Recenze: Vůně Londýna a tartanu

Krása a móda / 17.3.2015

Zajímá vás recenze dvou parfémů z dílny věhlasného módního domu? Pak pokračujte ve čtení.

Kdo mě zná, ví, že značka Burberry je pro mne srdeční záležitostí. Důvodů je pro to mnoho. Tak kupříkladu, je to první módní značka v pravém slova smyslu, kterou jsem si oblíbila. Za druhé, je to značka, jejíž úžasné trenčkoty se staly pojmem. Za třetí, její parfém London je první, který jsem si sama vyčichala mezi regály parfumerií a okamžitě se zamilovala.

A právě zde, u flakonu oděného v tartanu (mimochodem další důvod, proč ctít britskou značku), pramení téma tohoto článku.

Pro recenzi jsem zvolila značku Burberry. Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Pro recenzi jsem zvolila značku Burberry.
Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Recenze na parfém. Těžká věc, napadlo mě při prvním přemýšlení o tomto úkolu. Ihned jsem si totiž položila otázku: Jak objektivně zhodnotit něco, k čemu lze přistupovat prakticky výhradně ryze subjektivně? Navíc, parfémy jsou pro mě dosti intimní záležitostí.

I přes tato možná úskalí jsem se nakonec rozhodla, že se přeci jen pokusím představit vám dva parfémy. A možná vás nepřekvapí, že mají společného jmenovatele – Burberry.

Vůně Londýna

Parfém Burberry London, jak jsem již předeslala, jsem objevila v jedné z těch parfumerií, které zaplavují obchodní centra. Z mého hlediska jsou tyto obchody příliš neosobní, zvlášť pokud jde o parfémy. A ničemu nepřidá, když vám z jedné strany za zády stojí zaměstnanec ochranky a z druhé prodejní asistentka, lačná po provizi a schopná doporučit vám jedině poslední žhavou novinku v jejíž reklamě hraje herečka z toho filmu, na který jste se zařekli za nic na světě nejít.

I přese všechen despekt jsem ale právě v takovém obchodě nalezla svou věrnou přítelkyni z Londýna.

Burberry si potrpí na zábavná balení. Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Burberry si potrpí na zábavná balení.
Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Vůně parfémové vody Burberry London je jedna z těch, které vás dostanou hned od hlavy. Je příjemně květinová a umí vnést jaro v rozpuku i do nejpošmournějšího dne. London, ať již skutečně koresponduje s vůní skutečného Londýna, nebo ne, mě dokáže naplnit energiíelánem a navíc, dotýkat se té nádherné látky, v níž je flakonek oblečen, kdykoli se chcete navonět, je takřka nedocenitelnou přidanou hodnotou.

Hlava

růže, zimolez, sedmikrásky

Srdce

luční kvítí, pivoňka, jasmín

Základ

santalové dřevo, pačuli, pižmo

Parfém Burberry London patří do parfémové řady Classics. Na trhu se tato vůně objevila v roce 2006 a navzdory svému jménu je vyráběna ve Francii.

Vůně tartanu

Mluvím-li zde o tartanu, snad ani nemusím vysvětlovat, že nemám na mysli umělý povrch, tak dobře známý z tenisových kutrů a atletických sportovišť. Samozřejmě míním klasický vzor, jímž se britská značka také proslavila a jenž je čile napodobován a kopírován. Tento světoznámý vzor ale nemá svou domovinu ani v burberryovské Anglii. Jde o klasický prvek skotské kultury. Skotská domovina tohoto módního výdobytku se jej již v 18. století pokusila chránit zákonem, ten byl ale po necelých čtyřiceti letech zrušen, a tak se skotové spokojili s ustanovením tartanukiltu jakožto národního kroje.

Krabička od Burberry Touch nemá tak luxusní provedení jako London, přesto však drží vysoký standard. Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Krabička od Burberry Touch nemá tak luxusní provedení jako London, přesto však drží vysoký standard. Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Ale zpět k tématu. Tento úvod bych ráda věnovala parfému Burberry Touch, který jsem objevila teprve nedávno, a to ještě barbarštějším způsobem než dříve zmiňovaný London. Vsadila jsem totiž (značně naivně) na svou neomylnou představivost a zkušený nos a naslepo vybrala na internetovém e-shopu Notino.cz. Ano, vidím živě vaše znechucené tváře! Přesto se však pokusím samu sebe omluvit faktem, že jsem se prapodivným způsobem trefila takříkajíc do černého (ačkoli nic není černobílé, že).

Tuto dámu, jak si ji dovoluji familiérně nazývat, jsem s napětím a očekáváním obřadně vyjmula z opět nápadité krabičky a namířila pumpičkou na zápěstí. Abych byla upřímná, můj první dojem se nedá nazvat skotačivým nadšením ani nijak podobně. Tato vůně vám zkrátka možná dá na přivítání tak trochu pěstí mezi oči. Stačí však jen několik vteřin a z původní sokyně se stane zralá přítelkyně, která vás ochotně vezme pod svou ochranu.

Hlava

rybíz, brusinky, šípek

Srdce

lilie, jasmín, tuberóza

Základ

broskev, cedr, malina, vanilka

Burberry Touch je pro mne zkrátka jednou z těch vzácných vůní, která vás v pohodlí domova zahalí jako huňatý svetr z měkké vlny a při cestě na důležitou schůzku vašemu oděvu dodá punc luxusu a vám špetku sebevědomí.

Tak jako Burberry LondonBurberry Touch se rodí ve Francii a na světlo světa se podle všeho podívala poprvé v roce 2000.

Jaký je příběh vás a vašeho parfému? Podělte se s námi v komentářích.

Risk se mi v případě Burberry Touch vyplatil. Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Risk se mi v případě Burberry Touch vyplatil.
Zdroj: Zuzana Marková, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: burberry.com; upravila Zuzana Marková, Generace 21

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentář