Vydejte se do Figueres poznat největší pevnost v Evropě

Cestování / 2.4.2015

Castell de Sant Ferran dříve obývalo šest tisíc vojáků a nebylo snadné se tam dostat. Dnes je tomu jinak, proto neváhejte tuto pevnost s půdorysem pentagonu navštívit.

Pevnost Carcassonne v jižní Francii nejspíš všichni dobře známe. Patří k nejstarším a nejzachovalejším památkám v Evropě a ročně ji navštíví velké množství turistů z celého světa. Nedaleko od ní, ve španělském severním Katalánsku, se však rozkládá neméně zajímavý hrad z 18. století. Jmenuje se Sant Ferran a se svojí rozlohou 32 hektarů obsadil místo největší pevnosti v Evropě, což je rozhodně důvodem, proč si svůj případný výlet do známějšího Carcassonne protáhnout ještě dál.

Trocha historie a slavných osobností

Sant Ferran se rozkládá nad městem Figueres, které leží v provincii Girona. Pokud máte rádi moderní umění, název tohoto města vám určitě něco říká, ve Figueres se totiž narodil surrealistický umělec Salvador Dalí. Nachází se tu i jeho Teatre-Museu Dalí, o jehož vybudování sám rozhodl a celé muzeum navrhl. Dalí však není jedinou významnou osobností z tohoto nevelkého katalánského města, narodil se zde i vynálezce první moderní ponorky Narcís Monturiol i Estarriol.

U této budovy na první pohled poznáte, že ji navrhoval sám Dalí. Zdroj: Wikimedia Commons, Taco Witte

U této budovy na první pohled poznáte, že ji navrhoval sám Dalí. Zdroj: Wikimedia Commons, Taco Witte

Tento hrad s půdorysem ve tvaru pětiúhelníku a celkovým obvodem 5,6 kilometrů nechal v roce 1753 vybudovat španělský král Ferdinand IV. Původně se užíval jako vojenská pevnost s kapacitou až šest tisíc vojáků, rodiny výše postavených vojáku tu měly i své byty. Proto se zde nacházela i pekárna, potraviny a další obchody, kostel však nebyl nikdy dokončen. Ve 20. století nějaký čas sloužil Sant Ferran i jako vězení. Až v červenci roku 1997 byl otevřen veřejnosti jako návštěvy hodná památka.

Pevnost se nachází na kopci, aby nebylo tak jednoduché se do ní dostat. Zdroj: Wikimedia Commons, Enfo

Pevnost se nachází na kopci, aby nebylo tak jednoduché se do ní dostat. Zdroj: Wikimedia Commons, Enfo

Cesta je náročná, ale stojí to za to!

Na serveru TripAdvisor, který vám doporučujeme i v našem přehledu cestovatelských aplikacíse většina uživatelů přiznává, že jeli do Figueres hlavně kvůli Dalímu a návštěvu Sant Ferran vůbec neplánovali. Došlo na ni až třeba v důsledku dlouhého čekání na vlak nebo potřeby „vypadnout“ z absolutně přeplněného Dalího muzea. Logicky tedy nebyli připraveni na výstup do nějakého kopce, na kterém se pevnost zcela zřejmě nachází, ale i přes útrapy v nepevné obuvi píší, že to stojí za to.

Navštívit hrad za západu slunce není vůbec marné. Zdroj: Wikimedia Commons, Asarola

Navštívit hrad za západu slunce není vůbec marné. Zdroj: Wikimedia Commons, Asarola

Cestovatelka z Belgie dokonce navrhuje zvolit alternativní způsob dopravy, jímž byl jeep s průvodcem za 15 euro na osobu. Řidič jim ukázal podzemní nádrže na vodu, které jsou součástí Sant Ferran, a i celou pevnost, kde jim vysvětlil, jak obránci odhalovali pokusy o podkopání pevnosti. Podzemní prostory prý ale nejsou pro ty, co trpí klaustrofobií, nicméně 15 euro je za takový výlet částka naprosto rozumná.

Pokud tedy už plánujete letní dovolenou a na mysli vám vyvstává Španělsko, na město Figueres určitě nezapomeňte, ať už kvůli Dalímu, nebo Sant Ferran. A výlet si můžete protáhnout až do Barcelony, která je odsud vzdálená příjemných 150 kilometrů.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Asarola

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář