Poznejte kouzlo safari v Čechách

Cestování / 28.3.2015

Pojďte se na moment přenést do říše Lvího krále a udělejte si výlet na místo plné zvířecích pohledů. A bez letenky!

Pláně Serengeti, močály Okavanga, výprava do korun stromů, to vše a mnohem více najdete skoro za humny, přesněji ve Královéhradeckém kraji v ZOO a safari Dvůr Králové nad Labem. Jedná se o druhou největší zoo u nás, která se specializuje právě na africká zvířata. Přímo mezi nimi už od roku 1989 jezdí upravené turistické autobusy bez oken, díky nimž je vše jako v dobrém dokumentu.

Radost pohledět.

Radost pohledět.

Něco z historie

První návštěvníci se po zoo prošli 9. května 1946. Prvním správcem byl Josef Fabian, a to až do roku 1953, poté zahrada vystřídala několik dalších správců a ředitelů. Postupem let se zvyšovala rozloha, z původních 6,5 ha na 28 ha. Záchytným bodem je rok 1965, kdy zoo převzal zatím nejznámější ředitel Ing. Josef Vágner, který přišel s nápadem zaměřit se na africkou faunu, dovezl více než 2 000 zvířat a zvýšil celkovou rozlohu až na 70 ha. Z důvodu nemoci předčasně odstoupil.

Nynějším ředitelem je MVDr. Přemek Rabas.

Jak je to dnes?

V současnosti je toho k vidění opravdu nespočet. A způsobů, jakými to uvidíte, je taky spoustu. Afrika Express, Safaribus, safari vlastním vozem, Mzungu safari, což je pěší varianta od pavilonu goril, přes stáda žiraf, zeber, antilop až k panoramatickému výběhu lvů, a nakonec Katika Miti – safari v korunách stromů v lanovém parku.

Od června do září je pořádána i tzv. Večerní safari, při speciálním osvětlení a s odborným průvodcem po zoo. Pokud budete chtít, můžete zde i přenocovat. K dispozici je hned několik možností. Čtyřhvězdičkový Hotel Safari má třicet pokojů a do zoo máte neomezený přístup po celou dobu pobytu. Autentickou atmosféru vám nabídne Safari kemp. Budete ubytovaní v bungalovech přímo u výběhu afrických zvířat.

Fauna jako na dlani.

Fauna jako na dlani.

A jaká zvířátka rozhodně musíte vidět?

1) Želvy obrovské – 208 kg těžký samec jménem Jednička spolu s kamarády Platýzem a Velkou Dvoračkou se po dlouhé, dvacetileté pauze vrátili do Dvora. Jim to možná asi tak dlouhé nepřišlo. Je jim totiž už šedesát let. Ale mají pořád co dohánět, neboť nejstarší želva se dožila neuvěřitelných 255 let.

2) Karakal – Jméno této šelmy zní celkem děsivě. A i když nedisponuje velikostí tygra, dohání to hbitostí, mrštností a možností vyšplhat až do koruny stromů.

3) Lvi berberští – Jsou vzácní tím, že v přírodě už je neuvidíte. Na světě je jen několik málo zahrad či rezervací, které se podílejí na záchraně tohoto krásného druhu. Ve Dvoře mají zatím dva bratry, Napoleona a Barta. V budoucnu se chystají rozšířit smečku.

Mláďátko nosorožce.

Mláďátko nosorožce.

Další aktivity

I když pojedete především za zvířátky, zoo a safari má i bohatý doprovodný program. Můžete zhlédnout všudypřítomné prvky afrického umění, v loňském roce zde byla opravdu zajímavá výstava kamenných soch až ze Zimbabwe a mezi další zajímavosti se řadí i umístění několik desítek originálů obrazů Zdeňka Buriana.

Samozřejmostí je mnoho restauračních zařízení, zooshop, dětská hřiště a také možnost adopce zvířátka. A kdo by se do této zahrady skutečně zamiloval, můžete si ji vybrat jako místo k uzavření svého sňatku či svatební noci. A tak budete pravé Africe doslova na dosah.

Více informací a kalendář akcí najdete na webových stránkách.

Zdroj všech fotografií: Kateřina Sudoma

Lucie Luňáková

Lucie Luňáková

Jmenuji se Lucie, ale pro většinu přátel jsem zkrátka Lů. Psaní je něco, v čem mohu nechat kus sebe a při cestách sbírám vzpomínky, které mi zůstanou navždy. Snažím se brát život s nadhledem a užívat každého momentu. Tak se pojďte bavit se mnou!

Zanechte komentář