Strépy Thieu nabízejí projížďku lodním výtahem

Cestování / 11.4.2015

Autor:

Viděli jste někdy výtah pro lodě? Měli jste možnost se s ním projet? Ne? Strépy Thieu tento zážitek nabízejí.

Možná jste už slyšeli o lodním výtahu (z angl. Boat Lift). Je to zařízení, které umožňuje lodím překonat výškový rozdíl mezi dvěma (v různé výšce) položenými úseky vodní cesty. Takovou stavbu můžete spatřit například v Belgii, v areálu Strépy Thieu, která patří mezi nejvyšší na světě. Nachází se nedaleko cesty po dálnici z Bruselu do města Mons.

Doba, kdy loď vjíždí do žlabu, zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Doba, kdy loď vjíždí do žlabu.

Jak přeprava funguje?

Jakmile se všichni nalodí, vypluje loď přímo k výtahu. Vjede do přepravního žlabu ponořeného do vody. Tím, že loď do žlabu vjede, vytlačí se část vody a za pomocí mechanismu vyjíždí výtah s lodí nahoru. Když žlab (neboli vana) vyjede, začne se otevírat zátaras, který pustí vodu do vany. Loď pak může vyplout do krajiny. Během jízdy mohou návštěvníci pozorovat, jak se zařízení pohybuje, a do toho obdivovat okolní krajinu. Při vydařeném počasí je vidět opravdu daleko.

Chvíli po vyjetí výtahu. Lodě se připravují vyplout, zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Chvíli po vyjetí výtahu. Lodě se připravují k vyplutí.

Návštěvníci si mohou prohlídnout lodní elektrárnu

Projížďku lodí můžete dokonce zkombinovat s prohlídkou takzvané dopravní věže lodního výtahu, která ukrývá tajemství fungování celého systému. Uvnitř to vypadá jako malá elektrárna, kde naleznete generátory, elektromotory, ocelová lana… Vše uvidíte v provozu. Kromě toho všeho zhlédnete v rámci prohlídky film, který vám ukáže začátky stavby a princip, jakým přeprava funguje. Film je pouštěn ve dvou jazycích, a to ve francouzštině nebo v angličtině. Nemusíte však jazyku úplně rozumět. Film je totiž udělaný tak, že ho pochopí snad každý. I lidi netechnického typu.

Na závěr prohlídky se můžete porozhlédnout po okolní krajině. A to přímo z oken věže lodního výtahu. Nebo si to projít pěšky.

Přímo z oken věže můžete mít takový výhled. Nejen na parkoviště, ale podívejte se na tu přírodu...zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Přímo z oken věže můžete mít takový výhled. Nejen na parkoviště, ale podívejte se na tu přírodu…

Strépy Thieu

Strépy Thieu není jedno město. Jsou to dvě města, mezi nimiž je lodní výtah. Ten překonává výšku 73,15 metrů najednou. Stavba byla otevřena teprve v roce 2002 a byla zapsána na seznam památek UNESCO. Dnes lodní výtah funguje pouze jako turistická atrakce.

Boat lifts a Česká republika

Takový boat lift (lodní výtah), jaký je v Belgii, není jediný. V naší republice můžete navštívit lodní výtah na Orlíku (Příbramsko). Ten je známý i ve světě. Překonává výšku 70 metrů a přeprava trvá celkem 20 minut. Nejdříve loď najede do žlabu, který je ve vodě. Po nalodění se voda (jak už víme) vytlačí a loď vyjíždí nahoru. Následná přeprava probíhá na kolejích za sucha. Po vyjetí nahoru může loď vyplout dál.

Tak neváhejte a navštivte oblast Strépy Thieu. Stojí to za to.

Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář