Po Aljašce nás láká mnoho dalších destinací, říkají kluci z GO WILD Expeditions

Cestování / 27.3.2015

Máte-li své cestovatelské sny, nečekejte a splňte si je. Jako parta dobrodruhů, která v srpnu vyráží na Aljašku.

Rozhodli se začít si plnit své cestovatelské sny a na konci srpna se vydají na expedici na Aljašku. Plánují poznat svět z druhé strany zeměkoule, zažít dobrodružství, vidět medvědy, objevit zlatokopecké oblasti nebo sjet řeku v kánoích.

HonzaDva ze členů expedice, Ondřej RážaJan Veselý, si na nás ve svých přípravách udělali čas a povyprávěli nám o tom, co vše taková cesta obnáší a na co se nejvíc těší. A z původního plánu na krátký rozhovor s kamarády, kteří se chystají na výlet, se stalo dlouhé povídání o zajímavé zemi. Hned bychom jeli taky. Co vy?

Kdy a kde se vlastně zrodil nápad jet někam na expedici?

Honza: Inspirovala mě jedna cestovka Zirhamia, kterou vedou kluci z VŠE. Dostal jsem na ně kontakt, koukal na jejich stránky a viděl, že se chystají v srpnu 2014 na Aljašku. Řekl jsem to klukům, nadchlo nás to, ale nakonec jsme zjistili, že bychom se nestihli připravit, tak jsme se rozhodli to odložit o rok. Takže jsme se vlastně inspirovali u jiné cestovky.

OndraOndra: Ale ten nápad cestovat jsme měli už hrozně dávno před tím. Vždycky jsme chtěli třeba na motorkách objet půlku Evropy a podobně, ale jaksi nemáme ty motorky (smích), tak pešky to bude jednodušší varianta.

Honza: A začali jsme to plánovat někdy v červnu, červenci minulého roku.

Přemýšleli jste i o jiných zemích, nebo byla ve hře jen Aljaška?

Honza: Jenom ta Aljaška. Jako pak nás samozřejmě napadaly další destinace.

Ondra: Až se vrátíme a budou zase další peníze, tak se vydáme zase jinam. Ale teď byla aktuální jenom Aljaška.

A co tedy plánujete po Aljašce?

Ondra: To se samozřejmě přesně neví, ale láká nás spoustu věcí.

Honza: Thajsko, Kambodža…

Ondra: Prostě zase něco jiného. Z té zimy a jehličnatých lesů do nějaké džungle. A mě by třeba lákala i Afrika nebo Austrálie. Prostě nějaký protipól.

Ondra se těší především na zvířata. Zdroj: freeimages.com (Cristiano Galbiati)

Ondra se těší především na zvířata. Zdroj: freeimages.com (Cristiano Galbiati)

Během cest se budou kluci snažit občas postovat fotky nebo statusy, co právě dělají. Určitě se tedy vyplatí sledovat jejich facebook.

Kolik vás jede? Nebo kolik chcete, aby vás jelo?

Honza: No původně jsme chtěli, aby nás jelo šest, možná osm. My jsme se vždycky zmínili nějakým kámošům a oni vždy nadšení, že by jeli, ale pak ten opravdový zájem zase takový nebyl.

Ondra: Prostě taková ta klasika, když někomu třeba řeknete, že pojedete na vodu, a všichni jasně, jedeme, ale týden před tím najednou nikdo nemůže.

Honza: Přesně. Takže nakonec nás jede skupina čtyř lidí.

DavidOndra: Ono se to nejvíce zlomilo ve chvilce, kdy se kupovaly letenky.

Honza: Nakonec je to ale na organizaci nejlepší, když nás nejede hodně.

Ondra: My chceme hodně cestovat i stopem a to je přeci jen lepší v menším počtu lidí.

Na stránkách je ale výzva, že se k vám může někdo přidat. Co kdyby se teda rozhodl?

Honza: No lidé se teď ozývají, co jsme to začali více propagovat. Třeba se mi ozvaly dvě slečny, jedna tam jede cestovat, druhá bude pracovat v národním parku, tak že bychom se třeba potkali a jeli společně na nějaký výlet.

PavelCo by tedy bylo podmínkou, aby s vámi někdo mohl jet? Kromě financí?

Ondra: Jednoduše to, aby byl v pohodě. (smích) Ne, tak musí být pro dobrodružství a nečekat pětihvězdičkový hotel.

Jak se v sami připravujete na cestu?

Honza: Tak fyzicky hodně (společný smích). Spíš zatím plánujeme.

Myslela jsem, jestli jste třeba nezkoušeli stanovat v zimě venku nebo tak něco.

Ondra: No ono by tam v tu dobu mělo být nad nulou. Mělo. V noci to půjde lehce pod nulu. Doufám, že tam nebude mínus dvacet.

Ale jinak jste vybavení? Máte stan, spacáky a tak?

Ondra: Leccos už máme, ale taky toho potřebujeme ještě hodně dokoupit. Přeci jen máme ještě čas. Samozřejmě víme, co vše budeme potřebovat.

Honza: A postupně se vybavujeme. Ondra si pořídil zrcadlovku, abychom si přivezli pěkné fotky. Já si pořídil malou kamerku.

Tým GO WILD Expedition při jedné z přípravných schůzek. Zdroj: soukromý archiv

Tým GO WILD Expeditions při jedné z přípravných schůzek. Zdroj: soukromý archiv

Chcete vědět, jak expedice dopadne? Po návratu kluci plánují přednášky s promítáním, určitě vám dáme včas vědět.

Jak dlouho jste plánovali konkrétní trasu? Předpokládám, že ten měsíc vás hodně limitoval?

Ondra: Nejdřív jsem si říkal, že měsíc je moře času, ale najednou jsme zjistili, že je tam tolik věcí, které chceme vidět.

Honza: Řekli jsme si záchytné body, co chceme vidět, a podle toho pak plánovali trasu. Museli jsme dělat hodně kompromisy a vlastně pořád plánujeme.

Ondra: Musíme to rozplánovat ještě na menší úseky. A musíme samozřejmě počítat s čímkoliv a měnit to i operativně.

Jste v kontaktu s někým, kdo už tam byl?

Honza: Ano, zjišťovali jsme informace především od té skupinky, co tam byla loni v srpnu. Přeci jen máme obavy, co kdyby se nám něco stalo, tak jsme chtěli znát někoho místního. Dali nám kontakt na jednoho chlápka, který by nás mohl vzít na loď. Pak jsem našel dvojici, která tam žije a má své rafty a vybavení na rybolov. Momentálně domlouváme plán, že bychom mohli strávit třeba půl měsíce s nimi a určitě by to bylo moc zajímavé.

Rádi by nafotili polární záři. Zdroj: Pixabay.com (David Mark)

Rádi by nafotili polární záři. Zdroj: pixabay.com (David Mark)

Na stránkách máte spoustu cílů, které chcete vidět a splnit. Na co se konkrétně těšíte nejvíc? Kdybyste měli vybrat jednu věc?

Honza: No, čemu dát top jedna… Asi je to pro mě vidět Mt. McKinley, nejvyšší horu Severní Ameriky. A samozřejmě se těšíme, až to z těch obrázků uvidíme na vlastní oči. Až budeme chodit přírodou, pozorovat velryby, medvědy, sjedeme si řeku…

Ondra: To už jsi asi na top pěti. Ono je to těžké vybrat.

Tak bez čeho bys, Ondro, nemohl odjet?

Ondra: Já se těším hlavně na medvědy. Mám moc rád zvířata a rád bych viděl i vlky, ale tomu nevěřím, že by se nám poštěstilo. To je dost plaché zvíře, ale ten medvěd si myslím, že přijde sám. (smích)

Pokud se chcete dozvědět o expedici více, včetně dalších míst, kam se chtějí kluci podívat, navštivte určitě jejich internetové stránky. My je rozhodně budeme sledovat i nadále.

Zdroj medailonků: gowildexpeditions.wix.com

Zdroj perexové fotografie: freeimages.com (Susan Parris) – upraveno (mapa: commons.wikimedia.org, logo: gowildexpeditions.wix.com)

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář