela ještě víc, než jsem čekal, pády žádné kromě občasného upuštění motorky v terénu. Zdraví navzdory všemu docela taky a lidi byli skvělí. Někdo nahoře mě má asi rád a štěstí mi hrálo do cesty jednu neuvěřitelnou náhodu za druhou, přesně v duchu rčení, že když mu jdete naproti, štěstí si vás už najde.

Jawa kolem světa

Hora Fitzroy v Patagonii, Argentina.

Obával jste se něčeho?

Obával. Úředníků. Svět je totiž plný předpisů a zbytečných formulářů a zapříčený úředník vám může kdykoliv vystavit stopku. A při přepravě motorky přes oceány si asi tu administrativu umíte představit…

Dostal jste při cestě do nebezpečí?

O bloudění v pouštích už byla řeč. Nakonec to s chladnou hlavou pokaždé dobře dopadlo. O nebezpečích číhajících na motorkáře na většině silnic a prašných pist mnoha států světa netřeba dlouze vyprávět, to nakonec patří ke hře. Ne zrovna klidu přidávající byli krokodýli, hadi a další tropická havěť. S lidmi jsem víceméně vycházel dobře. Počasí si občas stavělo hlavu, ale všechny přírodní pohromy jsem vždy se štěstím nějak prokličkoval. Takže zase jedno velké poděkování tomu dispečerovi nad námi!

Jaké cesty plánujete do budoucna?

Neplánuji nic. Ani moc nemůžu. Před rokem mi krátce po návratu lékaři diagnostikovali rakovinu, takže můj projekt na další období je přibouchnout tomu strašidlu dveře. A pak se uvidí.

Jawa kolem světa

Trasa vedla i přes westernové městečko Tombstone v americké Arizoně.

Pořádáte nějaké přednášky nebo besedy o svých cestách? Je nějaká jiná možnost, kde vás mohou naši čtenáři spatřit?

Vloni jsem musel všecko kvůli léčbě hodit do šuplíku, ale letos už dřu na knižní podobě Jawy kolem světa, která vyjde v létě, a dávám dohromady kalendář přednášek s promítáním. Koho tohle osloví, kontakt lehce najde na stránkách.

Kam byste se nejraději se svou motorkou podíval? Máte nějaký nesplněný „cestovatelský sen“?

Ani ne. I kdyby už nebylo nikdy nic, bylo toho dost za ty roky. Mně bude úplně stačit, když naložím rodinu do mého starého moskviče a vyjedeme si třeba do Bulharska jako v době mého dětství.

Zdroj fotografií: archiv Pavla Suchého

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář