Úvodní fotografie článku

Brankáři Pittsburghu září

Sport / 1.2.2013

Autor:

Gólmanský tandem Tučňáků z Pittsburghu je po příchodu Tomáše Vokouna považován za jeden z nejsilnějších v lize. To se zatím zcela potvrzuje.

Marc-André Fleury

Fotografie Marc-André Fleuryho

Přezdívka: Flower
Rok narození:
 1984
Národnost: Kanada
Číslo dresu: 29
Výška: 187 cm
Váha: 78 cm
Lapačka: Levá ruka

Do příchodu Tomáše Vokouna byl Marc-André FleuryPittsburghu nezpochybnitelnou jedničkou a odpovídalo tomu jeho nasazení. Například v minulé sezóně vystoupil v 67 zápasech z 82 a několik let zpátky to bylo to samé.

Teď ve zkrácené sezóně by to v podstatě nebylo možné, protože na hráče bude vyvíjen veliký nátlak, aby se stihlo odehrát co nejvíce utkání. Proto sice Fleury zůstává jedničkou týmu, ale zápasy si rozdělí s Vokounem přibližně rovným dílem.

Výsledky v posledních zápasech

Po prvních šesti zápasech se dá podle statistik říci, že zatím lepší výkon podává Tomáš. To je ale klasická ukázka toho, jak jsou statistiky (především u gólmanů) nepřesné a matoucí.

Kanadský muž v masce zatím odehrál 4 zápasy, ve kterých pochytal 89 střel soupeře a jedenáctkrát inkasoval. To mu vytvořilo statistiku 2,95 obdržených gólů za zápas a procentuální úspěšnost zásahu 89 %. Navíc si také zahrál v předposledním zápase s Ottawou prodloužení, které zvládl podržet s velikou pomocí obránců Deryka Engellanda a Paula Martina a samostatné nájezdy, ve kterých jednu ze tří střel zastavil a u dalších dvou se kotouč za gólovou čáru dostal jen díky ohromné smůle.

Naproti tomu český brankář zatím nastoupil ve třech zápasech (v posledním střídal Fleuryho), pochytal 66 střel a šestkrát pustil puk za svá záda. Díky tomu je jeho gólový průměr na utkání roven 2,59 a procentuální úspěšnost odpovídá 91,7 %.

Tomáš Vokoun

Fotka Tomáše Vokouna

Přezdívka: Voky
Rok narození:
 1976
Národnost: Česká republika
Číslo dresu: 92
Výška: 185 cm
Váha: 91 cm
Lapačka: Pravá ruka

Tato čísla sice pro Marc-André Fleuryho příliš nevypovídají, ale záznamy branek jasněříkají, že ani jeden za většinu gólů nemohl, čili jsou statistiky opravdu jenom ilustrační.

Rivalita

Od obou brankářů by se dala očekávat až nebezpečná rivalita, protože jsou oba svou kvalitou schopni odehrát místo jedničky týmu. Ta zatím patří Fleurymu, ale v případě znatelného rozdílu ve prospěch Tomáše Vokouna by se mohlo leccos změnit.

Oba to ale takto nevnímají, naopak. Tomáš se k Pittsburghu přidal především proto, že se chce dostat do týmu s reálnou a poměrně velikou šancí na výhru Stanley Cupu. Tomu se rozhodl obětovat pozici jedničky týmu, což nebude příliš znát v této zkrácené sezóně, ale v další již určitě ano.

V tuhle chvíli je kombinace těchto dvou hráčů pro tým ta nejlepší, protože český dvojnásobný mistr světa je starší a zkušenější, a tak určitě může Fleurymu sdělit své poznámky k jeho hře (což se samozřejmě může stát i naopak).

„Jsem velice rád, že tu je. Je to skvělý chlap, co mi občas poradí, a to mi pomáhá. NHL hraje již dlouho a je opravdu zkušený,“ potvrdil náladu mezi oběma brankáři Fleury.

Zdroj fotografií: nhl.com

Tomáš Volf

Tomáš Volf

Student informačních technologií, webový kodér a programátor, vášnivý čtenář a občasný pisálek. Kromě IT se zajímá o NHL, kde fandí týmu Pittsburgh Penguins.

Zanechte komentář