Trojice mobilních map, která vás nezradí

Cestování / 25.4.2015

Kromě cestovatelských aplikací vyzkoušejte i nezbytné mapy. S osvědčenou trojicí Google, Seznam a Sygic se na svých cestách neztratíte. Už máte nainstalováno?

Nedávno jsme vám představili několik aplikací, které jsou pro správné cestovatele nezbytností. Samozřejmě ale tou úplně základní výbavou na cestách by měla být mapa. A protože těm papírovým už mírně odzvonilo, na výsluní jsou teď mapy elektronické v mobilech a navigacích. Pojďme se tedy podívat na některé mobilní aplikace s mapami, u nichž si můžete být jisti, že vás dovedou do cíle.

Klasika od Googlu

Těmi nejznámějšími a nejpoužívanějšími jsou rozhodně Google Maps. Ještě aby ne, když je telefony s Androidem mají v základní nabídce aplikací hned po zakoupení. Mapy nedávno změnily svou podobu a mají tedy hlavní ikonky v kulatém tvaru, jako teď většina aplikací (na kulaté profilové fotky přešel i například Instagram či Facebook Messenger).

Vzhledem jsou moderní a přehledné a na aplikaci, za níž se neplatí, mají Google mapy opravdu velké množství funkcí, včetně oblíbeného street view, které ale není tak úplně jednoduché najít. Musíte dlouze podržet prst na místě, jehož street view chcete, a na dolní části displeje se vám zobrazí bílý panel. Ten musíte vytáhnout a až tam najdete možnost projít se po dané ulici.

Auto, které fotí Street View, právě vyjíždí od sídla Google map. Zdroj: Wikimedia Commons, Runner1928

Auto, které fotí Street View, právě vyjíždí od sídla Google Maps. Zdroj: Wikimedia Commons, Runner1928

Kromě toho Google mapy nabízejí satelitní i terénní mapu, možnost zobrazení tras pro cyklisty, pěší i auta a užitečnou funkci „provoz“, kdy na vámi vybrané trase můžete sledovat aktuální dopravní situaci. Mapy mohou rovněž fungovat jako klasická navigace s mluveným komentářem. Pokud máte na Googlu účet (což je v případě uživatelů Androidu samozřejmostí), uložíte si i adresu domova či práce a kdekoliv jinde si Google mapy otevřete, nebudete muset zdlouhavě zadávat adresu těchto dvou míst, ale zvolíte je jedním kliknutím.

Na túru se Seznamem

Seznam.cz se většinou nedoporučuje jako vyhledávač, v tom dáváme přednost Googlu. V čem ale tenhle pes strýčka Googla rozhodně trumfne, jsou Mapy.cz v mobilní podobě. Google přeci jen nemá tak dobře zmapované všechny turistické stezky českých luhů a hájů, proto se na něj při horské či jiné túře nedá tak docela spolehnout. Oproti tomu Seznam nabízí nejen internetové mapy s možností takové „pseudonavigace“, kdy vám aplikace píše, kam máte jet/jít a sami si šipkami musíte pokyny posouvat, ale také kompletní offline verzi celých map, která zabere necelých 500 MB.

U takových tabulí se s mapami od Seznamu budete zastavovat už jen výjimečně. Zdroj: Wikimedia Commons, Wizzard

U takových tabulí se s mapami od Seznamu budete zastavovat už jen výjimečně. Zdroj: Wikimedia Commons, Wizzard

Offline verze se hodí právě na túry, protože ne všude v přírodě je dostupný internet a hlavně jejich používání tolik neplýtvá baterku. V mapách jsou všechny turistické trasy označené klasickými barvami červená, žlutá, zelená, modrá, různé body zájmu jako restaurace, bankomaty, kulturní zajímavosti, ale i zastávky veřejné dopravy. Pro pohyb po České republice nebo Slovensku zkrátka seznamácké mapy doporučujeme všemi deseti!

Sygic vás dovede kamkoliv

Nejstahovanější offline navigace pro iOS, Android i Windows Phone, takový titul si vysloužila navigace Sygic. A rozhodně právem, jedná se totiž o úžasně přehlednou a moderní navigaci s velkým množstvím funkcí. Nefunguje jako Google mapy, klasickou mapu zde nenajdete, jedná se pouze o navigační systém podobný například navigacím TomTom. Jednoduše zadáte destinaci, způsob dopravy, zpoplatněnost silnic a už jedete.

Místo kompasu zvolte radši navigaci Sygic. Zdroj: sxc.hu, pawel_231

Místo kompasu zvolte raději navigaci Sygic. Zdroj: sxc.hu, pawel_231

Při první instalaci zadáváte světadíl i stát, ve kterém budete navigaci používat. Tak se vám do telefonu zbytečně nestáhne třeba navigace pro Japonsko, ale pouze ta vaše, kterou zrovna potřebujete.

Není jednoduché se probrat tím obrovským množstvím aplikací poskytujících mapy a navigace, my jsme pro vás však vybrali ty většinově nejoblíbenější. Snad jim přijdete na chuť stejně jako my.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář