OHLÉDNUTÍ ZA FEBIOFESTEM 2015: Troška romantiky a jinak těžká deprese

Film Kultura / 5.4.2015

10 filmů, 16 kilogramů popcornu a 1 053 minut zhlédnutého materiálu. To byl MFF Febiofest 2015 – tedy alespoň pro nás…

Pražský filmový svátek je u konce, není ale pochyb, že na uplynulý ročník budeme vzpomínat ještě dlouho.

Návštěva Alana Rickmana

Jedním z největších taháků letošního festivalu byl britský herec a režisér Alan Rickman, kterého můžete znát například jako Hanse Grubera ze Smrtonosné pasti, nevěrného manžela Harryho z Lásky nebeské či jako profesora Snapea z kouzelnické série Harry Potter.

Alan Rickman (vpravo) a programový ředitel festivalu Štefan Uhrík před tiskovou konferencí. Zdroj: Kristina Roháčková

Alan Rickman (vpravo) a programový ředitel festivalu Štefan Uhrík před tiskovou konferencí. Zdroj: Kristina Roháčková

Rickman do Prahy přijel uvést svůj celkově druhý režijní počin s názvem Králova zahradnice (A Little Chaos), v němž Kate Winslet v hlavní roli představuje zahradní architektku, která dostane příležitost vytvořit část versailleských zahrad pro krále Ludvíka XIV.

„Je to nemožný příběh, protože v té době v žádném případě nemohla existovat žena, která by měla práci,“ přiznal Rickman na tiskové konferenci s odkazem na několik dalších historických nepřesností, kterých se v snímku dopustili. Sám Rickman, ačkoli film režíroval, si v Králově zahradnici také zahrál, a to právě zmíněného Ludvíka XIV.

„Nejsem tam ale tak často. A pokud jsem, tak buď jen sedím nebo stojím a na tváři mám stále ten samý výraz,“ prohlásil se smíchem.

Rickman později toho dne přivítal novináře a fanoušky na červeném koberci před slavnostním zahájením v kině Cinestar na pražském Andělu.

Hvězdy v Praze

Diváky na červeném koberci vesele zdravil také legendární český herec Karel Fiala, který před 50 lety ztvárnil hlavní postavu v muzikálovém westernu Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Festival přinesl pestrou nabídku filmů ze všech koutů světa. Množství z nich divákům přijeli představit i sami tvůrci. Americká herečka Kim Novak, režiséři Jean-Jacques Annaud, John Madden a herci Alan RickmanJeroen Krabbé od pořadatelů převzali také festivalovou cenu Kristián.

A zatímco Febiofest zahajovalo kostýmní drama ze sedmnáctého století Králova zahradnice, zakončovala ho nová komedie britského režiséra Johna Maddena Druhý báječný hotel Marigold v hlavních rolích s Judi Dench, Maggie Smith, Billem Nighym, Richardem Gerem a Devem Patelem.

Americká herečka Kim Novak se svou cenou Kristián při zahájení festivalu. Zdroj: Febiofest

Americká herečka Kim Novak se svou cenou Kristián při zahájení festivalu. Zdroj: Febiofest

NĚKOLIK FAKTŮ

Na 22. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest přišlo 62 tisíc lidí. Poprvé probíhalo takzvané Culinary Cinema ve spolupráci s německým festivalem Berlinale. Promítalo se poprvé také v několika sálech v Cinestaru na Černém mostě. Celkem bylo předáno 5 cen Kristiánů.

Jeroen Krabbé

Na tiskové konferenci se herec i režisér Jeroen Krabbé (známý z Dannyho parťáků, Jamese Bonda – Dechu života i z Nehynoucí lásky) rozpovídal o údělu cizince mluvícího anglicky a jeho těžkostech při učení se novým jazykům i dalším dovednostem ve filmu.

Na otázku, zdali se jednou neplánuje naučit česky a natočit film v češtině, žertovně odpověděl, že to příliš pravděpodobně nevidí, ale vždycky to může zachránit dabing. Jeho úsměvný popis češtiny, při kterém divoce „hýbeme ústy“ a vydáváme podivné zvuky, nás může jen pobavit, zamyslíme-li se nad známým to „chrochtáním“ holandštiny, která je jeho rodným jazykem. Inu, kdyby se tomuto charismatickému herci „záporákovi“ zachtělo vrátit se do Prahy a natočit zde akční film s jeho osobitým kouzlem, my bychom se tomu rozhodně nebránili.

Jeroen Krabbé je známý z Dannyho parťáků, Jamese Bonda – Dechu života i z Nehynoucí lásky. Zdroj: Febiofest

Štěpán Altrichter

Film Schmitke, o němž pro Generaci 21 nedávno hovořil samotný režisér Štěpán Altrichter, na tiskové konferenci zaujal nejednoho novináře. Ať už je přilákala specifická role větrných mlýnů v celém filmu, důvod, proč si film zvolil slavný divadelní herec Peter Kurth či to, jaká byla spolupráce s režisérem, tvůrci velmi ochotně odpověděli na každou všetečnou otázku.

Když pak české hvězdy jako Helena Dvořáková či Petr Vršek neuvěřitelně srdečně poděkovali Štěpánovi Altrichterovi za to, že s ním mohli spolupracovat a ve snímku působit, bylo vidět, že tento režisér, který je „v Česku brán jako německý a v Německu zas jako český tvůrce“, má upřímnou radost.

A jakpak by ne! Snímek byl po zahraničním úspěchu velmi vroucně přijat i českým publikem a každý si chválil, jak ho pobavil. Je vidět, že humor stále patří mezi silné stránky každého Čecha a ten lehce černý s kapkou vážnosti si nás ve filmu bez debat získal.

Film Schmitke pobavil i české publikum. Zdroj: Febiofest

Jak to celé dopadlo

Absolutním vítězem festivalu zvolila divácká porota v čele s Vlastou Chramostovou drama islandského režiséra Baldvina Zophoníassona Život v akvárku (Life In A Fishbowl).

„Pokud jste snímek viděli a nabyli dojmu, že je naše festivalová soutěž ponurá a depresivní, není to pravda. Byla tam jedna lehká, romantická komedie a jedna stylizovaná ameliovská komedie… No, a pak tam byly další depresivní snímky,“ žertoval při tiskové konferenci programový ředitel festivalu Štefan Uhrík.

Povídkový film naturalisticky nezaujatou formou vypráví příběhy několika lidí žijících v hlavním islandském městě Reykjavík před úderem ekonomické krize. Vyprávění o snaze lidí překonat finanční problémy současného světa se na Islandu stal kinohitem číslo jedna. Tamější média ho dokonce označují za nejlepší domácí film historie.

Baldvin Zophoníasson, režisér vítěžného snímku Život v akvárku. Zdroj: Febiofest

Baldvin Zophoníasson, režisér vítěžného snímku Život v akvárku. Zdroj: Febiofest

Sedmatřicetiletý režisér si cenu přijel do Prahy vyzvednout osobně. Na tiskové koferenci mnohokrát zmínil své překvapení smíšené s nadšením z výhry: „Je to šílené. Ohlas snímku byl obrovský a přinesl mnohá dobrodružství. Ještě včera jsem seděl u počítače a dnes tu jsem s vámi, v České republice.“

Vítězem soutěže pro amatérské filmaře se stal snímek The Guest režiséra Zdravko Krstanova.

Od 30. března budou v několika krajských městech probíhat Regionální ozvěny Febiofestu, které uvedou snímky Králova zahradnicePořád jsem to já s Julianne Moore.

A jak se letošní festival líbil vám? Zúčastnili jste se Culinary Cinema? Které filmy byste doporučili ostatním?

Zdroj perexové fotografie: Febiofest

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář