Kazimír a Karolína zavítali na Stodolní

Divadlo Kultura / 29.3.2015

Kazimír a Karolína prožijí na Stodolní ulici noc, která jim změní život.

Divadlo Petra Bezruče letos vsází na klasiky a jednou z nich je také hra Kazimír a Karolína od Ödöna von Horvátha. Jak jednoduché je navždy se rozejít jenom kvůli maličkosti?

Původně se příběh odehrává během jedné noci na Oktoberfestu. Režisér Štěpán Pácl ale hru situoval spíše do Ostravy a přesněji na Stodolní ulici, která je známá právě množstvím barů a nočním životem. Poukazuje tedy na současnost tohoto tématu, tématu mezilidských vztahů, jejich křehkost, nestabilitu nebo nevyváženost. Postavy na základě na první pohled banálních rozhovorů a nesmyslných rozepří ukazují svou povahu.

Michal Sedláček společně s Pavlou Gajdošíkovou (Kazimír a Karolína) vytvářejí velmi dobrý herecký pár. Kazimír je zasmušilý, protože přišel o práci, je zbytečně nevrlý a myslí si, že kvůli tomu ho teď bude chtít Karolína opustit. Karolína to ale odmítá, chce být věrná Kazimírovi a podporovat ho, je chytrá, ale přece bez zábran, jde si tvrdě za tím, co chce. Malicherný spor, který zavinila žárlivost a neochota se přizpůsobovat, je rozdělí. Mysleli si, že to bude jen na krátko, že se vše urovná, ale nakonec to pro jejich vztah mělo nečekané následky.

Jan Vlas opět hostuje v DPB. Zdroj: bezruci.cz

Jan Vlas opět hostuje v DPB.
Zdroj: bezruci.cz

Druhým párem byli Vojtěch Říha a Sarah Haváčová (Franc Merkel a jeho Erna). Jejich vztah je naprosto odlišný od toho Kazimírova s Karolínou. Merkel je na Ernu velmi hrubý a týrá ji, jak psychicky tak fyzicky. Ona však vždy poslechne. Velmi výrazný byl Jan Vlas v roli krejčího Schürzinger a jeho velice dobrý herecký výkon na sebe strhával pozornost. Ať už to je jeho závislost na zmrzlině nebo ten starostlivý a místy nepřítomný výraz.

Scéna byla postavena na šikmé ploše a velmi nápadně připomíná podchod na vlakovém nádraží Stodolní ulice. Důležitou roli hrají posunovací stěny, za kterými vidíme něco jako bar nebo pódium v klubu, kde je umístěna kapela. S tím samozřejmě souvisí živá hudba, která je obsažena v představení. Doplňuje ji také několik písní v podání Kateřiny Krejčí. 

Erna a Franc Merkel v "podchodu na Stodolní" Zdroj: bezruci.cz

Erna a Franc Merkel v „podchodu na Stodolní“.
Zdroj: bezruci.cz

Kazimír a Karolína je hra, která osloví široké spektrum publika a hlavně mladší generaci. Možná je velmi pravděpodobné, že v tom najdete svou vlastní zkušenost. A především ostravský divák v tom najde více než jen Stodolní ulici.

Incenace: Kazimír a Karolína
Autor: Ödön von Horváth
Divadlo: Divadlo Petra Bezruče
Premiéra: 6. března 2015
Režie: Štěpán Pácl
Herecké obsazení: Michal Sedláček, Pavlína Gajdošíková, Vojtěch Říha, Sarah Haváčová, Jan Vlas, Ondřej Brett, Dušan Urban, Markéta Haroková, Marcela Čapková, Kateřina Krejčí
Cena: 190 Kč (sleva pro studenty 130 Kč)

Zdroj perexové fotografie: bezruci.cz

Veronika Svobodová

Zanechte komentář