Energičtí The Subways odstartovali v brněnské Flédě rockovou smršť

Hudba Kultura / 17.3.2015

Českou republiku navštívila v rámci svého evropského turné britská rocková partička The Subways. Toto divoké trio si naši zemi opravdu oblíbilo, protože se k nám rockeři vracejí stále častěji.


A nebyla to pouze jedna návštěva. The Subways totiž potěšili tuzemské fanoušky hned dvakrát. Koncert odehráli 7. března v brněnském klubu Fléda a den na to vystoupili i v pražském Lucerna Music Bar. Kdo má tedy předsudky vůči Brnu nebo Praze, mohl si bez výčitek koncert poslechnout z pohodlí svého oblíbeného města. Koncertní šňůra po Evropě s sebou ale přinesla nepatrnou změnu ve složení kapely. Bubeník Josh Morgan se nemohl turné kvůli zdravotním komplikacím zúčastnit.

Klub se lidmi plnil už od prvních minut, kdy byl prostor pro fanoušky zcela přístupný. Většina příchozích se ihned hromadila převážně pod podiem, kde byla cítit ohromná, ještě nevybitá, energie. Jako první se ukázala čtyřčlenná partička, která si říká Nano. Tato banda v čele s energickou zpěvačkou Marquet tak otevřela brány celého rockového večera. Chytlavé melodie kytar spojených s výrazným zvukem kláves jejich vystoupení dodalo tu správnou atmosféru.

Po poměrně klidnějším prvním vystoupení vyskočila na stage australská trojice zvaná Dune Rats, kteří se českým fanouškům představili úplně poprvé. Dlouhovlasí, originální a očividně i příjemně naladění kluci tak do Česka s sebou přivezli závan vln, slunce a divokých mejdanů. Jejich chytlavá surf-rocková hudba měla na Flédě obrovský úspěch, protože už od prvních tónů se pod podiem strhla divoká taneční euforie doplněná nespoutaným pogováním. Dune Rats také představili své debutové album, které nese stejné jméno, jako je název jejich kapely. Posluchači si tak mohli přivonět k zcela novým skladbám z jejich alba, přičemž opravdový úspěch měly singly zvané Superman, Funny Guy, Dalai Lama anebo Red Light Green Light.

Výběr předkapel byl opravdu vynikající, protože se všem vystupujícím podařilo fanoušky udržet „vzhůru“ a vyburcovat je k tanci. Poté, co se pohodoví surfaři s kytarami odebrali do zákulisí, už na fanoušky nečekalo nic jiného než cíl jejich večera. Na řadě byla delší pauza, ve které se ladila aparatura nadcházejícího interpreta. V publiku byl slyšet nervózní šum a občas se z nějaké skupinky ozývalo nejen hlasité vykřikování „The Subways“, ale i refrén hitovky Rock & Roll Queen. V okamžiku, kdy zhasla světla a klub se zahalil do tmy, se už lidé v klubu začali více tísnit k podiu. Napjatou atmosféru tak prolomil příchod usměvavého zpěváka a kytaristy Billyho Lunna, který fanoušky vítal nepřetržitým máváním rukou. Za Billym na podium vyskočila sympatická baskytariska Charlotte Cooper, které byl v patách externí bubeník a dlouholetý přítel Ryan Jenkinson, jenž na nějakou dobu vystřídal dlouholetého člena kapely Joshe Morgana, který musel z důvodu zdravotních komplikací trio dočasně opustit.

Střídání bubeníků ale nebylo vůbec znát. Ryan držel tempo se svými dvěma kolegy a bylo na něm vidět, jak si to za bicíma vyloženě užívá. Překvapením tedy nebylo ani to, že rockeři zahráli nové singly z jejich čtvrtého studiového alba zvaného The Subways. Z reproduktorů tak publikum mohlo slyšet Don’t Need Money to Have a Good Time, My Heart Is Pumping to a Brand New Beat anebo rychlejší a rockovější Oh Yeah či melodickou Mary.

Billy Lunn je oblíbený pro svůj přímý kontakt s publikem. Srdce „brňáků“ si také získal svojí odvahou prohodit do mikrofonu několik slov v češtině. Prostě ví, jak na nás. A to je dobře.

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: Eddy BERTHIER from Brussels, Belgium

Nikola Halmová

Nikola Halmová

Inspiraci nehledám v sobě, ale v lidech kolem mě a v hudbě. Energii zase čerpám z přírody, kterou se mohu proběhnout. A za deštivých dnů není nic lepšího, než si udělat kafe a začít cokoliv psát :) "Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce" Jiří Mahen

Zanechte komentář